رابطه بین ساحل و دریا با سلامتی

رابطه بین ساحل و دریا با سلامتی به گزارش آقای هویج، خراسان رضوی ساکنان ساحلی و گردشگران سواحل برای قرن ها احساس سلامتی داشته اند اما دانشمندان اخیرا آغاز به بررسی مزایای سلامتی احتمالی زندگی در سواحل کرده اند.به گزارش مدیکال اکسپرس، با استفاده از داده های ۱۵ کشور، تحقیقات جدید به سرپرستی ساندرا گایگر از گروه روان شناسی محیطی در دانشگاه وین اتریش گزارش های عمومی را تایید می کند که زندگی در نزدیکی سواحل بخصوص بازدید از ساحل صرف نظر از کشور یا درآمد شخصی با سلامتی بهتر مرتبط می باشد.

ایده تأثیر نزدیکی به اقیانوس بر افزایش سلامتی جدید نیست؛ اوایل سال ۱۶۶۰ پزشکان در انگلستان آغاز به ترغیب حمام کردن در دریا و پیاده روی در ساحل برای مزایای سلامتی کردند. اواسط دهه ۱۸۰۰ مصرف آب یا هوای دریا به صورت گسترده ای بعنوان درمان های بهداشتی میان شهروندان ثروتمند اروپایی ترویج شد. پیشرفت های تکنولوژیکی در پزشکی در اوایل قرن بیستم منجر به کاهش چنین شیوه هایی شد که اخیرا باردیگر میان حرفه پزشکی محبوبیت پیدا کرده اند.

به عنوان بخشی از پروژه «دریاها، اقیانوس ها و سلامت عمومی در اروپا» به رهبری پروفسور لورا فلمینگ، گایگر و همکارانش از دانشگاه های وین، اکستر و بیرمنگام و همینطور بلژیک و هیات دریایی اروپا، نظرات بیشتر از ۱۵ هزار شرکت کننده در ۱۴ کشور اروپایی بلژیک، بلغارستان، چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایرلند، ایتالیا، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسپانیا، بریتانیا و استرالیا در مورد فعالیتهای مختلف در رابطه با دریا و سلامت خود مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج تحقیقات گروه محققان را شگفت زده کرد.

گایگر، محقق اصلی این تحقیق، اظهار داشت: دیدن چنین الگوهای منسجم و روشنی در همه ۱۵ کشور قابل توجه است. حالا ما ثابت کردیم که به نظر می آید همه نه فقط ثروتمندان، از بودن در کنار دریا سود می برند. باآنکه این جوامع به نسبت کوچک هستند اما زندگی در نزدیکی و بخصوص بازدید از ساحل هنوز هم می تواند تأثیرات قابل توجهی بر سلامت عموم داشته باشد.

درک مزایای بالقوه دسترسی به ساحل برای همه اعضاء جامعه کلید سیاستگذاری است. دکتر پائولا کلت از هیات دریایی اروپا تصریح کرد: مزایای بهداشتی قابل توجه دسترسی برابر و پایدار به سواحل ما باید زمانی در نظر گرفته شود که کشورها برنامه های فضایی دریایی خویش را توسعه دهند؛ نیازهای مسکن آینده را در نظر بگیرند و ارتباطات حمل و نقل عمومی را گسترده کنند.

اما این مورد برای ساکنان محصور در خشکی مانند گایگر و همکارانش در اتریش چه معنایی دارد؟ میلیونها نفر از اتریشی ها و دیگر اروپایی های مرکزی طی ماه های تابستان از سواحل بازدید می کنند؛ ازاین رو آنان هم می توانند بعضی از این مزایا را تجربه کنند. علاوه بر این همینطور قدردان مزایای بهداشتی مشابهی که توسط آب های داخلی مانند دریاچه ها و استخرهای طبیعی عرضه می شود، هستیم.

یافته های این تحقیق در مجله Communications Earth & Environment انتشار یافته است.

منبع:

1402/03/07
11:39:06
5.0 / 5
244
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری