محققان كانادایی هشدار می دهند؛

مضرات آرسنیك موجود در برنج را بشناسید

مضرات آرسنیك موجود در برنج را بشناسید آقای هویج: به قول محققان، وجود ماده شیمیایی آرسنیك در برنج بسیار برای سلامت خطرناك است.به گزارش آقای هویج به نقل از مهر، محققان عنوان می كنند تهدید ناشی از آرسنیك موجود در برنج به سرعت مسموم كننده نیست، اما مصرف بلندمدت این نوع برنج می تواند خطر مبتلا شدن به سرطان های مثانه، ریه و پوست، بیماری قلبی و دیابت را افزایش دهد. در بانوان آبستن مسمومیت با آرسنیك می تواند سبب سقط جنین یا كاهش وزن نوزاد گردد. تماس با آرسنیك در دوران جنینی سبب اختلالات سیستم ایمنی و اختلال در تكامل مغز در نوزاد می گردد.
آرسنیك به طورطبیعی در خاك و آب وجود دارد چراكه پوسته زمین حاوی این ماده شیمیایی است، اما ممكن است به دنبال استفاده از برخی آفت كش ها و كودها هم تجمع یابند.
برنج سریع تر از هر گیاه دیگری آرسنیك را جذب می كند. برنج قهوه ای دارای بالاترین میزان آرسنیك است چراكه این ماده شیمیایی در لایه خارجی سالم آن تجمع می یابد و با جداشدن این لایه برنج سفید حاصل می گردد.
محققان با آزمایشات مختلف دریافته اند كه میزان آرسنیك بر مبنای نوع برنج و محل كاشت آن متفاوت می باشد.
دانشمندان اخطار می دهند كه آزمایش های اخیر آنها نشان داده است در یك روش معمول پخت و پز برنج كه برنج را در یك ظرف با آب بجوشانیم تا بخارپز شود در تمام كسانی كه برنج را به این روش مصرف كرده اند آثار وجود سم آرسنیك دیده شده است.
به گفته «اندی مهارگ»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه كوئین كانادا، «در حالی كه به صورت كلی اعتقاد عمومی بر این است كه آرسنیك با آب پز كردن برنج از بین می رود اما باید بگوییم كه این سم فقط زمانی از بین می رود كه برنج به مدت یك شب خیسانده شود.»
وی در ادامه می گوید: «ما برای سنجش میزان آرسنیك در برنج، برای پختن برنج از ۳ روش استفاده كردیم؛ در روش اول، نسبت دو بخش آب به یك بخش برنج را به كار بردیم كه همان روش معمول پختن برنج توسط عموم است، سپس از نسبت ۵ قسمت آب و یك قسمت برنج استفاده كردیم و در نهایت برنج را یك شب خیساندیم.»
نتایج نشان داد میزان آرسنیك باقیمانده در روش اول ۸۰ درصد و در روش دوم نصف و در روش آخر تقریباً به صفر رسیده بود.
از اینرو محققان عنوان می كنند امن ترین روش پختن برنج آن است كه برنج را پیش از پختن از شب قبل بخیسانید.

1397/02/25
14:32:29
5.0 / 5
4055
تگهای خبر: سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری