در پاسخ به ایسنا اعلام شد

پیشنهاد وزیر بهداشت برای ارز دارو

پیشنهاد وزیر بهداشت برای ارز دارو آقای هویج: وزیر بهداشت ضمن تاكید چند باره بر مشكلات ناشی از تاخیر بیمه ها در پرداخت طلب شركت های دارویی و مراكز درمانی، در عین حال بر عرضه ارز دولتی دارو به بیمه ها به جای عرضه مستقیم آن به شركت های دارویی جهت جلوگیری از قاچاق و فساد تاكید نمود.



به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر سید حسن هاشمی در حاشیه رونمایی از دستگاه HPLC كه توسط شركت دانش بنیان چیان شار دانش تولید شده و برای كنترل دارویی استفاده می شود، با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: خوشبختانه طی چهار دهه اخیر پیشرفت های خوبی در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی حاصل شده است؛ به طوریكه در رفع بخش زیادی از نیازهایمان، به صنعت داخلی متكی هستیم و بابت این مورد خوشحالیم.

وی اضافه كرد: در حوزه مواد اولیه، ۵۰ درصد، در حوزه اشكال دارویی بیش از ۹۰ درصد و در حوزه تجهیزات پزشكی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد به داخل متكی هستیم و باید اظهار داشت كه موفقیت های خوبی در این حوزه ها داشته ایم. در عین حال هم اكنون ۱۰۰۰ شركت دانش بنیان در حوزه سلامت داریم كه در تولیدات داخلی موثرند و با كمك آنها گام های پرشتاب تری در جهت رفع وابستگی برداشته می گردد. باید بدانیم كه ۵۰ مورد از این شركت ها محصولات شان را صادر هم می كنند.

هاشمی با اشاره به اینكه دستگاهی كه امروز به بهره برداری رسید و الان در بازار هم موجود است، مشابه خارجی زیادی دارد، اضافه كرد: دوستان تلاش كردند و این دستگاه را در داخل تولید كردند؛ به طوریكه ۹۰ درصد قطعاتش داخلی است و برای تجزیه و تفكیك مواد دارویی، سموم و اجزای شیمیایی به كار برده می گردد. باید توجه كرد كه قیمت این دستگاه كمتر از ۵۰ درصد قیمت خارجی است. امیدوارم بتوانیم با تولید مناسب این دستگاه، از ورود نوع خارجی آن پیشگیری نماییم. همینطور امیدوارم در آینده شاهد خودكفایی بیشتر و ظهور نوآوری این شركت ها در حوزه سلامت باشیم.

وی درباره علت رونمایی از این دستگاه در دفتر وزارتی اظهار داشت: ما در هر سطح شورای فناوری وزارت بهداشت را برگزار می نماییم و امروز جلسه شورای فناوری مقرر است در ستاد برگزار گردد. ازاین رو در حاشیه این شورا قرار شد این دستگاه را معرفی نماییم. من تولید كننده را امروز دیدم، باید توجه كرد كه تولید هر چقدر كه باشد بسیار ویژه است؛ چون كه دستاورد ذهن و دانش ایرانی و همه تولیدات ویژه هستند.

پیشنهاد وزارت بهداشت برای ارز دارو

وزیر بهداشت در ادامه در پاسخ به سوال ایسنا درباره پیشنهاد مطرح شده در خصوص عرضه ارز دولتی به بیمه ها به جای عرضه مستقیم آن به شركت های دارویی اظهار داشت: این مورد پیشنهاد خود ما است. ما از روز اول پیشنهادمان این بود كه ارز ۴۲۰۰ دریافت نماییم. چونكه بالاخره در این ارز یك رانتی وجود دارد و دیدیم كه در حوزه های مختلف دچار مشكلاتی شدیم.

هاشمی افزود: بالاخره ما در حوزه حرفه ای خودمان آبرو داریم؛ بخصوص اینكه در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی بالغ بر ۶۰ هزار قلم كالا وجود دارد كه قیمتگذاری شده اند و در عین حال سیستم نظارتی هم حتما برای نظارت بر این مورد ناتوان است، همچنان كه تا كنون ثابت شده است. ازاین رو معتقدیم مابه التفاوت ارز ۴۲۰۰ تا ارز آزاد می تواند به بیمه ها تحویل داده شود و طبعا بیمه ها اجازه نمی دهند مردم آسیبی ببینند. ازاین رو اگر كسی آمپولی را با یك فرانشیز معین تهیه می كرد و از داروخانه تحویل می گرفت، هم اكنون هم روال به همان شكل اتفاق می افتد اما ما به التفاوت افزایش قیمت ارز را به جای اینكه به شركت بدهند، می توانند به بیمه ها ارائه نمایند.

هاشمی تصریح كرد: در عین حال این اقدام جلوی فساد بزرگ تر یعنی قاچاق را هم خواهد گرفت. باید توجه كرد كه محصولات دارویی و تجهیزات پزشكی ما خریداران زیادی در كشورهای حاشیه ای دارند و اگر این پیشنهاد ما اجرا شود، می توان از قاچاق هم البته نه به صورت كامل اما بیش از ۹۰ درصد جلوگیری كرد. از طرفی حتما از تخلفات انسانی هم كه امكان دارد بعدها به حساب ما نوشته شود، جلوگیری می كند. ازاین رو ما این مورد را پیشنهاد دادیم و همچنان آن را پیگیری می نماییم و امیدواریم عملیاتی شود.

وزیر بهداشت تصریح كرد: شاید در همه حوزه ها یعنی كالاهای اساسی هم بتوان این اقدام را در قالب كوپنی كه عرضه می دهند انجام داد و از فساد پیشگیری كرد.

هاشمی در پاسخ به سوالی درباره حجم مطالبات بیمه ها به بیمارستان ها و داروخانه ها و چالشی كه امكان دارد در این زمینه با عرضه ارز دولتی به بیمه ها رخ دهد، اظهار داشت: یكی از گرفتاری های عمده صنعت دارو و تجهیزات پزشكی نقدینگی است. اگر قرار باشد شركت های دارویی و تجهیزاتی دوباره پول شان را از سازمان برنامه به صورت اوراق دریافت نمایند یا از سازمان تامین اجتماعی پس از یك سال تاخیر بگیرند، از چاله به چاه می افتیم. نگرانی از همین مبحث است كه تا كنون دولت این پیشنهاد را قبول نكرده است. ما هم علاقه نداریم از چاله به چاه بیفتیم. این پیشنهاد در صورتی قابل اجراست كه بانك مركزی درآمد حاصل از یارانه را مستقیما به شركت های دارویی و بیمارستان ها تحویل دهد. اگر بخواهد آن را در چرخه سازمان مدیریت و خزانه طی كند، دوباره دچار گرفتاری هایی می شویم كه امروز با آن مواجه ایم.

هاشمی همینطور اظهار داشت: اگر از من بپرسند كه امروز مهم ترین مشكلت در حوزه دارو و تجهیزات پزشكی چیست؟ می گویم خدمتی است كه یك سال پیش فروخته ایم، اما هنوز نتوانسته ایم پولش را به دست عرضه كننده كه بخش عمده آنها شركت های دارویی و تجهیزات پزشكی هستند، برسانیم. این در حالیست كه آنها باید بتوانند مواد اولیه و قطعات را وارد كنند تا چند ماه دیگر دچار مشكل نشوند.




1397/06/04
16:01:10
5.0 / 5
4367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری