محسنی بندپی مطرح كرد

پشت پرده کمبود آنتی بیوتیک در کشور

پشت پرده کمبود آنتی بیوتیک در کشور به گزارش آقای هویج، یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی علت کمبود آنتی بیوتیک در کشور را نبود همخوانی بین قیمت تمام شده تولید و فروش آن عنوان و اظهار نمود: کمیسیون بهداشت و درمان، سازمان غذا و دارو را موظف کرده قیمت همه مواد اولیه از ابتدا تا انتهای خط تولید دارو را به اضافه ۱۰ تا ۲۰ درصد سود محاسبه کرده و نرخ جدیدی برای داروها تعیین کند.


محمدعلی محسنی بندپی در گفتگو با ایسنا ضمن اشاره به کمبود دارو و سرم در بعضی نقاط کشور اظهار داشت: علت کم بودن آنتی بیوتیک ها و سرم به نبود همخوانی بین قیمت تمام شده تولید و فروش آن برمی گردد.
وی ضمن اشاره به جلسه کمیسیون بهداشت و درمان با تولیدکنندگان دارو و آنتی بیوتیک اضافه کرد: در این نشست تولیدکنندگان دارو توضیح دادند که دارو را با ۲۵ درصد ضرر می فروشند؛ این میزان ضرر برای هر صنعتی مشکل زاست. شاید تولیدکننده با تداوم این وضعیت بتواند یک ماه، دوماه و حتی شش ماه دوام بیاورد ولی در نهایت ورشکست می شود.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تکیه بر این که باید از شعارها خارج شده و در عمل به تولیدکننده کمک کرد، اظهار داشت: باید شرایط تعادلی ایجاد شود بدان معنا که از یک طرف تولیدکننده رها نشده تا ارز «مفت» گرفته و بعد مواد اولیه، دارو و کالاهای اصلی وارد نکند، نظارت هم نشود و در نتیجه برایش چند صددرصد سود تضمین شده لحاظ شود پس از طرف دیگر وضعیت را برای آن دسته از تولیدکنندگان که واقعا کار می کنند، بگونه ای فراهم نمود که داروهای تولیدی را با ۲۵ درصد ضرر تولید کرده و گویی آنها را «اسیر» گرفته ایم.
محسنی بندپی با عرضه مثالی اظهار داشت: یکی از بحث های تولیدکنندگان اینست که قیمت شیشه خالی دارو از خود دارو گران تر است و پول شیشه هم به جیب تولیدکننده نمی رود. درخواست شان این بوده که هزینه ها از آغاز خط تولید تا انتهای خط تولید محاسبه شده و بعد قیمت گذاری دارو صورت گیرد.

سازمان غذا و دارو برآورد دقیقی از میزان مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور نداشته است
وی افزود: بر این اساس کمیسیون بهداشت و درمان، سازمان غذا و دارو را موظف کرد قیمت همه مواد از ابتدا تا انتهای خط تولید دارو را به اضافه ۱۰ تا ۲۰ درصد سود محاسبه کرده و نرخ جدیدی برای داروها تعیین کند؛ فراموش نکنیم اگر قرار بر ضرردهی مراکز تولیدی باشد، عملا کارخانه های تولید دارو بخصوص در بخش آنتی بیوتیک ضررده بوده و نمی توانند به فعالیت خود ادامه دهند.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همینطور با بیان اینکه «سازمان غذا و دارو برآورد دقیقی از میزان مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور نداشته است»، اظهار داشت: اگر برآورد دقیقی وجود داشت دیگر کارخانه های تولیدکننده دارو ضررده نبودند.
او در آخر با تکیه بر این که «باید الزمات قانونی را بیشتر کرد» اضافه کرد: انتظار کمیسیون بهداشت و درمان از سازمان غذا و دارو داشتن عملکرد بهتری است. در همین راستا باید مجلس هم نظارت بیشتر بر سازمان غذا و دارو داشته باشد تا تولیدکنندگان دارو در فضای واقعی جامعه فعالیت کنند.




منبع:

1401/08/03
08:21:07
5.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری