تولید ۷۵۰۰ قلم دارو در كشور

تولید ۷۵۰۰ قلم دارو در كشور به گزارش آقای هویج معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: حدود ۷۵۰۰ قلم در داخل كشور تولید می شود و ۲۵۰۰ قلم داروی خارجی، حدود ۳ درصد بازار ایران را تشكیل می دهد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، مهدی پیرصالحی در مراسم افتتاح كارخانه رفسنجان دارو در شهرك صنعتی رفسنجان با گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اظهار نمود: از آغاز پیروزی انقلاب چهل سال می گذرد و با وجود مخالفت دشمنان، تحریم ها و گرفتاری های مختلف كه برای كشورمان تولید كردند تا ایران نتواند به اهداف خودش برسد، انقلاب مان را نگه داشتیم.

وی بیان كرد: ملت بزرگ ایران نشان داد كه همیشه با همه گرفتاری ها می تواند خودش را از این گرداب ها نجات دهد و با همدلی و همراهی موفق باشد، سخت ترین شرایط را در جنگ پشت سر گذاشتیم و در آن زمان بود كه داروسازان و پزشكان ما نشان دادند كه می توانند مسائل پزشكی و دارویی را اداره كنند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه عنوان كرد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۲۱۰۰ قلم دارو داشتیم كه بیشتر از ۱۳۰۰ قلم آن داروهای وارداتی بود، حدود ۴۰۰ قلم هم تحت لیسانس كشورهای اروپایی در كشور تولید می شد و تنها حدود ۵۵۰ قلم دارو توسط شركت های داروسازی در كشور تولید می شد.

پیرصالحی اضافه كرد: حالا باوجود تحریم ها از حدود ۱۰ هزار قلم دارو كه در كشور موجود است، حدود ۷۵۰۰ قلم در داخل كشور تولید می شود و ۲۵۰۰ قلم كه از اقلام خارجی است حدود ۳ درصد بازار ایران را تشكیل می دهد و عمده تأمین داروی كشور توسط كارخانجات داخلی انجام می گیرد.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه بیشتر از ۱۱۰ كارخانه داروسازی داریم كه تولیدات خویش را به بازار كشور عرضه می كنند، خاطرنشان كرد: تحریم می تواند اذیت كند و بعضی كمبودهای دارویی را تولید كند اما اینگونه نیست كه دشمن بتواند دست ما را به صورت كامل ببندد ما در هر صورت توانایی تأمین داروهای مورد نیاز را در كشور داریم و شركت های داروسازی تمهیدات لازم را اندیشیدند و برای تأمین ماده اولیه های خود اقدام نمودند و در همین شرایط سخت شاهد افتتاح كارخانه های دارویی جدید هستیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح كرد: در دهه فجر كارخانه های داروسازی دیگری در كشور همچون مشهد و همدان افتتاح شده و این نشان داده است كه تحریم ها نمی تواند مانع پیشرفت ما شود و افراد دلسوزی در این كشور دست به دست هم می دهند از بخش خصوصی و دولتی در این شرایط سخت اشتغال تولید می كنند كه از معضلات بزرگ كشور اشتغال است.

وی اضافه كرد: شركت های دانش بنیان كه در زمینه دارو و تجهیزات در كشور راه اندازی شده عمده داروهای های تك كشور را توانستند تأمین كنند و باید به سمت تقویت شركت های دانش بنیان برویم و شركت های های تك را تقویت نماییم.

رئیس سازمان غذا و دارو تاكید كرد: در زمینه تأمین داروهای بایوتكنولوژی جز كشورهای برتر منطقه هستیم و امیدواریم این شركت كه در رفسنجان افتتاح شده در همین جا متوقف نشود، ما بعنوان غذا و دارو كمك می نماییم تا شركت ها با سرعت بیشتری پروانه دارویی خویش را دریافت كنند و حتماً این شركت ها برای توسعه و آینده باید نظر به داروهای های تك و جدیدی كه در بازار دنیا عرضه می شود داشته باشند تا بتوانند این داروها را تولید و به بازار عرضه كنند.

پیرصالحی خاطرنشان كرد: امیدواریم در استان كرمان افتتاح كارخانه داروسازی در رفسنجان نخستین نباشد و شاهد افتتاح كارخانجات دیگری در این استان كه از استان های بزرگ كشور است، باشیم.

وی افزود: یكی از خلأهای ما در كرمان و خیلی از استان های دیگر نبود شركت داروسازی بوده و امیدواریم كرمان به جرگه مناطق داروسازی كشور بپیوند و در توسعه این علم با عنایت به اینكه دانشكده داروسازی در این استان مستقر است قطب داروسازی كشور شود.
1397/11/23
12:58:11
5.0 / 5
4356
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , دارو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری