محققان دانشگاه هاروارد می گویند؛

حفظ سلامت قلب با مصرف سدیم کمتر و پتاسیم بیشتر

حفظ سلامت قلب با مصرف سدیم کمتر و پتاسیم بیشتر برمبنای مطالعه جدیدی که روی بیش از 100 هزار فرد بزرگسال انجام شد، مصرف سدیم کمتر و پتاسیم بیشتر در رژیم غذایی با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط می باشد.به گزارش آقای هویج به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، سدیم یکی از اجزای نمک خوراکی است و بطور طبیعی در بعضی غذاها وجود دارد. با این وجود، مقادیر بسیار بالاتر نیز اغلب به غذاهای فرآوری شده، بسته بندی شده و آماده تجاری اضافه می شود.
پتاسیم بطور طبیعی در میوه ها (مانند موز)، سبزیجات پهن برگ، لوبیا، آجیل، لبنیات و سبزیجات نشاسته ای وجود دارد. بگفته پژوهشگران، پتاسیم اثر معکوس با سدیم دارد و به شل شدن عروق خونی و افزایش دفع سدیم کمک می نماید و در عین حال فشار خون را کم می کند.
محققان دانشگاه هاروارد با بررسی ۶ مطالعه قبلی، داده های دفع سدیم و پتاسیم هر فرد، بعلاوه بروز بیماریهای قلبی، همچون بیماری عروق کرونر قلب (که شامل حملات قلبی می شود) و سکته را تجزیه و تحلیل کردند.
داده ها از نمونه های ادرار ۲۴ ساعته به دست آمده است که بگفته پژوهشگران، مطمئن ترین روش برای ارزیابی میزان مصرف سدیم یک فرد است. این نمونه ها از بیش از ۱۰ هزار بزرگسال سالم با پیگیری وقایع قلبی عروقی به مدت نزدیک به ۹ سال گرفته شد.
دستورالعمل های رژیم غذایی فعلی ایالات متحده به بزرگسالان سفارش می کند که مصرف سدیم را به کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز محدود کنند که برابر با حدود ۱ قاشق چای خوری نمک خوراکی است.
با این حال، مطالعه جدید نشان داد که به ازای هر ۱۰۰۰ میلی گرم در روز افزایش دفع سدیم، خطر ابتلاء به بیماری قلبی در افراد ۱۸ درصد افزایش می یابد.
برعکس، به ازای هر ۱۰۰۰ میلی گرم در روز افزایش دفع پتاسیم، خطر بیماری قلبی ۱۸ درصد کمتر بود.
بنابراین، این تیم نتیجه گرفت که نسبت سدیم به پتاسیم بالاتر بطور قابل توجهی با افزایش ریسک قلبی عروقی مرتبط می باشد.

1400/09/02
23:25:20
5.0 / 5
242
تگهای خبر: آجیل , بیمار , بیماری , خون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری