وزیر بهداشت اعلام كرد:

راه اندازی خطوط جدید تولید سرم و آنتی بیوتیک

راه اندازی خطوط جدید تولید سرم و آنتی بیوتیک آقای هویج: وزیربهداشت از خطوط جدید تولید دو شرکت تولیدی برای تامین آنتی بیوتیک، داروهای ضددرد و حمایتی و اسپری های تنفسی موردنیاز کشور بازدید نمود.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، بهرام عین اللهی روز گذشته در جریان حضور در کارخانجات دارویی جابر بن حیان و دارو پخش، از مصوبه جدید بانک مرکزی برای اعطای تسهیلات به کارخانجات تولید کننده دارو توسط بانکهای عامل اطلاع داد و اظهار داشت: با اقدامات صورت گرفته برای کاهش ارزش افزوده گمرکی مواد اولیه دارویی از ۹ به یک درصد و همینطور مصوبات جدید شورای پول و اعتبار برای تولیدکنندگان دارو، تولید دارو و سرم افزایش خواهد یافت و در کنار آن با واردات مقادیری از این اقلام ظرف یکی دو هفته آینده نیاز بازار به آنتی بیوتیک به صورت کامل رفع می شود.
او همینطور از طریق اندازی خط جدید سرم سازی دارو پخش با استفاده از تکنولوژی جدید و همینطور راه اندازی خطوط سرم سازی جدید در تبریز، اهواز و گلپایگان تا آخر سال با هدف اشباع بازار داخلی از سرم و حضور در بازارهای صادراتی اطلاع داد.
عین اللهی در حاشیه بازدید از شرکت داروسازی جابر بن حیان و داروپخش در جمع خبرنگاران هم اظهارکرد: شرکت جابربن حیان از شرکتهای با سابقه در حوزه دارو است و با عنایت به تقاضای بازار در خطوط تولید این شرکت، آنتی بیوتیک تولید می شود.
وی حجم تولید آنتی بیوتیک در شرکت جابربن حیان را قابل قبول ارزیابی و خاطرنشان کرد: این شرکت روزانه بین ۱۵ تا ۲۵ هزار بسته شربت آنتی بیوتیک تولید می کند و با عنایت به نیاز کشور کارگران در سه نوبت در آن مشغول فعالیت هستند.
سیاست وزارت بهداشت، پشتیبانی از تولید داخلی داروست وزیر بهداشت با تکیه بر اینکه سیاست وزارت بهداشت، پشتیبانی از تولید داخلی داروست، اضافه کرد: درصورتی که تولید کنندگان دارو به هر علت نتوانند با تقاضای بازار همگام شوند، از واردات بعنوان راهکار جایگزین استفاده خواهیم کرد؛ چون که آنچه اولویت دارد، تأمین داروی مورد نیاز مردم است.
او ضمن اشاره به برگزاری جلسات کارشناسی مختلف در زمینه دارو تصریح کرد: با اجرای طرح دارویار و تبدیل ارز ترجیحی به ارز نیمایی لازم بود که از تولیدکنندگان حمایت ویژه ای صورت گیرد. در همین راستا بانک مرکزی توسط بانکهای عامل تسهیلات مناسبی را برای تولیدکنندگان دارو در نظر گرفته که تولیدکنندگان از هفته آینده می توانند از این تسهیلات برای واردات مواد اولیه استفاده نمایند.
وزیر بهداشت، اظهار داشت: پیش از این گمرک از تولید کنندگان عوارض ۹ درصدی دریافت می کرد که مبلغ بالایی بود و با تصویب ستاد تنظیم بازار این عوارض به یک درصد کاهش پیدا کرد. با عنایت به تسهیلات در نظر گرفته شده و کاهش عوارض گمرکی، شاهد افزایش تولید داخلی دارو خواهیم بود.
وی خاطرنشان کرد: داروهایی که در شرکت جابر بن حیان مشاهده کردیم عموما داروهایی است که جامعه به آن نیاز دارد و با سرعتی که در تولید این داروها اعمال شده، ظرف دو تا سه هفته آینده در این حوزه کمبودی نخواهیم داشت.
آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای تأمین سرم وزیر بهداشت در رابطه با آخرین اقدامات وزارت بهداشت برای تأمین سرم، اظهار نمود: با عنایت به مصرف بالای سرم در کشور، باید ماهانه هفت میلیون سرم تولید نماییم اما به علت نیازی که در کشور وجود دارد، علاوه بر آن ماهانه ۶۰۰ هزار سرم هم وارد می نماییم. امیدواریم نه تنها در سرم، بلکه در دیگر داروها هم نیازی به واردات نداشته باشیم، اما لازمه این امر آن است که داروها را بموقع به مردم برسانیم و هر جا کمبودی باشد، ناگزیر به واردات خواهیم بود. سال جاری میزان تولید شربت آنتی بیوتیک خیلی بیشتر از سالهای گذشته است.
وزیر بهداشت، تصریح کرد: وقتی کرونا شیوع داشت، مدارس تعطیل بودند و همه ماسک می زدند؛ مبتلا شدن به آنفولانزا بسیار کمتر بود؛ اما سال جاری با کاهش کرونا و بازگشایی مدارس و دانشگاه ها آنفولانزا از اواسط مهرماه گسترش یافت و سبب شد تا مصرف آنتی بیوتیک به صورت ناگهانی به مقدار زیادی بالا برود.
عین اللهی با بیان اینکه با شیوع آنفلوانزای زودرس در زمینه تولید داروهای آنتی بیوتیک نیاز بیشتری به وجود آمد و مجبور به واردات شدیم، اظهار داشت: در شرایط کنونی اطمینان داریم که با تولیدات و زحمات صورت گرفته، همه نیاز مردم را تأمین خواهیم کرد.
وی با تکیه بر این که تلاش می نماییم رضایت تولید کنندگان دارو تأمین و شرایط مطلوبی برای تولید فراهم گردد، خاطرنشان کرد: در کشور ما بیمه ها مکلفند هزینه داروهای زیر پوشش را پرداخت کنند. در طرح دارویار هم بیمه ها اختلاف ارز ترجیحی و نیمایی را دریافت نمودند تا پرداختی از جیب مردم افزایش نیابد.
بنابر اعلام وبدا، وی با اشاره به اینکه طرح دارویار از موفق ترین طرح های دولت در تأمین کالاهای اساسی بوده است، اضافه کرد: یکی از اشکالات مزمن ما مسأله قاچاق دارو بود که باعث می شد خدمات دارویی کشور نه فقط ۸۰ میلیون ایرانی بلکه ۴۰۰ میلیون ساکنان غرب آسیا همچون عراق، افغانستان، پاکستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را پوشش دهد.
منبع:

1401/08/21
09:37:00
5.0 / 5
321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری