چگونه رخدادهای استرس زا موجب سرطان می شوند؟

چگونه رخدادهای استرس زا موجب سرطان می شوند؟ آقای هویج: برمبنای نتایج مطالعه ای كه در دانشگاه های كاونتری و رادبود به انجام رسیده، مداخلات ذهن- بدن (MBIs) همچون مراقبه، یوگا و تای چی فقط موجب آرامش ما نمی شوند، این گونه تمرینات می توانند روند واكنش های ملكولی DNA كه سبب بروز مشكلات سلامتی و افسردگی می شوند را معكوس كنند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، این تحقیق كه در Frontiers in Immunology به چاپ رسیده به مرور مطالعاتی كه در طول بیشتر از یك دهه، در زمینه آنالیز رفتار ژن ها تحت تاثیر MBIs انجام شده، می پردازد.
متخصصان دانشگاه با بررسی 18 مطالعه كه در طول بیشتر از 11 سال به آنالیز 746 شركت كننده پرداخته اند، به این نتیجه رسیدند كه این تمرینات موجب می شوند الگوهای مولكولی در بدن دستخوش تغییر شده و به سلامت ذهنی و جسمی ما كمك كنند.
پژوهشگران به بررسی این نكته پرداختند كه نحوه بیان ژن چگونه تحت تاثیر این تمرینات قرار می گیرد. به بیان دیگر ژن ها چگونه برای ساخت یكسری پروتئین خاص فعال می شوند تا به كمك آنها، آرایش زیستی بدن، مغز و سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهند.
وقتی یك فرد در معرض یك رخداد استرس زا قرار می گیرد سیستم عصبی سمپاتیك فرد –سیستمی كه مسئول پاسخ های جنگ و گریز است- به كار می افتد و تولید مولكولی به نام فاكتور هسته ای كاپا بی (NF-kB) افزوده می شود.
NF-kB با فعال سازی برخی ژن ها موجب می شود پروتئینی به نا ستوكینین تولید شود. ستوكینین سبب پاسخ استرس می شود اما اگر این پاسخ ها مدت زیادی در بدن دوام بیاورند منجر به افزایش ریسك سرطان، پیری سریع و اختلالات روانی همچون افسردگی می شوند.
بر طبق این مطالعه، در افرادی كه به مراقبه و تمرینات ذهنی دست می زنند اثرات متضادی مشاهده می شود. یعنی الگوی اولیه نبرد سلولی در بدن آنها معكوس می شود، مقدار سیتوكنین در بدن آنها كاسته می شود و ریسك بیماری های در رابطه با آن كاسته می شود.
محقق ارشد، ایوانا بوریك می گوید: میلیون ها نفر از مردم در سرتاسر جهان از تمرینات ذهن و بدن هم چون یوگا و مراقبه لذت می برند اما احیانا نمی دانند مزایای این گونه تمرینات در سطح سلولی آغاز می شود و این تمرینات می توانند كدهای ژنتیكی ما را دست خوش تغییر كنند.
او ادامه می دهد: این فعالیت ها اثری در سلول های ما به جا می گذارند كه ما آنرا به نام امضا ملكولی می شناسیم. این پروسه با تغییر بیان ژن ها، اثراتی كه استرس و اضطراب بر بدن ما بر جا می گذارد را معكوس می كند. به بیان ساده تر تمرینات ذهنی موجب می شود مغز فرایندهای DNA را طوری پیش ببرد كه به خوب بودن حال ما بیشتر كمك نماید.

منبع:

1398/05/10
01:03:38
5.0 / 5
4504
تگهای خبر: آرامش , آرایش , ایمنی , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری