یكی از عوامل تشدید خطر زوال عقل در میانسالان

یكی از عوامل تشدید خطر زوال عقل در میانسالان به گزارش آقای هویج نتایج یك بررسی نشان داده است نوسانات وزنی می تواند خطر زوال عقل را در میانسالان تشدید كند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، محققان در بررسی های خود مشاهده نمودند كاهش یا افزایش قابل توجه وزن در افراد میانسال می تواند خطر مبتلا شدن به زوال عقل را افزایش دهد.
زوال عقل از مشكلات جسمی جدی است كه با بالا رفتن میانگین سنی جمعیت و افزایش نرخ امید به زندگی جدی تر شده است. در سال ۲۰۱۵ حدود ۴۶.۸ میلیون نفر با زوال عقل درگیر بوده اند. همینطور شیوع جهانی چاقی كه با بیماری های قلبی-عروقی مرتبط می باشد طی چهار دهه گذشته بیشتر از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.
شواهد متعددی وجود دارد كه حاكی از ارتباط بین شاخص های خطرزای بیماری های قلبی-عروقی از قبیل فشار خون، كلسترول و قند خون بالا با زوال عقل است. هرچند، رابطه بین شاخص توده بدنی (BMI) در اواخر دوران زندگی و خطر مبتلا شدن به زوال عقل نامشخص است.
تعدادی از دانشمندان جمهوری كره به بررسی ارتباط بین تغییرات شاخص توده بدنی و زوال عقل در بین جمعیت میانسالان این كشور در بازه زمانی دو ساله پرداختند. در این بررسی اطلاعات ۶۷ هزار و ۲۱۹ فرد ۶۰ تا ۷۹ ساله كه شاخص توده بدنی آنان در سال های ۲۰۰۳-۲۰۰۲ و ۲۰۰۵-۲۰۰۴ مورد ارزیابی قرار گرفت، بازنگری شد. در شروع مطالعه فاكتورهایی همچون شاخص توده بدنی، وضعیت اقتصادی-اجتماعی و شاخص های خطرزای قلبی-عروقی در نظر گرفته شد.
محققان در این دو فاصله زمانی تغییرات شاخص توده بدنی را اندازه گیری كردند. بعد از گذشت دو سال علایم زوال عقل در این افراد در فاصله سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳ مورد بررسی قرار گرفت. در این دوره پنج ساله تعداد مردان و خانمهایی كه گرفتار زوال عقل شدند به ترتیب ۴۸۸۷ و ۶۶۸۵ نفر اعلام گردید.
به گزارش آقای هویج به نقل از مدیكال اكسپرس، یافته های بدست آمده نشان داد بین تغییر شاخص توده بدنی در اواخر دوران زندگی و زوال عقل در مردان و زنان ارتباط قابل ملاحظه ای وجود دارد.1398/02/31
14:35:48
5.0 / 5
4254
تگهای خبر: بیمار , بیماری , چاقی , خون
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری