هوای گرم شمال آفریقا و تغییر الگوی بارش در ایران و غرب آسیا

هوای گرم شمال آفریقا و تغییر الگوی بارش در ایران و غرب آسیا به گزارش آقای هویج، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور اظهار داشت: با وجود این که میانگین بارش مهر ماه کشور 12.3 درصد بیشتر از نرمال بود اما حاکمیت هوای گرم در شمال آفریقا و تشکیل الگوی پایدار در شرق اروپا تا خاورمیانه مانع توسعه و تقویت سامانه های بارشی در ایران و غرب آسیا شد.احد وظیفه در گفت و گو با ایسنا اظهارکرد: حاکمیت هوای گرم در شمال آفریقا و تشکیل الگوی پایدار در شرق اروپا تا خاورمیانه، مانع توسعه و تقویت سامانه های بارشی در ایران و غرب آسیا شد. این امر سبب کاهش ابرناکی و بارش کمتر از نرمال و دمای بیش از نرمال در آبان ماه جاری در بعضی استانهای کشور شد. به همین علت در غالب استانهای غربی و مرکز کشور میزان بارش دریافتی آبان ماه کمتر از نرمال بود و تا حالا در میانگین کل کشور بی هنجاری بارش به منفی ۳۲ درصد کمتر از نرمال رسیده است.

وی افزود: با توجه به این شرایط در همین بازه زمانی، بارش های برخی استانها مانند خراسان شمالی، گلستان، مازندران، یزد، کرمان و سیستان و بلوچستان بیش از نرمال بوده است.

رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور اضافه کرد: از اواخر این هفته شاهد نفوذ سامانه بارشی در نوار غرب و جنوب غرب کشور خواهیم بود. علاوه بر این برمبنای الگوهای پیش بینی، سامانه بارشی دیگری در هفته پایانی آبان تا اوایل آذر ماه با گذر از آسمان کشور سبب بارش های موثر در بیشتر نقاط کشور به ویژه در مناطق حاشیه و ارتفاعات زاگرس می شود.

وظیفه در آخر اشاره کرد: در این صورت بی هنجاری منفی بارش تا حد زیادی تعدیل می شود و با احتمال شایان توجه میزان بارش تا انتهای آذرماه آتی در محدوده ۱۵ درصد بیش از نرمال قرار خواهد گرفت و بی هنجاری دمایی همچنان در محدوده بیش از نرمال برمبنای میانگین بلندمدت خواهد بود.

منبع:

1402/08/23
12:42:03
5.0 / 5
127
تگهای خبر: سازمان , هوا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری