در میزگرد ایسنای یزد مطرح شد؛

تنها بیوبانك دیابت كشور گرفتار گنداب بی پولی است

تنها بیوبانك دیابت كشور گرفتار گنداب بی پولی است آقای هویج: مدیر مركز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد با بیان این كه عدم اختصاص بودجه مستقل فرآیند خدمت رسانی این مركز به متقاضیان را با مشكلات متعددی مواجه كرده است اظهار داشت: مركز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد ردیف بودجه مستقل می خواهد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، روزانه بالغ بر 1000 نفر از بیماران دیابتی استان و كشور به مركز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد مراجعه كرده و سپس تشكیل پرونده از خدمات نمایش شده توسط بخش های مختلف بهره مند می شوند.
خدماتی نظیر معاینات دوره ای توسط پزشكان متخصص و فوق تخصص (داخلی، غدد، چشم پزشكی، روماتولوژی، نفرولوژی، پوست)، مشاوره تغذیه، آموزش جلوگیری از احداث زخم، آموزش تزریق انسولین، پانسمان زخم دیابتی و انجام آزمایشات دیابتی همچون خدمات قابل نمایش در این مركز است.
انجام تحقیقات علمی مختلف در حوزه دیابت و انتشار گوناگون مقالات پزشكی در نشریات انگلیسی زبان از دیگر اقدامات انجام شده و در دستور كار مركز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد است كه متأسفانه به سبب عدم تخصیص بودجه لازم آن طور كه باید و شاید از این ظرفیت علمی برای كاهش هزینه های حوزه بهداشت و درمان استفاده نمی گردد.
بدین منظور ایسنای یزد، اهتمام كرده در میزگردی با حضور دكتر«سیدمحمدرضا آقایی میبدی» مدیر مركز تحقیقات دیابت استان، «علیرضا ابویی» كارشناس مسئول بودجه دانشگاه علوم پزشكی شهید صدوقی و «علی محمودی» مسئول گروه آموزش مركز دیابت استان یزد، لزوم اختصاص ردیف بودجه مصوب به مركز دیابت را با عنوان «دیابت یزد پول ندارد» بررسی كند.
لزوم تبدیل كردن یزد به پایگاه كشوری غلبه بر دیابت
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر «سیدمحمدرضا آقایی میبدی» با بیان این كه یزد رتبه ششم كشور در مصرف فست فود را به خود مختص كرده است، اظهار نمود: اصلاح الگوی مصرف مواد غذایی یكی از لزوم های اجرایی در امتداد كاهش آمار مبتلایان به انواع بیماری ها خصوصاً دیابت است.
وی با اشاره به این كه طوفان دیابتی در راه یزد است، اضافه كرد: مركز تحقیقاتی درمانی دیابت از سال 76 با هدف جلوگیری از شیوع دیابت در استان و كشور فعالیت تحقیقاتی و درمانی خودرا آغاز نموده است.
مدیر مركز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد برگزاری كلاس های آموزشی ویژه بیماران دیابتی و اقدامات درمانی مختلف را همچون اقدامات در دستور كار این مركز دانست و اظهار داشت: عدم اختصاص بودجه مستقل فرآیند خدمت رسانی این مركز به متقاضیان را با مشكلات متعددی مواجه كرده است.
آقایی با بیان این كه هم اكنون بودجه مورد نیاز مركز دیابت یزد از كمك خیرین و درآمدهای حاصل از خدمات درمانی مركز تأمین می شود، اشاره كرد: درآمدهای بدست آمده كفاف تأمین هزینه های تنها مركز تحقیقاتی درمانی دیابت كشور را نمی دهد.
این مسئول خدمات آموزشی، درمانی و تحقیقاتی را همچون خاصیت های شاخص مركز تحقیقاتی درمانی یزد عنوان نمود و افزود: مركز دیابت استان یزد برای ادامه حیاط و افزایش خدمات خود به ردیف بودجه مستقل نیاز دارد.
وی با بیان این كه هم اكنون 15 درصد بودجه های وزارت بهداشت برای دیابت هزینه می شود، اضافه كرد: اگر مسئولان و نمایندگان در مجلس شورای اسلامی با اختصاص ردیف بودجه مستقل به مركز دیابت یزد موافقت كنند درصد بالایی از هزینه های درمانی وزارت بهداشت كه ناشی از مبتلاشدن به دیابت است كاهش خواهد یافت.
این مسئول با اشاره به حضور بیماران غیربومی در استان یزد اشاره كرد: با عنایت به این كه حدود 50 درصد تخت های بیمارستانی استان توسط بیماران غربومی اشغال میگردد می توان با اطمینان به نمایش خدمات كشوری مركز درمانی دیابت یزد اعتراف كرد.
مدیر مركز تحقیقاتی درمانی دیابت استان با بیان این كه می توانم یزد را به پایگاه كشوری غلبه بر دیابت تبدیل نماییم، اظهار داشت: اگر این لایحه ردیف بودجه مستقل مركز دیابت برای یزد تصویب شود حتی به جنوب شرق كشور هم می توانیم در زمینه رشته های تخصصی و فوق تخصصی خدمات بدهیم.
مركز دیابت یزد به سالانه 6 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد
«علیرضا ابویی» كارشناس مسئول بودجه علوم پزشكی شهید صدوقی یزد در ادامه با بیان این كه از سال 95 تابحال مكاتبات زیادی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور برای اختصاص بودجه مستقل به مركز دیابت یزد انجام شده است، اظهار داشت: این مركز برای استمرار در نمایش خدمات آموزشی، درمانی و تحقیقاتی خود به سالانه شش میلیارد تومان بودجه مستقل نیاز دارد.
وی مركز تحقیقاتی درمانی دیابت یزد را تنها بیوبانك دانشگاه علوم پزشكی كشور دانست و بیان كرد: این مركز هم اكنون با 62 نفر پرسنل نقش مهمی در كاهش آمار دیابتی های كشور ایفا كرده است.
این مسئول اشاره كرد: دكتر هاشمی در زمان مسئولیت خود بعنوان وزیر بهداشت با صدور نامه ای به نوبخت رییس وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور درخواست اختصاص بودجه مستقل به مركز دیابت یزد را صادر كرد و در پاسخ انجام این مهم به رأی نمایندگان در مجلس منوط شده است.1397/10/24
19:35:47
5.0 / 5
4197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری