سفارش وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه های شهرداری در فصل آنفلوآنزا

سفارش وزارت بهداشت به مدیران گرمخانه های شهرداری در فصل آنفلوآنزا آقای هویج: با تغییر فصل و سرد شدن هوا، یكی از معضلات شهرداری، بهزیستی و سایر نهادهای ذی ربط، سوژه كارتن خواب ها و افراد بی خانمان است و در همین راستا طی چند سال قبل در جهت جمع آوری این افراد و انتقال آنها به مكان های سرپوشیده و گرم سعی شده است...


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، در چنین شرایطی و حضور افرادی كه در رعایت بهداشت فردی مشكلاتی دارند، می تواند بستری برای شیوع بیماری های واگیر نظیر آنفلوآنزا باشد. اما جدای از بیماریابی در این مراكز، سوژه مهم دیگر رعایت بهداشت محیطی برای جلوگیری از بروز بیماری هاست.
در این راستا، مهندس سیدرضا غلامی _ رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماكن عمومی وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: بازرسی و نظارت بر گرمخانه های شهرداری ها نیز مانند سایر اماكن عمومی صورت می گیرد و بازرس بهداشت محیط كه در مركز جامع خدمات سلامت مستقر است، كلیه واحدهای عمومی در محدوده مركز خودرا با برنامه ریزی های صرورت گرفته بدون آنكه هیچگونه تفاوتی بین مراكز قائل باشد، انجام می دهد.
وی با اشاره به اینكه برخی مراكز عمومی مانند نانوایی ها، مراكز نگهداری از سالمندان و معلولان، مراكز بین راهی، گرمخانه ها و... نسبت به سایر مراكز حساس تر هستند، افزود: در اینگونه مراكز تعدد بازدید داریم. طبق انتظارات ما و برنامه ریزی های صورت گرفته در نظر داریم هر فصل از مراكز عمومی بازدید به عمل آوریم اما، مراكز ویژه مانند اماكنی كه نام برده شد بجای هر فصل هر 45 روز یكبار و یا یك ماه یكبار بازدیدهای خودرا انجام می دهیم. مدیریت پسماند مراكز، رعایت بهداشت سرویس های بهداشتی، نظارت بر آب، تهویه محل ها، تجهیزات خواب در مراكز شبانه روزی و... همگی در بازدید از این مراكز مد نظر قرار می گیرد.
غلامی در ادامه با اشاره به اینكه آموزش چهره به چهره به مسئولین و ساكنین این مراكز می تواند در كاهش بروز مشكلات میكروبی و آلودگی ها موثر باشد، اظهار نمود: هدف ما ارتقاء بهداشتی مراكز است و اقدامات قانونی را در اولویت آخر قرار داده ایم، چنانچه سالانه حدودا پنج میلیون بازدید از مراكز عمومی توسط بازرسان ما صورت می گیرد كه بطور متوسط كار 120هزار مورد آنها ممكنست به شكایت برسد. البته مردم می توانند درصورت مشاهده هرگونه تخلف با شماره 190 تماس گرفته و شكایات خودرا ثبت كنند.
همین طور در ادامه دكتر حسین عرفانی_رییس اداره مراقبت مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در گفت و گو با ایسنا، درباب مباحث كنترل بیماری ها و بیماریابی در این مراكز، اظهار داشت: در این فصل عمده بیماری هایی كه منتقل می شود، عفونت های حاد تنفسی و به ویژه آنفلوآنزا است كه در این راستا یكی از تاكیدات ما وجود تهویه مناسب در گرمخانه ها است. علاوه بر آن بهتر است فرد بیمار تا حد ممكن از دیگران جدا باشد تا انتقال بیماری به سایرین به حداقل برسد. همین طور شست وشوی مكرر دست ها، استفاده از ماسك های ساده، مراجعه به موقع به پزشك و... همگی نقش پر رنگی در عدم انتقال بیماری به سایرین دارد. درباب شیوع سایر بیماری های عفونی میان افراد ساكن در گرمخانه ها نیز تمام سفارش های لازم به مسئولین گرمخانه ها داده شده است.
وی ادامه داد: یك سرماخوردگی ساده كه ۹۷ تا ۹۸ درصد موارد آنفلوانزا در این قسمت قرار می گیرند، با یك تب و سرفه حاد و علائم خفیف بروز می یابد و با استراحت و صرف مایعات گرم و درمان علامتی، زیر یك هفته و تا پنج روز بهبود پیدا می كند. اما دو تا سه درصد موارد، این بیماری تبدیل به یك بیماری شدید و عفونت شدید تنفسی می شود و خاصیت اش هم این است كه به بستری در بیمارستان و خدمات بیمارستانی نیاز دارد.
وی اشاره كرد: پایه اصلی كنترل این بیماری رعایت نكات بهداشتی است، بدین سبب شست وشوی مرتب دست ها بسیار سفارش می شود؛ چونكه ویروس آنفلوآنزا بوسیله دست حداقل می تواند به مدت نیم ساعت قدرت انتقال عفونت را داشته باشد. بر همین مبنا باید رفتار بهداشتی به یك فرهنگ تبدیل گردد و افراد هنگام سرفه و عطسه دهان خودرا بپوشانند و در صورت عدم دسترسی به دستمال حتی از آستین لباس خود بهره برده و جلو دهان خودرا بپوشانند.
منبع:

1398/09/18
13:51:05
5.0 / 5
4572
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری