پاسخ وزارت بهداشت به اخباری درباره شیوع آنفلوآنزای پرندگان در آذربایجان شرقی

پاسخ وزارت بهداشت به اخباری درباره شیوع آنفلوآنزای پرندگان در آذربایجان شرقی به گزارش آقای هویج رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در پاسخ به اخباری درباره شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در آذربایجان شرقی و امكان سرایت انسانی آن، تصریح كرد كه مورد گزارش شده در استان آذربایجان شرقی یكی از موارد معدودی بوده كه امسال مشاهده و بلافاصله هم به آن پاسخ داده شد؛ به این صورت كه عملیات معدوم سازی پرندگان و پاكسازی محیطی انجام شده است.


دكتر محمدمهدی گویا در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به وظایف وزارت بهداشت و سازمان های محیط زیست و دامپزشكی در پیشگیری از شیوع آنفلوانزای پرندگان، در عین حال درباره موارد گزارش شده این بیماری در كشور اظهار داشت: از سال قبل تا كنون موارد طغیانی بیماری آنفلوآنزای پرندگان به شدت كاهش یافته است. بدون شك یكی از علل مهم آن هم برنامه واكسیناسیون پرندگان و مراقبت هایی بوده كه در همین راستا توسط سازمان های دامپزشكی و محیط زیست و وزارت بهداشت به طور گسترده در سطح كشور به عمل آمده است.
وی با اشاره به گزارش موارد آنفلوآنزای پرندگان در آذربایجان شرقی، افزود: مورد گزارش شده در استان آذربایجان شرقی یكی از موارد معدودی بوده كه امسال مشاهده و بلافاصله هم به آن پاسخ داده شد؛ به این صورت كه عملیات معدوم سازی پرندگان و پاكسازی محیطی انجام شده است.
رئیس مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت تصریح كرد: البته این نوع آنفلوآنزای پرندگانی كه حالا از آن نام برده می شود، تاكنون مورد ابتلای انسانی نداشته است، اما در هر حال این مورد سبب نمی گردد كه ما خوشبینانه به این مساله نگاه كنیم؛ چونكه ویروس آنفلوآنزا، ویروس ویژه ای است و هر آن امكان دارد جهش یابد، بیماری زایی آن تغییر كند و بیماری زاتر شود و بدین سان از سد انتقال به انسان عبور كرده، انسان را هم مبتلا و حتی همه گیری ایجاد كند. ازاین رو نهایت دقت باید به كار برده شود كه مبادا چنین اتفاقی رخ دهد.
گویا افزود: در این زمینه آنچه كه به زیر مجموعه های وزارت بهداشت یعنی به دانشگاه های علوم پزشكی بازمی گردد، پاكسازی و ضدعفونی مكانی است كه ابتلای پرندگان در آنجا رخ داده و همینطور واكسیناسیون كسانی كه در آن محل ها كار می كنند و مراقبت از كاركنان و ساكنان آن محل به مدت ۱۰ روز.
وی تصریح كرد: چنانچه موردی از علائم بیماری شبیه آنفلوآنزا در این افراد مشاهده شود، سریعا اقدامات تشخیصی و مراقبتی برای فرد به اجرا گذاشته می شود. این اقدامات تا زمانی كه پاسخ آزمایش های وی مشخص شود، ادامه دارد.1398/02/30
14:32:15
5.0 / 5
4416
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری