در آستانه روز جهانی قلب اعلام شد

مهم ترین و اولین علت مرگ در جهان

مهم ترین و اولین علت مرگ در جهان آقای هویج: مدیركل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت اظهار داشت بیماری های قلبی عروقی همچنان اولین عامل هدایت كننده و مهم مرگ و ناتوانی در دنیا می باشند و سالانه سبب مرگ بیش از ۱۷.۵ میلیون نفر می گردد.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر احمد كوشا گفت: این مرگ ها شامل یك سوم تمام مرگ ها روی كره زمین و نیمی از همه مرگ های مرتبط با بیماری های غیرواگیر هستند. حدود ۸۰ درصد این مرگ ها در كشورهای با درآمد كم و متوسطی كه منابع انسانی و مالی آن ها برای پرداختن به بار بیماری های قلبی عروقی در حداقل است، رخ می دهند.
كوشا افزود: بیماری قلبی عروقی شامل بیماری های ناشی از قلب، عروق مغزی و عروق خونی هستند و شایع ترین این بیماری ها، بیماری عروق كرونر قلب (مانند حمله های قلبی) و بیماری عروق مغزی (مانند سكته مغزی) هستند.
وی بیان كرد: عوامل خطر كلیدی مهم این بیماری ها رژیم غذایی نامناسب، فعالیت بدنی كم، مصرف دخانیات، دیابت و فشارخون بالا هستند كه كنترل و كاهش این عوامل خطر، نقش مهمی در كاهش ابتلا به بیماری قلبی عروقی دارد.
وی افزود: سلامت قلب، قلب سلامتی بدن است. وقتی از قلب مراقبت می شود به معنی تغذیه خوب، فعالیت و تمرین كردن، ترك دخانیات و همه كارهایی است كه نه تنها فرد را سالم تر می كند، بلكه سبب ایجاد احساس خوب در فرد شده و فرد را قادر می سازد از زندگی خود بطور كامل لذت برد.
كوشا گفت: روز جهانی قلب به عنوان یك واقعه سالانه در اواخر ماه سپتامبر سال میلادی، توسط اتحادیه جهانی قلب(WHF) و جوامع مربوطه در دنیا گرامی داشته می شود. این روز نقشی واقعی در حساس سازی و اطلاع رسانی در خصوص سلامت قلب و عروق دارد. در این روز می توان برای افزایش آگاهی و تشویق افراد، اعضای خانواده، جوامع و سیاستگذاران و تصمیم گیران اقدام كرد.
وی بیان داشت: همكاری همه ذینفعان در این مورد قدرتی برای كاهش بار بیماری و مرگ های زودرس ناشی از بیماری قلبی عروقی ایجاد می كند كه به افراد در هر كجا كه باشند برای داشتن زندگی طولانی تر، بهتر و با سلامت قلب كمك می كند.
مدیركل مركز مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: روز جهانی قلب امسال در تاریخ ۷ مهرماه ۱۳۹۶ (۲۹ سپتامبر) تعیین شده است و شعار آن" همه با هم برای سلامتی قلب" ، "Share the Power" است. هدف این روز به اشتراك گذاشتن اقداماتی است كه برای نیرو بخشیدن به زندگی با ایجاد چند تغییر ساده روزانه برای حفظ سلامت قلب صورت می گیرد.
وی افزود: این روز یك نقش واقعی در تغییر همه این موارد بازی می كند و یك محرك و برانگیزاننده و فرصت جهانی مهمی است كه می توان برای افزایش آگاهی و تشویق افراد، اعضای خانواده، جوامع و حكومت ها در طول سال از آن استفاده كرد. این روز در واقع شروع برنامه و فعالیت هایی است كه باید در طول سال ادامه یابد. افراد جامعه با هم می توانند قدرتی برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی و كاهش بار بیماری و مرگ های زودرس ناشی از آن داشته باشند كه می تواند به افراد در هر نقطه ای از جهان برای داشتن زندگی طولانی تر، بهتر همراه با سلامت قلب كمك كند.
بنابر اعلام وب دا، كوشا بیان كرد: قلب مركز سلامتی هر فرد است و باید مراقبتی از قلب شود كه شایسته آن است. فقط چند اقدام ساده مانند تغذیه سالم تر، فعالیت بدنی بیشتر و ترك دخانیات می تواند سلامت قلب و رفاه كلی را بهبود بخشد. برای آگاهی از وضعیت سلامت قلب لازم است هر فرد از مقادیر عوامل خطر قلبی عروقی و میزان احتمال خطر بروز حوادث قلبی عروقی خود (مانند سكته های قلبی و مغزی) طی ۱۰ سال آینده و مفهوم آن مطلع شود و بر اساس آن اقدامات لازم برای پیشگیری و درمان را انجام دهد.
وی تصریح كرد: هدف این است كه هر فرد بداند چگونه می تواند به قلب خود انرژی برساند و به زندگی خود نیرو بخشد و سپس آنرا با دیگران به اشتراك بگذارد و مشوق آنان باشد.
وی گفت: فعالیت های ملی مانند سخنرانی ها و گفتگوها و غربالگری های سلامتی از جمله وزن، قند، كلسترول و فشارخون، فعالیت های ورزشی سازماندهی شده، برگزاری گفتگوهای عمومی در مورد بیماری قلبی عروقی، داستان ها و تجربیات واقعی از افراد مبتلا به بیماری قلبی عروقی و نحوه درمان و كنترل آن، برگزاری فوروم های علمی، نمایشگاه، برگزاری مراسم و وقایع ورزشی در سراسر دنیا توسط اعضاء و شركای اتحادیه در همین زمینه و بر اساس موضوعات تعیین شده در هر سال، به شكل بسیج های اطلاع رسانی و آموزشی سازماندهی می شوند.

 

1396/07/02
14:28:52
5.0 / 5
5290
تگهای خبر: بیماری , مرگ زودرس , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری