بزودی برخورد با مراكز عرضه قلیان شروع می شود

بزودی برخورد با مراكز عرضه قلیان شروع می شود به گزارش آقای هویج رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت با اشاره به اینكه قوانین موجود برای مبارزه با عرضه قلیان كافی است، تصریح كرد: با هماهنگی هایی كه صورت گرفته از چند روز آینده با عرضه كنندگان قلیان برخورد می گردد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، صادق حضرتی با انتقاد از عرضه قلیان در واحدهایی كه مواد غذایی عرضه می كنند، اظهار داشت: برخورد با عرضه كنندگان قلیان با اولویت آنهایی كه مجوز ندارند، شروع خواهد شد.
وی اضافه كرد: ۱۰ سال است كه قانون برخورد با عرضه قلیان در صنوف مختلف صادر و ۹ سال هم هست كه شیوه نامه قانونی آن به نگارش درآمده است، اما زمانی كه فشار افراد و اصناف وارد می گردد باعث می گردد تا كار رها شود.

حضرتی اظهار داشت: همگان می دانند كه قلیان به شدت برای سلامت مضر است. ازاین رو مشكل ما بحث علمی نیست بلكه فرهنگ استفاده از قلیان است كه به پدیده ای تفریحی در میان خانواده ها تبدیل شده و جایگزینی هم برای آن دیده نشده است.
وی اظهار داشت: وزارت بهداشت باید در خلال ۱۰ سال آینده ۲۵ درصد از مرگ و میرهای قابل كنترل را كم كند كه از جمله راه های آن، كاهش مصرف قلیان در میان جوانان است.
حضرتی اضافه كرد: در پنج سال قبل مصرف سیگار كمتر شده، اما در مقابل مصرف قلیان بیشتر شده است. ازاین رو راهكار ما برای برخورد با این پدیده شوم، انجام اقدامات پلكانی و با اولویت است.
در ادامه محمدرضا مسجدی - دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اظهار داشت: دزدی خلافی روشن است، همگان هم می دانند كه باید با آن مبارزه كرد، حال قلیان هم دزدی سلامت است و این موضوعی است كه همه می دانند. ما مخالف سود و زیان مردم نیستیم، اما با دزدیدن سلامتی مردم مخالفیم.

وی كه در یك برنامه خبری تلویزیونی صحبت می كرد، اضافه كرد: طرح جمع آوری قلیان ها طرحی ادامه دار است، اما متاسفانه در وسط كار به علت فشار اصناف و افراد گاها شاهد عقب نشینی مسئولین در این زمینه هستیم.

مسجدی اظهار داشت: حداقل شش آیین نامه صادر شده كه نشان داده است هیچ قهوه خانه ای در تهران مجوز عرضه قلیان ندارد، آنهایی هم كه داشتند باید در مدت یكسال جمع می شدند. این قانون برای سه سال پیش بوده كه متاسفانه عملیاتی نشده است.

دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات اظهار داشت: در قلیان مواد اعتیادآور و مخدر پیدا شده، ما مخالف قهوه خانه و سفره خانه سنتی نیستیم بلكه ما مخالف سرو قلیان در این مراكز هستیم.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی شبكه خبر، وی اظهار داشت: ما در كشور مواد غذایی خوبی داریم و اصناف باید در این باره فكر كنند نه اینكه از قلیان دفاع كنیم.

مسجدی اضافه كرد: بزرگترین مشكل ما فرار از قانون است. اگر عده ای كار خلافی مرتكب می شوند، باید جلوی آنها ایستاد، اگر صنفی آمده پروانه قلیانی را برای كسبه ای صادر كرده طبیعتا مجرم است و باید در مقابل قانون پاسخگو باشد.

وی اظهار داشت: از این ۱۵۰۰ قلیان سرایی كه مجوز دارند، هیچكدام از وزارت بهداشت مجوزی كسب نكرده اند.
 

1396/08/17
15:08:27
5.0 / 5
4901
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری