چگونه با درد آرتروز كنار آییم؟

چگونه با درد آرتروز كنار آییم؟ آقای هویج: آرتروز به معنای ساییدگی مفصل است و می تواند محدودیت حركت در آن مفصل احداث كند و امروزه برای درمان این بیماری روش های درمانی مختلفی نمایش میگردد.


دكتر سید مسعود هاشمی - رییس انجمن درد ایران درگفت وگو با ایسنا، درباره بیماری آرتروز اظهار داشت: در دنیا با پیشرفت بهداشت و درمان، سن و امید به زندگی باز افزایش یافته است. یكی از دردهای شایع ناشی از افزایش سن در جوامع بشری آرتروز است. همین طور نوع زندگی ماشینی كه با بی تحركی همراه می باشد و هم فعالیت ها با تكنولوژی پیش می رود، در بروز آرتروز موثر است.

وی اضافه كرد: آرتروز یك بیماری التهابی است، به سبب عكس العمل طبیعی مفصل و ترشح ماده ای برای كنترل بلا سبب بروز التهاب و درد شدید میگردد.

هاشمی با اشاره به اینكه آرتروز یك بیماری مزمن است، اظهار داشت: درمان آن نیازمند استفاده طولانی مدت از مسكن هاست. در عین حال استفاده از مسكن ها عوارضی برای بیمار به وجود می آورد كه این عوارض او را بیشتر آزار می دهند.
وی درباره عوارض مصرف مسكن ها اظهار داشت: مصرف مسكن در مدت زمان كوتاه باز عوارض زیادی را به بار می آورد. مصرف زیاد مسكن ها می تواند سبب بروز عوارض قلبی خصوصا در سنین بالا، عوارض گوارشی كه عمده مسكن ها عوارض گوارشی دارند (یك خونریزی معده در سن بالا می تواند كشنده باشد)، عوارض كلیوی و همین طور موثر در فشار خون شود. بدین سبب باید برای درمان آرتروز به دنبال روش های درمانی جایگزین باشیم.
به قول وی، جمعیت زیادی چه در ایران چه در كشورهای درحال توسعه، با دردهای ناشی از آرتروز زندگی می كنند. این افراد برای كاهش درد و داشتن زندگی راحت تر نیاز به درمان های غیر از جراحی دارند.
این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهیدبهشتی در ادامه اظهار داشت: بیماری آرتروز در مفاصلی مانند زانو، لگن، شانه، ستون فقرات، مچ دست یا پا و... شایع است، اما آرتروز زانو جزو شایع ترین آرتروزهاست. سال هاست برای درمان آرتروز زانو از دارودرمانی و درمان های تزریقی استفاده میگردد. تاثیر روش های تزریقی كوتاه مدت است، اما سبب كاهش مصرف مسكن می شوند.

وی درباره راه های درمانی آرتروز اظهار داشت: یكی از روش های درمانی آرتروز، استفاده از روش های درمانی كم تهاجمی است. مدت زیادی است كه بر روی روش های كم تهاجمی درمان آرتروز تحقیق میگردد.

هاشمی با اشاره به اینكه یكی از روش های نوین و كم تهاجمی درمان آرتروز، روش اُرتوكین تراپی است، اظهار داشت: در این روش درمانی فاكتورهای رشد و پروتئین های ضد التهابی، همراه با آنزیمی به نام ارتوكین از خون بیمار گرفته و در مفصل مورد نظر تزریق میگردد. این روش سبب كنترل و كاهش درد و التهاب مفصل و تحریك غضروف سازی مجدد میگردد. استفاده از روش ارتوكین در مراحل اولیه آرتروز بسیار اثربخش است، اما در مرحله بالاتر فقط اثر ضدالتهابی طولانی مدت دارد.

وی افزود: هم اكنون در مراحل اولیه تحقیقاتی درمان سلول های بنیادی هستیم. اساسا در آینده باز باید به دنبال راه های جدیدتر درمان آرتروز باشیم؛ چونكه جمعیت ایران روند سالمندی را طی می كند. همین طور آرتروز در نژاد ایرانیان بسیار شایع است.

رییس انجمن درد ایران درانتها اضافه كرد: بیماری آرتروز نه تنها سبب درد و مصرف مسكن می شود؛ بلكه به مرور سبب ناتوانی و عدم تحرك فرد باز میگردد. بدین سبب حتما باید آنرا درمان و كنترل كرد. درمان آرتروز هرچه زودتر و در مراحل اولیه صورت گیرد، موثرتر خواهد بود.1397/08/26
15:04:57
5.0 / 5
4247
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری