با تنفس شكمی استرس را از خود دور كنید

با تنفس شكمی استرس را از خود دور كنید به گزارش آقای هویج یك كارشناس ارشد روانشناس بالینی اظهار داشت: علت مبتلاشدن  به اضطراب تا حدود 50 درصد امكان دارد مربوط به ژنتیك و وراثت باشد، مثلاً بیماران اعصاب و روان و یا  اسكیزوفرنی امكان دارد بوسیله ژن های خود اختلال اضطراب را به فرزند خود انتقال دهند.


فاطمه رسولی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا درباب استرس اظهار داشت: استرس انواع مختلفی دارد و امكان دارد دلیلهای متفاوتی همچون سندرم بعد از حوادثی مانند زلزله، جنگ و اتفاقات این چنینی یا از دست دادن و فوت عزیزان منجر به استرس هایی در سطح بالا شود البته اتفاقات روزمره نیز امكان دارد موجب ایجاد استرس در شخص شود.
كمی استرس خوب است
وی ادامه داد: استرس در حد نرمال و معمول برای هر فردی لازم است و عاملی پیش برنده برای شخص است برای مثال اگر ما استرس تصادف با ماشین را نداشته باشیم هیچ گاه هنگام عبور از خیابان به آنها توجه نداریم و بی مهابا در آن حركت می نماییم، البته اگر استرس فرد در هر زمینه ای بیشتر از یك ماه مداوم ادامه داشته باشد، استرس از حد معمول خود خارج و تبدیل به اختلال اضطراب می شود.
رسولی برخی استرس و اضطراب ها را ژنتیكی و ارثی دانست و اظهار نمود: علت مبتلاشدن به اضطراب تا حدود ۵۰ درصد امكان دارد مربوط به ژنتیك و وراثت باشد، مثلاً بیماران اعصاب و روان و یا اسكیزوفرنی امكان دارد بوسیله ژن های خود اختلال اضطراب را به فرزند خود انتقال دهند.
ایشان سپس درباب علایم اختلال استرس و اضطراب اظهار داشت: افرادی كه استرس و در سطوح بالاتر اضطراب دارند علائمی مانند گوش به زنگ بودن دائمی، مترصد اتفاق بد بودن، ضربان قلب بالا، تنگی نفس، كاهش كیفیت و ریتم خواب، پرخوری های عصبی یا كاهش اشتها و معده دردهای عصبی در خود حس می كنند.
محیط خانه و مدرسه باید آرام باشد
این كارشناس ارشد روانشناسی بالینی افزود: البته علائمی مانند درد در قفسه سینه، مشكل در گوارش و حتی مشكل در دفع هم امكان دارد منشأ در روان داشته باشد، حتی بیماری ام اس هم ریشه در استرس و اضطراب های ما دارند.
كارشناس ارشد روانشناس بالینی محیط پیرامون را دارای تاثیر بسیار زیاد بر فرد دانست و اظهار نمود: محیط خانه و خانواده بسیار بر روان و سطح استرس فرد تاثیر گذار است. در محیطی كه پدر و مادر افراد استرسی هستند، فرزند هم تحت تاثیر رفتار و كنش های والدین خود قرار می گیرد. البته خانواده تنها محیط موثر نیست، مدرسه هم محیط دیگری است كه تا حد زیادی موثر است.
وی افزود: متاسفانه این سطح از استرس سبب شده است افراد نتوانند در جامعه به خوبی و به نحو احسن اعلام حضور كنند و ما شاهد افراد گوشه گیر و كم رو هستیم كه استرس ناشی از تمسخر موجب عدم حضور ِآنها درجامعه می شود. نكته مهم و قابل توجه این است كه باید در انتخاب محیط هایی كه آنها قرار داریم توجه لازم را داشته باشیم و با افراد دارای صلاحیت رابطه برقرار نماییم.
رسولی در ادامه وضعیت كنونی جامعه را نیازمند اصلاح دانست و اضافه كرد: ما برای هر بیماری كه به آن مبتلا می شویم به مطب متخصص رفته و از آنها كمك می گیریم اما متاسفانه درباره مسئله مهمی به نام فرزند پروری هیچگاه چنین كاری را نمی نماییم و والدین آموزش های لازمه در این خصوص را ندیده و نمی بینند، ما برای داشتن جامعه‎ ای سالم نیازمند پیشگیری هستیم، بهتر است پیش از وقوع اتفاقی ناخوشایند با داشتن مهارت و اطلاعات لازم از آن پیشگیری نماییم.
تنفس شكمی راهی برای كاهش استرس
كارشناس ارشد روانشاس بالینی درباب راهكارهایی برای كاهش استرس اظهار داشت: تغذیه و سبك زندگی سالم تاثیر قابل توجهی بر استرس فرد دارد، تغذیه در دوران حاملگی اهمیت و تاثیرات فراوانی بر جنین و مادر دارد كه یكی از این تاثیرات تاثیر بر روان و استرس است كه با رعایت تغذیه می توان این مرحله را به سلامت پشت سر گذاشت.
ایشان سپس به راهكارهای جسمی كاهش استرس اشاره نمود و اظهار داشت: تنفس شكمی یكی از راهكارهای معروف و جهانی كاهش استرس است البته اگر همین تنفس به طرز صحیح صورت نگیرد خود موجب ایجاد استرس می شود مثلاً برخی تصور می كنند كه تنفس های سریع و متوالی موجب كاهش استرسشان می شود درحالی كه تنفس سریع موجب افزایش ضربان قلب و این افزایش سبب ایجاد استرس بیشتر می شود.
رسولی درباب روش صحیح تنفس اظهار داشت: روش صحیح تنفس به این صورت است كه اكسیژن را ظرف مدت چهار ثانیه از بینی خود داخل كنید، سپس چهار ثانیه اكسیژن را نگه دارید و بعد از آن به آرامی و در عرض چهار ثانیه از طریق دهان خارج كنید.
وی راهكار بعدی را فعالیت های بدنی و در كنار آن تن آرامی یا ریلكسیشن عنوان نمود و اظهار داشت: فعالیت بدنی همان تاثیری را بر بدن دارد كه داروهای ضد افسردگی دارد، البته تن آرامی یا همان ریلكسیشن به صورت روزانه قبل و پس از خواب می تواند بسیار موثر باشد، به این صورت كه در ۱۵ ثانیه اندام های خودرا منقبض سپس در آرامش كامل و عرض ۱۵ ثانیه عضلات خودرا منبسط كنید.
رسولی اضافه كرد: اگر به افرادی كه یوگا كار می كنند دقت كنیم عموما افرادی آرام و به دور از استرس هستند، خیلی از حركات یوگا برای رفع استرس و كاهش آن موثر است، البته باید به این نكته توجه داشت كه ما نباید با یك دفعه انجام دادن این حركات معجزه رخ بدهد و استرس ما بطور كامل ریشه كن شود بلكه این حركات و تنفس صحیح باید جزو برنامه های روتین روزانه ما باشد.
داروهای اعصاب و روان اعتیادآور نیست
رسولی درباب درمان های دارویی و تفكر غلط درباره آنها اظهار داشت: باور غلطی درباب داروهای اعصاب و روان وجود دارد كه تصور می شود این داروها اعتیاد آورند، در صورتیكه اگر زیر نظر متخصص مصرف شود هیچ علائمی از اعتیاد به دارو در شخص به وجود نمی آورند.
وی توضیح داد: زمانی كه فرد گرفتار استرس می شود هورمون های بدن تغییر می كند و برای بازگشت به حالت قبل نیازمند مصرف دارو دركنار مشاوره های روانشناسی است، نكته قابل توجه در این زمینه همزمانی مصرف دارو و شركت در جلسات مشاوره است كه همزمانی این دو می تواند فرد را به حالت نرمال برساند.
منبع:

1398/07/28
16:59:51
5.0 / 5
4236
تگهای خبر: آرامش , آموزش , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری