شرایط پیوند كبد در مبتلایان به سیروز كبدی

شرایط پیوند كبد در مبتلایان به سیروز كبدی آقای هویج: رییس شبكه هپاتیت ایران با اشاره به شرایط پیوند كبد در مبتلایان به سیروز كبدی، اظهار داشت: انجام پیوند كبد در اغلب موارد سیروز كبدی امكان پذیر است، اما این عمل باید در زمان مشخصی صورت گیرد و باید توجه كرد كه فعالیت ویروس هپاتیت بی یا سی پیش از پیوند با دارو مهار شده باشد.دكتر سیدموید علویان در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینكه زمانی كه یكی از اعضای بدن وظایفش را به درستی انجام ندهد، علائم اختلال در عملكرد آن عضو بروز می كند، اظهار داشت: بر همین مبنا پزشكان با استفاده از روش های مختلف درمانی تلاش می كنند تا اختلال به وجود آمده را برطرف و به اصطلاح بیماری را درمان كنند. حال زمانی كه بخشی از یك عضو از كار بیفتد، سایر قسمت های آن عضو تلاش می كنند تا با فعالیت بیشتر، فعالیت آن بخش را جبران كنند، اما گاهی اوقات یك عضو به طور كلی و به شكل غیر قابل برگشت از كار می افتد. در این شرایط تلاش می گردد عضو مختل را از بدن خارج و اعضای فرد دیگری و گاهی اوقات عضو مصنوعی را جایگزین آن كنند.

وی با اشاره به اینكه یكی از اعضای مهم بدن كه زندگی بدون آن امكان پذیر نیست، كبد است، اضافه كرد: امروزه جان خیلی از بیماران مبتلا به نارسایی كبد با پیوند كبد نجات پیدا می كند. انجام پیوند كبد در اغلب موارد سیروز كبدی هم امكان پذیر است، اما این عمل باید در زمان مشخصی صورت گیرد و باید توجه كرد كه فعالیت ویروس هپاتیت بی یا سی پیش از پیوند با دارو مهار شده باشد. در غیر این صورت كبد جدید هم در معرض خطر آلودگی مجدد با این ویروس ها قرار می گیرد. ازاین رو آنچه اهمیت دارد، تعیین زمان مناسب انجام جراحی پیوند كبد در بیماران است.

علویان ادامه داد: پیوند كبد آخرین قدم درمانی است و شرایط آن باید تحقق یابد. بیماران در فهرست انتظار پیوند كبد مورد بررسی دقیق قرار گرفته و از نظر روحی و روانی و آمادگی دریافت پیوند، مورد بررسی قرار می گیرند. برای مهیا شدن شرایط انجام عمل پیوند كبد آزمایشات معمولی بالینی و ویرسی باید صورت گیرد، بررسی میزان عملكرد كبد ضروری می باشد، وضعیت هوشیاری بیمار مورد ارزیابی قرار می گیرد، سونوگرافی و سی تی اسكن شكم هم جزو اقدامات روتین است.
آیا امكان پس زدن پیوند وجود دارد؟
وی درباره اینكه آیا احتمال پس زدن كبد پس از پیوند وجود دارد، اظهار داشت: این احتمال وجود دارد، اما در چند هفته اول انجام پیوند، این خطر بیشتر است. البته با مصرف داروهای مهار كننده ایمنی می توان مانع پس زدن پیوند كبد شد.
1397/04/07
13:14:11
5.0 / 5
4308
تگهای خبر: بیمار , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری