رسانه ها بدانند خودكشی شیوع ندارد اما واگیردار است

رسانه ها بدانند خودكشی شیوع ندارد اما واگیردار است آقای هویج: كارشناس مسئول جلوگیری از خودكشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: خودكشی یك رفتار است كه نشانه هایی دارد و عوامل مختلفی در شكل گیری آن دخیل هستند كه می تواند شامل عوامل وجودی، محیطی و حوادث ناگهانی باشد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، مریم عباسی نژاد در نشست تخصصی مدیر رسانه های استان خراسان رضوی با سوژه "چگونگی انعكاس اخبار مربوط به خودكشی " كه در اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خراسان رضوی برگزارشد، اظهار نمود: 70 درصد موارد مبادرت به خودكشی در شهر اتفاق می افتد.
وی ادامه داد: 33 درصد آمار خودكشی مربوط به خانه داران بوده است. حدود 80 درصد از مواردی كه منجر به خودكشی میگردد به وسیله دارو انجام می گیرد و افراد با این تصور كه می توانند درمان شوند، مبادرت به مصرف آنها می كنند و راهی بیمارستان می شوند. خوشبختانه خودكشی به وسیله دارو مهم ترین روش نیست.
كارشناس مسئول جلوگیری از خودكشی وزارت بهداشت افزود: خودكشی یك رفتار است كه می تواند نشانه هم داشته باشد. مثلا امكان دارد نشانه بیماری های روانی باشد. از نظر شیوع اختلال روان پزشكی از شدید تا ضعیف، از هر 100 نفر 23 نفر اختلال روان پزشكی دارند به این معنا كه این اختلالات می تواند شامل افسردگی خفیف تا حادترین اختلال باشد.
عباسی نژاد بیان كرد: در جهان از هر 100 هزار نفر، 10 نفر بر اثر خودكشی فوت می كنند؛ پس خودكشی چیزی است كه عموماً شیوع ندارد و با وجود اینكه بسیار خطرناك و مهلك خواهد بود و اگر از آن غفلت نماییم، می تواند تبدیل به معضل شود، قابل پیشگیری است. خودكشی از آن دسته از مواردی است كه اگر رها شود امكان دارد به فاجعه تبدیل گردد.
وی درباب علت خودكشی اظهار نمود: خودكشی یك رفتار است كه نشانه هایی دارد و عوامل مختلفی در شكل گیری آن دخیل هستند كه می تواند شامل عوامل وجودی، محیطی و حوادث ناگهانی باشد. امكان دارد در شخصی عامل وجودی در بروز و احداث اختلال روان پزشكی و خودكشی بیشتر باشد و در فرد دیگری عامل حاد ناگهانی؛ اما واقعیت این است كه این سه عامل دست به دست هم می دهند تا این رفتار در شخص شكل گیرد و اگر یكی از آنها نباشد، دو عامل دیگر قدرت آنرا ندارند تا سبب شكل گیری این رفتار در شخص شوند.
كارشناس مسئول جلوگیری از خودكشی در وزارت بهداشت عنوان كرد: مبادرت به خودكشی در جوانان نسبت به افراد مسن بیشتر است و در مردان باز تفاوت های جزئی در خشن بودن روش خودكشی نسبت به زنان وجود دارد؛ اما بدون در نظر گرفتن جنسیت و سن افراد، مواد مخدر، محرك، روان گردان ها و الكل به سبب اینكه تاثیر زیادی بر نوسانات روانی بدن می گذارد، منجر به بدشدن وضعیت و حال فرد و آوردوز كردن شده و در نهایت راهی بیمارستان خواهد شد.
عباسی نژاد اشاره كرد: عوامل محیطی به هر آنچه كه خارج از ذهن انسان است، اطلاق میگردد. محیط اطراف انسان امكان دارد ناامن باشد. وقتی محیط ناامن باشد. این محیط می تواند جنگ، زلزله، خشونت در سطح جامعه و عدم وجود امنیت در خانواده باشد كه این عوامل بیولوژیك افراد را به هم می زند و فرد را مستعد و لطمه پذیر نسبت به خودكشی می كند. در كنار این عوامل، فقر و بیكاری هم در بروز خودكشی تاثیر زیادی دارد. دسترسی به روش های خطرناك هم از عوامل مهم این مساله است و بنا بر این میزان خودكشی در كشورهایی كه اسلحه آزاد است، بیشتر است.
به قول این روانپزشك، شرایط اقلیمی در بروز خودكشی تاثیر دارد اما چگونگی آن هنوز مشخص نشده و مطالعات زیادی را می طلبد. در گذشته این گونه تصور می شد كه خودكشی در مناطق سردسیر زیاد باشد، اما الزاماً این گونه نیست.
خودكشی در افراد فامیل هم از مواردیست كه در انجام خودكشی موثر است. اگر در خانواده ای فردی بوده كه خودكشی و فوت كرده است، روان پزشك مربوطه باید به این نكته توجه داشته باشد كه هركسی كه نسبت فامیلی و خونی با آن فرد دارد، دارای عامل بیولوژیك و زیستی ژنی است كه او را مستعد برای این رفتار تكانشی می كند. ضمن اینكه شخص به خاطر دارد كه یكی از اعضای فامیلش مبادرت به خودكشی كرده، پس این رفتار برای او پذیرفته شده است.
عباسی نژاد در ادامه با اشاره به عوامل محافظت كننده در مقابل خودكشی اظهار داشت: شبكه حمایتی قوی اجتماعی محافظت كننده مثل خانواده، دوستان و مدرسه جزء عوامل محافظت كننده هستند. یادگیری مهارت های زندگی یا قرارگرفتن در فضایی كه بتوان آنرا یاد گرفت و سوژه تاب آوری كه به مرور در فرد شكل می گیرد و قابل یادگیری است، از عوامل مهم محافظت كننده است.
وی با اشاره به اینكه خیلی از عوامل بروز خودكشی در جوانان به سبب تغییر در روابط عاطفی آن هاست ادامه داد كه نكته بسیار مهم این است كه نمی توانیم بگوییم شكست عاطفی علت خودكشی جوانان است، بلكه باید بگوییم شكست عاطفی در اقدام آنها به خودكشی تاثیر داشته است. هر نوع شكستی به خصوص ورشكستگی كه بیشتر گریبان گیر مردان مسن است، می تواند در مبادرت به خودكشی موثر باشد.همچنین دعوا، مشاجره و درگیری لفظی با یك فرد مهم در زندگی مثل همسر، باز می تواند آستانه تحمل فرد را پایین آورد.
كارشناس مسئول جلوگیری از خودكشی وزارت بهداشت اشاره كرد: عامل كلان هم بر روی همه عوامل فوق تاثیر دارد بدین ترتیب كه مثلا وقتی وضعیت اقتصادی یك كشور ثبات پیدا می كند، به میزان زیادی بحث امینت و برداشت روانی افراد جامعه از وضعیت آن مطرح است.اما در مجموع هیچ گاه نمی توان یك دلیل واحد برای خودكشی بیان كرد. عوامل زیستی، محیطی روانی و اجتماعی در اقدام برای خودكشی كردن از طرف افراد موثر است.
وی اشاره كرد: یكی از راهبردهای جلوگیری از خودكشی، رسانه ها هستند. منظور از رسانه كتاب، خبرگزاری، رادیو و تلویزیون، فیلم و هر نوع محصول فرهنگی كه به فروش می رسد و شبكه های اجتماعی كه بعضاً قابل مدیریت هم نیستند. كاهش دسترسی به موارد مهلك هم از موارد پیشگیری خودكشی است.
به قول این كارشناس مسئول جلوگیری از خودكشی وزارت بهداشت، خودكشی واگیردار است و براثر یادگیری تكثیر میگردد و لزوماً یك مسئله طبی نیست كه از بین برود.
وی با اشاره به انتشار دراماتیك خبر خودكشی و فرد اقدام كننده در رسانه ها اظهار داشت: رسانه ها باید اهتمام كنند در انتشار اخبار بد هم تاثیر درست روی مخاطبان بگذارندو
عباسی نژاد اضافه كرد: اثر غیرمستقیم این خبرها آن این گونه است كه مثلاً اگر كسی درباره خودكشی به قدر زیاد فكر كند، امكان دارد ذهن فرد به سمت خودكشی می رود و تحت تاثیر آن قرار بگیرد. این حرف هم كاملاً غلط است كه درباره خودكشی صحبت نكنیم، مبادا ذهنمان به سمت آن می رود.
كارشناس مسئول جلوگیری از خودكشی وزارت بهداشت تشریح كرد: با بررسی و تحقیق بر روی افراد مشهوری كه مبادرت به خودكشی كرده اند، متوجه آن شدند كه خودكشی آنها تاثیر بسیار بدی بر روی افراد جامعه می گذارد؛ به صورت مثال یكی از افراد مشهور در آمریكا در تابستان خودكشی كرد و در كل كشور آمریكا و در ماه آگوست 200 نفر بیشتر از نرخ میانگین، دست به خودكشی زدند.1397/10/16
14:00:48
5.0 / 5
3950
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری