معاون پرستاری وزارت بهداشت:

به آینده پرستاری در كشور امیدوارم، مشكلات را باید با آرامش حل كرد

به آینده پرستاری در كشور امیدوارم، مشكلات را باید با آرامش حل كرد آقای هویج: معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینكه فعالیت پرستاری در كشور به بیمارستان ها محدود شده است، اظهار داشت: هم اكنون ۹۰ درصد كار طرح مراقبت پرستاری در منزل یش رفته است و با تصویب این طرح در شورای عالی بیمه، بیماران می توانند از مزایای این طرح در خانه استفاده كنند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، مریم حضرتی در نشست هم اندیشی با مدیران پرستاری خوزستان كه امروز در دانشكده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز برگزار شد، در واكنش به سخنان بعضی از مترون ها و سرپرستارها در این نشست، اظهار نمود: از این كه در این نشست گفتید حالتان خوب نیست، حالم كمی بد شد؛ اما این حال همه ما است.
وی ادامه داد: البته این جمله به این معنا نیست كه حال ما همین گونه باقی خواهد ماند. به آینده پرستاری امیدوار هستم. هر چند مشكلات معیشتی و حقوق از مشكلات پرستاری است اما تمام مشكلات پرستاری این موارد نیست و این گونه نیست كه همه مشكلات قابل حل نباشند. این مشكلات را باید با آرامش و طمانینه حل كرد و در عین حال مشكلات بسیار مهمی هم نیستند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه كرد: با تعامل، مدیریت صحیح و حتی یك صحبت كوتاه می توان این مشكلات را حل كرد. مسائل دیگری هم در حوزه پرستاری وجود دارد. اما وجود پرستاران، كارشناسان ارشد پرستاری، PhD های پرستاری مانند شما این امید را می دهد كه كار را پیش ببریم.
حضرتی خاطرنشان كرد: با وجود اینكه اجرای فرآیند پرستاری نخستین چیزی است كه به ما آموزش داده می شود، در كشور مدلی برای پرستاری اجرا نمی گردد. دانشجویان پرستاری ما درمورد این فرآیند به صورت صوری روی كاغذ مواردی می نویسند و به مربی خود تحویل می دهند، اما این مدل ملكه ذهن آن ها نشده است.
وی ادامه داد: شورایی تحت عنوان شورای سیاستگذاری در معاونت پرستاری وزارت بهداشت متشكل از ۳۰ نفر از نخبگان جامعه پرستاری كشور تشكیل داده ایم. در این شورا سیاست گذاری های پرستاری انجام می گردد. خوشبختانه این مدل در شورای سیاستگذاری پرستاری تدوین شد كه بتوانیم مدل مراقبت پرستاری را در كشور اجرا نماییم.
معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه كرد: در حال طراحی سامانه ای الكترونیكی هستیم تا پرستاران بتوانند با استفاده از آن، تشخیص پرستاری خویش را از میان گزینه های مطرح شده انتخاب كنند و علامت بزنند.
حضرتی درباره اعتبارسنجی پرستاری بیان كرد: خوشبختانه با ابلاغیه جدید، اعتبارسنجی پرستاران هر دو سال یك بار صورت خواهد گرفت. پیش از این انجام سالیانه اعتبارسنجی فشار زیادی بر پرستاران ما وارد می كرد. همینطور در این زمینه سامانه الكترونیكی Sun nurse طراحی شده كه هم اكنون به صورت پایلوت در سه دانشگاه در حال اجرا می باشد.
وی ادامه داد: این سامانه بر موبایل سرپرستاران، مترون ها و سوپروایزرهای بیمارستان ها نصب می گردد. سنجه های اعتبارسنجی پرستاری در نرم افزار Sun nurse قرار داده شده است و در واقع با این سامانه هر روز اعتبارسنجی را با استفاده از تلفن های همراه خود انجام می دهیم. امیدواریم بتوانیم این سامانه را بعنوان یك سامانه ملی در كشور اجرا نماییم تا كاغذبازی پرستاران هم كمتر شود.
معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: مبحث احراز شایستگی مدیران به تمام دانشگاه های كشور ابلاغ گردیده است تا بر مبنای شرایط احراز مدیریت این ابلاغیه سرپرستاران، سوپروایزرها و مترون ها مشخص و تعیین شود. با این ابلاغیه دیگر روند تعیین سرپرستاران، سوپروایزرها و مترون ها انتخابی نیست و شاسته سالاری بر روند انتخاب آن ها حاكم می گردد.
حضرتی عنوان كرد: بر مبنای نظرخواهی انجام شده، كلیه دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور اعلام نمودند كه به ۲۰ هزار نیروی كمك پرستار نیاز دارند. در دوره معاونت سابق پرستاری وزارت بهداشت طبق این نیازسنجی، ۱۷ هزار نیروی كمك پرستار آموزش داده شدند.
وی ادامه داد: این افراد در دوره های آموزشی یك ساله كمك پرستاری تحت تعلیم قرار گرفتند. برخی از این افراد كارشناس ارشد، مهندس و از رشته های تحصیلی مختلف هستند و بعضی هم با داشتن مدرك تحصیلی دیپلم وارد این دوره ها شدند كه شاید دلیل آن نیاز این عده به داشتن شغل بوده است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه كرد: این امر شاید از محاسن شغل پرستاری باشد. نباید سیاه كاری نماییم. هم اكنون در هیچ كجای ایران و حتی جهان به اندازه پرستاری شغل تولید نشده است. اكنون برای دانشجوی ترم شش یا هفت پرستاری ما هم در كشور آن قدر كار وجود دارد كه به آن ها التماس می گردد كه به سر كار بیایند.
حضرتی ادامه داد: این مورد یك حسن است. پرستاری نیاز دارد كه مورد حمایت قرار گیرد و رشد كند. باید پرستاری را با گروه های همسطح این شغل مقایسه كرد. اگر مقایسه نماییم می بینیم كه اكنون پرستاری در بهترین وضعیت خود قرار دارد.
وی خاطرنشان كرد: چرا پرستاران شركتی ما نباید بتوانند مانند دیگر پرستاران عیدی و مزایای خویش را دریافت كنند؟ این اشكالی مدیریتی است. هم اكنون دستور استخدام این پرستاران وجود ندارد. اما اگر پرستار شركتی كه در بخش NICU با یك بیمار با وزن یك هزار و ۸۰۰ گرم كار می كند، تامین نباشد، چطور می تواند با چنین بیماری كه دقت بالا نیاز دارد، كار كند؟
معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه كرد: این مساله یك اشكال مدیریتی است و فكر می كنم این مشكل باید حل شود. اكنون خیلی از دانشگاه های كشور این مشكل خویش را حل كردند و نیروهای پرستاری شركتی آن ها مانند سایرین مزایا، عیدی و كارانه خویش را دریافت می كنند.
حضرتی ادامه داد: این مشكلات مدیریتی را می توان با تعامل حل كرد. اینكه در یك جو و فضای آرام و به دور از تشنج مطالبه خواهی نماییم و بتوانیم مشكلات را بگوییم یك هنر است و امیدواریم بتوانیم این كار را انجام دهیم.
وی در مورد مراقبت های پرستاری در منزل، خاطرنشان كرد: هم اكنون یكی از مسائل عمده پرستاری كشور، پرستاری جامعه نگر است. فعالیت پرستاری در كشور به بیمارستان ها محدود شده است. تنها ۱۰ درصد بیماران در بیمارستان ها بستری می شوند و ۹۰ درصد از مددجویان ما در جامعه هستند كه نیاز به مراقبت دارد.
معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: با عنایت به تغییری كه اكنون در رشد جمعیت سالمندی كشور رخ می دهد، در ۳۰ سال آینده با سونامی سالمندی مواجه خواهیم بود. یعنی كشور ما در ۳۰ سال آینده كاملا پیر است. باید در این زمینه از هم اكنون برنامه ریزی نماییم. یكی از كارگروه های ما در زمینه پرستاری جامعه نگر كار می كند.
حضرتی با تاكید بر اهمیت تخصصی شدن پرستاران كشور، بیان كرد: برنامه ریزی شده است تا پرستاران بخش های مختلف در دوره های چندماهه تحت آموزش قرار گیرند تا به پرستار تخصصی بخش مورد نظر تبدیل شوند. همینطور دوره های آموزشی تخصصی برای پرستاران ارشد پیش بینی شده است و بعد از آن پرستار متخصص خواهند شد و سپس كلینیك های پرستاری را باید راه اندازی نماییم.
وی اضافه كرد: اكنون ۹۰ درصد كار طرح مراقبت پرستاری در منزل پیش رفته است. ان شاءلله با تصویب این طرح در شورای عالی بیمه، بیماران ما می توانند از مزایای بیمه در خانه استفاده كنند. همینطور در حال برنامه ریزی در زمینه مراكز جامع مراقبت پرستاری هستیم.
معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشكی سپاه هم اظهار داشت: در زمان جنگ تحمیلی در بیمارستان های صحرایی، برای نخستین بار در دنیا جراحی مغز و اعصاب و اقدامات و جراحی های بسیار پیچیده و گسترده توسط پزشكان انجام می دادیم و اگر امروز شاهد پیشرفت در عرصه پزشكی كشور هستیم و در بخش های مختلف در دنیا حرف برای گفتن داریم، آن را باید مرهون تجربیات دفاع مقدس بدانیم.
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، سردار احمد عبداللهی در ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید دكتر رهنمون و هشتمین كنگره علمی طب رزم اظهار نمود: در بیمارستان های صحرایی دوران دفاع مقدس، برای نخستین بار در دنیا اقدامات و جراحی های بسیار پیچیده همچون جراحی مغز و اعصاب انجام می دادیم.
وی در تشریح هدف برگزاری آیین اهدای جایزه ملی شهید دكتر رهنمون اظهار داشت: یكی از مهمترین اهداف و مقاصدی كه در برگزاری این آئین داریم، پاسداشت مقام شامخ شهدای عرصه بهداشت و درمان كشور است.
وی با اشاره به خدمات و فداكاری های جامعه بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس تصریح كرد: به دنبال نمادسازی فرهنگی با عناوین و محتوای فاخر هستیم. خدمات بخش بهداشت و درمان برغم نقش برجسته و سابقه درخشانی كه در دوران دفاع مقدس داشته است، متاسفانه مورد غفلت واقع شده و ما خلاء یك حركت و جریان كه فداكاری های جامعه پزشكی را به مردم نشان بدهد حس می كردیم.
دبیر ششمین آیین اهدای جایزه ملی شهید دكتر رهنمون اضافه كرد: با چنین انگیزه ای، از سال ۱۳۹۰ به همت معاونت بهداشت، امداد و درمان آموزش پزشكی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی این ایده عنوان شد كه با طراحی جایزه ملی شهید دكتر رهنمون، بتوانیم علاوه بر پاسداشت شهدای والامقام عرصه بهداری دفاع مقدس و تجلیل از خانواده های آنها، امكانی برای معرفی و تقدیر از الگوهای برتر جامعه پزشكی و ترویج ارزش های انقلابی در جامعه نظام سلامت كشور داشته باشیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه این برنامه توسط ریاست وقت ستادكل نیروهای مسلح به تأیید مقام معظم رهبری رسید و بركت آن را در پنج دوره برگزاری این آیین به خوبی حس می نماییم و امیدواریم خداوند توفیق تداوم این حركت را به همه ما بدهد.
وی با برشماری شرایط و شاخصه های انتخاب برگزیدگان برای دریافت جایزه ملی شهید رهنمون اظهار نمود: شاخص های عمومی ما مشهور بودن به اخلاق اسلامی است. فرد باید اسوه و الگوی اخلاق، ایثارگری و فداكاری و به تعبیری مدافع و مروج ارزش های دینی باشد.
معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشكی سپاه خاطرنشان كرد: از شرایط اختصاصی برگزیدگان این است كه آن فرد از خانواده شهدا بخصوص شهدای والامقام جامعه پزشكی كشور باشد. با برگزاری سالانه این برنامه، قصد داریم از پزشكان، پیراپزشكان، پرستاران، بهیاران، امدادگران و حتی راننده عزیز یك آمبولانس كه در دفاع مقدس در حوزه پزشكی از خود مجاهدت و رشادت بزرگی نشان داده است، تقدیر نماییم. این عزیزان در گام اول انتخاب می شوند و این مهمترین خصوصیت و بالاترین معیار ما برای انتخاب مصادیق اهدای جایزه است.
وی با اشاره به جانبازان عرصه طب رزم اظهار داشت: ما پزشكانی داریم كه سال ها در اسارت دشمن بعثی بودند. پزشكانی كه ۶۰ تا ۷۰ جانبازی درصد دارند. پزشكانی كه اعضای بدن شان را اهدا كردند و در این بخش هم برگزیدگانی خواهیم داشت.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره زنده نگه داشتن یاد شهدا، اظهار داشت: مقام معظم رهبری بارها در مورد انتقال فرهنگ و معارف دفاع مقدس به نسل های بعد و بهره برداری از گنجینه دفاع مقدس تاكید فرموده اند. اعتقاد ما این است كه برگزاری این برنامه ها، گامی در جهت تحقق منویات مقام معظم رهبری است.
معاون بهداشت، امداد، درمان و آموزش پزشكی سپاه اضافه كرد: برگزاری این برنامه ها، یادآوری خدمات طب رزم در جنگ و گردهمایی همرزمان قدیمی است، آن هم در مكانی كه تداعی كننده خاطرات تلخ و شیرین بسیاری برای همه ماست. این گردهمایی های سالانه در حقیقت به مثابه یك تجدید پیمان و میثاق میان پزشكان زمان جنگ است كه ما می بینیم همه آنها همچنان در متن انقلاب اسلامی حضور دارند، به آرمان های شهدا وفادارند و هنوز هم آماده اند جان خودشان را برای دفاع از اسلام فدا كنند.
وی تصریح كرد: وقتی پزشكان عزیز ما به میعادگاه های دلدادگان خدایی در مناطق جنگی می آیند، اشك از چشمان شان جاری می گردد و مجذوب مغناطیس معنوی و مذهبی مشهد شهدای مظلوم دفاع مقدس می شوند. در حقیقت یك موج معنوی تولید می گردد كه نشان داده است باآنكه غفلت ها و كم كاری هایی داشته ایم، اما شهدا را فراموش نكرده ایم و به آرمان هایشان وفادار هستیم.
وی با اشاره به پیشرفت های ایران در عرصه های مختلف پزشكی تصریح كرد: ما در زمان جنگ تحمیلی در بیمارستان های صحرایی، برای نخستین بار در دنیا جراحی مغز و اعصاب و اقدامات و جراحی های بسیار پیچیده و گسترده توسط پزشكان انجام می دادیم و اگر امروز شاهد پیشرفت در عرصه پزشكی كشور هستیم و در بخش های مختلف در دنیا حرف برای گفتن داریم، آن را باید مرهون تجربیات دفاع مقدس بدانیم.1396/12/10
17:02:07
5.0 / 5
4218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری