۱۵ پرسش سازمان نظام پزشكی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

۱۵ پرسش سازمان نظام پزشكی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آقای هویج: سازمان نظام پزشکی با انتشار اطلاعیه ای خطاب به نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ضمن طرح 15 سوال، بر لزوم شفافیت برنامه کاندیداها پیرامون موضوع سلامت تاکید نمود.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پزشکی، در این بیانیه خطاب به هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمده است: «از با اهمیت ترین مباحث مورد انتظار در برنامه های نامزدهای محترم ریاست جمهوری در همه کشورها پاسخگویی به مطالبات حوزه سلامت و تامین شرایط مطلوب برای مردم و صاحبان پروسه در این بخش است. در این دوره علاوه بر این بحث مهم و اساسی، جهان و کشور ما نیز با چالشی پرخطر و بی سابقه بنام همه گیری کووید-۱۹ مواجه می باشد. حدود ۲۰۰ میلیون مبتلا و ۴ میلیون مرگ از یک سو و بیکاری، فقر، تعطیلی خیلی از کسب وکارها و لطمه های اقتصادی، اجتماعی و روانی از طرف دیگر گریبان گیر خیلی از مردم و دولت های جهان شده است. در این میان کشورمان ایران هم از گزندهای این بیماری در امان نبوده است.
ابتلای میلیونها شهروند، مرگ بیش از ۸۰ هزار هموطن و گذر از چهار موج شکننده برای مردم و کادر درمان و انتظار برای امواج دیگر و واکسیناسیون کمتر از چهار درصد جمعیت کشور، شرایطی است که جامعه و حاکمیت را به شدت به خود مشغول کرده است. انتظار دوری نیست که جامعه عمومی و خواص در مناظرات آینده و برنامه های نامزدهای محترم ریاست جمهوری مطالبه گر برنامه ای مدون، محکم و به دور از شعارهای رایج در زمینه سلامت باشند.»
در بخش دیگر بیانیه آمده است: «سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی بزرگترین نهاد صنفی جامعه ایثارگر و فرهیخته سلامت ایران انتظار دارد در این احوال خاص، نامزدهای محترم حین ارائه برنامه های خود به سوالات زیر پاسخ لازم و شایسته ارائه فرمایند:
۱- قاعده سیستم سلامت هر جامعه و همچون ایران بر پایه و اساس سه ضلع یک مثلث قرار گرفته است: ساختار سلامت، نیروی انسانی و اقتصاد سلامت
مطالبه جامعه پزشکی و بلکه خیلی از سلامت اندیشان منطقه و جهان و مردم شریف ایران از نامزدهای محترم رییس جمهوری این است که نگرش و برنامه شخص شما برای استواری و ارتقاء و اصلاح نقاط ضعف این مبانی مهم، چیست؟
۲- در مورد ساختار سیستم سلامت باتوجه به مباحث پزشک خانواده، نظام ارجاع و سطح بندی خدمات سلامت که سال هاست در برنامه های توسعه کشور مطرح اما متاسفانه در دولت های مختلف با توفیق عملیاتی کمتری روبرو بوده است چه نگرشی دارید؟ مشکل کجاست؟ و راه حل شما برای برون رفت از چند دهه انتقال و عدم وصول به مطلوب دراین زمینه چیست؟
۳- هم راستا با موضوع ساختاری فوق، برای مباحث پرونده الکترونیک و نسخه الکترونیک که از الزامات قانونی سیستم سلامت شمرده می شود برنامه عملیاتی شما چیست؟
۴- یکی از فاکتورهای پیشرفت هر جامعه، سهم سلامت آن جامعه از تولید ناخالص ملی ( GDP ) همان کشور است. سهم فعلی سلامت از سبد تولید ناخالص را به چه صورت ارزیابی می کنید و برنامه مدون حضرتعالی برای اصلاح یا ارتقای این سهم چیست؟
۵- نیروی انسانی در سیستم سلامت بسیار با ارزش و نتیجه بیش از یک دهه تلاش و سرمایه گذاری است. از دست دادن این نیروهای باارزش به طرق مختلف همچون مهیا نبودن شرایط مناسب کسب وکار، مهاجرت و جذب آنها به نظامات سلامت دیگر کشورها از مصائب امروز سیستم بهداشت و درمان کشور است. راه حل شما برای به حداقل رساندن این نابسامانی ها چیست؟
۶- برای تسهیل امور دستیاران رشته های مختلف پزشکی و کاهش فشارهای مضاعفی که این روزها شاهد عیان سازی قسمتی از آن هستیم و می دانید که آینده و امید به عاقبت تحصیل در سلامت را در هاله ای از ابهام و تردید فرو می برد چه برنامه ای دارید؟
۷- برای کاهش فشارهای مضاعف و غیرمعمول وارد بر فارغ التحصیلان جوان رشته های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی از قبیل طرح های خارج از مرکز که در مقاطع مختلف بر آنها تحمیل شده و مانع بزرگی برای تشکیل زندگی و خانواده و مانع ثبات و امنیت شغلی شمرده می شود چه برنامه ای دارید؟
۸- برای مقابله با سهمیه های رایج مختلفی که عدالت آموزشی و امید و انگیزه دانش آموزان و دانشجویان را هدف قرارداده و آینده علمی کشور را با معضلات زیادی روبرو خواهد ساخت و همین طور سبب شده است افراد دارای استعداد و رتبه بالا از ورود به عرصه های دلخواه و آینددار خود باز بمانند چه راهبرد موثری را پیشنهاد و پیگیری می فرمایید؟
۹- می دانید که هزینه تمام شده خدمات سلامت با نرخ تعرفه اعلامی آن فاصله شایان توجهی دارد، برنامه شما برای واقعی شدن تعرفه ها و هزینه تمام شده خدمات سلامت، تامین کیفیت مناسب خدمات در شان ملت ایران و نحوه قیمت گذاری این خدمات چیست؟
۱۰- برای تقویت بیمه های درمانی و تشخیصی، و صد البته کاهش هزینه های پرداخت از جیب مردم در بیماریها با حفظ و حراست جدی از کیفیت مناسب خدمات سلامت چه راهکارهایی پیشنهاد می کنید؟
۱۱- با توجه به این که در همه گیری کرونا اکثریت جامعه ایران همچنان از امکان واکسیناسیون برخوردار نبوده و بیم تلفات بیشتر اجتماعی متصور است راه حل حضرتعالی برای پیش گیری از بروز امواج بعدی، واکسیناسیون موثر، واردات واکسن خارجی، تهیه دارو و پشتیبانی از تولید داخلی چیست؟
۱۲- جایگاه بخش خصوصی در سیستم و سیستم سلامت کشور در منظر حضرتعالی چگونه است؟ برای پشتیبانی از این بخش در تعیین تعرفه ها مطابق با نرخ تورم و واقعیت های اقتصادی، چه راهکاری را پیشنهاد می کنید؟
۱۳- می دانید که پژوهش در سلامت در کنار رکن آموزش، بهداشت و درمان از جایگاه ویژه ای برخوردارست. راه حل تیم حضرتعالی برای ارتقای پژوهش های کاربردی و موثر در سلامت همپای سایر کشورهای جهان چیست؟
۱۴- در همه گیری کرونا و حتی پیش از آن در طرح تحول سلامت روشن شد که زیرساخت های بیمارستانی امروز ما نظیر تعداد تخت های آی سی یو، سی سی یو، ان آی سی یو، اکسیژن، آی تی، تجهیزات حیاتی دارویی، تشخیصی و درمانی تکافوی خدمت رسانی لازم و کافی را ندارد! با نیم نگاهی به بحث تحریم های ظالمانه و هزینه های ارزی گریبانگیر این بخش ها چه در مراکز دولتی و چه خصوصی نظریه های اجرائی شما برای سامان بخشی به این معضلات چیست؟
۱۵- و اما می دانید که یک روی بسیار موثر در مبارزه با همه گیری کووید ۱۹، در جهان و همچون کشور ما که نقش منفی در کنترل این معضل و دیگر بیماریها داشت شیوع و بروز قوی تر خرافات و در یک کلام شبه علم بود. لطفاً صریحاً نظریه خودرا در این خصوص و راهکارهای مبارزه با این دست هجمه ها و مداخلات غیر علمی بیان فرمایید.»
منبع:

1400/03/18
22:42:15
5.0 / 5
354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری