ماجرای اپیدمی آنفلوآنزای خوكی در گرجستان

ماجرای اپیدمی آنفلوآنزای خوكی در گرجستان آقای هویج: به دنبال انتشار اخباری در خصوص شیوع شدید آنفلوآنزای خوكی در گرجستان و اپیدمی آن در ایران، معاون مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن رد این اظهارات، اعلام نمود كه آنفلوآنزا ویروسی جهانی است و برای جلوگیری از مبتلاشدن به آن باید مسائل بهداشتی را رعایت كرد.دكتر محمود نبوی در گفت و گو با ایسنا، در واكنش به اخباری در خصوص شیوع آنفلوآنزای خوكی در گرجستان، اظهار داشت: باید توجه كرد كه نام بردن از آنفلوآنزایی به نام آنفلوآنزای خوكی یك اشتباه تاریخی محض است؛ برای اینكه شیوع آنفلوآنزای H۱N۱ در سال ۲۰۰۸ از یك شهری كه خوك پروری داشت، شروع شد و بر همین مبنا هم ابتدا نام این نوع ویروس آنفلوآنزا را آنفلوآنزای خوكی گذاشتند و بعد اعلام نمودند كه این نوع ویروس تلفیقی از ویروس های انسانی، پرندگان و خوك است كه نامش را H۱N۱ جدید گذاشتند.

وی اضافه كرد: پس از گذشت دوران، شیوع ویروس H۱N۱ دیگر به شكلی ویروس فصلی تبدیل گشته كه شدت بسیار زیادی هم ندارد و مانند آنفلوآنزای فصلی است. باید توجه كرد كه به صورت كلی سه نوع ویروس آنفلوآنزا شامل H۱N۱، H۳N۲، و ویروس آنفلوآنزای نوع B وجود دارد. حال به اشتباه ویروس H۱N۱را «خوكی» عنوان می كنند. تاكید می كنم كه این ویروس از نظر همه گیری، شدت و نوع درمان هیچ فرقی با انواع دیگر ویروس آنفلوآنزا ندارد.

نبوی درباره برخی اظهارنظرها در خصوص اینكه منشاء ویروس H۱N۱ كشور گرجستان است، اظهار نمود: در هر كشوری یك نوع از ویروس آنفلوآنزا بیشتر شیوع پیدا می كند. هم اكنون در این فصل در گرجستان ویروسH۱N۱ شیوع بیشتری پیدا كرده و امكان دارد در ماه های دیگر نوع ویروس در آنجا تغییر كند و این اهمیتی ندارد. بدین سبب لفظ خوكی برای این نوع آنفلوآنزا غلط است. این ویروس نوعی آنفلوآنزای فصلی است كه وسعت و شدتش هم با انواع دیگر آن تفاوتی ندارد.

معاون مركز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به اینكه نیمكره شمالی زمین در فصل سرد درگیر آنفلوآنزا می شود، اظهار داشت: كشور گرجستان هم مانند بقیه كشورها گرفتار آنفلوآنزا است، نه بیشتر و نه كمتر. منتها چون وزارت بهداشت گرجستان اعلام نموده كه به سبب شدت همه گیری مدارس تعطیل شوند، این سبب شده لفظ خوكی را به كار ببرند كه از نظر فنی اشتباه است. هم اكنون در گرجستان، ویروس H۱N۱ شیوع بیشتری دارد. حال در بعضی كشورها همH۳N۲ بیشتر شایع شده است. تاكید می كنم كه این ویروس ها از نظر بیماری زایی هم تفاوتی ندارند، بلكه ژنوتیپ هایی هستند كه از نظر اپیدمیولوژیك امكان دارد شیوع شان در یك سال بیشتر یا كمتر باشد.

نبوی با تاكید بر اینكه در این فصل در همه كشورها شامل عراق، افغانستان، ایران و... ویروس آنفلوآنزا وجود دارد، اظهار داشت: آنفلوآنزا بیماری است كه نمی توان آنرا محدود كرد. از طرفی ۵۰ تا ۶۰ درصد موارد مبتلایان به آنفلوآنزا به صورت بی علامت هستند. بدین سبب هم اكنون فصل آنفلوآنزا است و هر ساله میزانی از شیوع آن در همه كشورها شامل ایران و... وجود دارد.

وی همین طور اظهار داشت: در كشور ما هم مانند سال های گذشته میزانی از آنفلوآنزا وجود دارد و احتمال می دهیم كه امسال شیوع ویروس H۳N۲ در كشورمان بیشتر دیده شود. البته سایر انواع آن هم دیده میگردد و از نظر شدت، تخصصی، درمان و همه گیری فرقی باهم ندارند. به هر حال در فصل آنفلوآنزا، این بیماری از آذر تا فروردین معمولا در كشور ما هم شایع میگردد و هر سال هم با این مساله مواجهیم.

نبوی با اشاره به اینكه شدت این ویروس هم از سال های قبل بیشتر نیست، اشاره كرد: اینكه آنفلوآنزا را فقط به H۱N۱ یا خوكی منتسب نماییم، اشتباه است. آنفلوآنزا ویروسی است كه انواع و اقسام مختلفی دارد. بعنوان مثال ویروسH۳N۲ باقی مانده آنفلوآنزای هنگ كنگی است كه در سال ۱۹۶۸ همه گیری داشت و بعد تبدیل به ویروسی فصلی شد. H۱N۱ هم باقی مانده ویروس ۲۰۰۸ است كه هم اكنون تبدیل به ویروسی فصلی شده و خیلی هم پرخطر نیستند.

وی با اشاره به لزوم رعایت مسائل بهداشتی، اظهار داشت: مردم فقط باید مسائل بهداشتی را رعایت نمایند. به طوریكه با افراد سرماخورده دست ندهند، روبوسی نكنند، به محض مبتلاشدن به آنفلوآنزا به پزشك بازگشت كنند، دست های خودرا به صورت مرتب بشویند. افراد پرخطر هم مانند كسانی كه برونشیت مزمن دارند، افراد بالای ۶۵ سال و... واكسن باز تزریق كنند. آنفلوآنزا یك ویروس جهانی است و مرز نمی شناسد.خبرنگار: مژگان زینلی پور/دبیر خبر: زهرا روزبروزی


1397/11/01
13:35:26
5.0 / 5
4363
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری