عضو هیات علمی دانشكده علوم تغذیه عنوان كرد؛

چگونه دورریز غذاها را کم کنیم

چگونه دورریز غذاها را کم کنیم آقای هویج: عضو هیات علمی دانشکده علوم تغذیه با اشاره به اهمیت کاهش دور ریز مواد غذایی به برخی راهکارهای کاهش ضایعات غذایی در منزل اشاره نمود.به گزارش آقای هویج به نقل از مهر، آرزو حقیقیان، کاهش دورریز مواد غذایی را از جنبه های مختلف برای بشر و محیط زیست اطرافش مفید و حیاتی عنوان نمود و اضافه کرد: شاید حذف کامل ضایعات غذایی ممکن نباشد اما تمامی اقشار جامعه می توانند برای کاهش دورریزهای غذایی تلاش کنند.
این دکترای علوم تغذیه در ادامه به بیان تعدادی از راهکارهای کاهش ضایعات غذایی در خانواده پرداخت و اظهار داشت: خرید مواد غذایی به مقدار مورد نیاز یکی از ساده ترین راه های کاهش ضایعات غذایی در منزل است. همچنین، تهیه فهرست خرید برمبنای اقلام و مقدار مورد نیاز در منزل می تواند به کاهش دور ریز مواد غذایی کمک نماید.
حقیقیان، توجه به مواد غذایی موجود در یخچال و فریزر پیش از مبادرت به خرید را از دیگر راهکارهای مؤثر در این جهت برشمرد که مانع خرید مواد غذایی اضافه می شود.
وی، توجه به شرایط ذخیره سازی مواد غذایی در یخچال و فریزر را بسیار مهم عنوان نمود و اظهار داشت: باید بصورت دوره ای از مناسب بودن دمای یخچال و فریزر مطمئن شویم تا سلامت نگهداری مواد غذایی حفظ شود.
این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: مکان نگهداری سایر مواد غذایی در خارج از یخچال و فریزر نیز باید از نظر دما و رطوبت بررسی قرار گیرد تا موجب فساد مواد غذایی نشود.
به گفته حقیقیان، در صورت خرید تعدادی از اقلام غذایی فصلی در حجم زیاد باید دقت کرد بسته بندی و شرایط نگهداری آنها به نحوی باشد که سلامت آنها حفظ شود.
وی، طبقات پایین فریزر را دارای دمای سردتری و مناسب نگهداری گوشت و مرغ و ماهی برشمرد و تصریح کرد: آن دسته از مواد غذایی که ممکنست تا پیش از مصرف، فاسد شوند را باید در فریزر نگهداری کرد و حتما بسته بندی های مواد غذایی باید با برچسب تاریخ دار در فریزر نگهداری شوند.
این استادیار دانشگاه اشاره کرد: مقدار غذایی که در منزل طبخ می شود باید به میزان مورد نیاز برای تعداد افراد خانوار باشد تا از دور ریختن آن پرهیز شود.
حقیقیان، کمپوست کردن باقیمانده سبزی و میوه را از دیگر راهکارهای کاهش ضایعات مواد غذایی عنوان نمود که هم از دور ریختن آنها جلوگیری می کند و هم یک بستر مناسب برای رشد گیاهان خانگی فراهم می آورد.
وی اشاره کرد: هر خانواده ممکنست راهکارهای دیگری را برای کاهش میزان دورریز مواد غذایی داشته باشد بدین سبب باید مراقب نعمات الهی و محیط زیست خود باشیم و تلاش نماییم تا حد ممکن از هدر رفتن مواد غذایی جلوگیری نماییم.

1401/06/27
11:23:03
5.0 / 5
153
تگهای خبر: پزشك , تغذیه , خرید , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری