برای درمان فشار خون و دیابت به كجا بازگشت كنیم؟

برای درمان فشار خون و دیابت به كجا بازگشت كنیم؟ آقای هویج: رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت درباره نحوه نمایش خدمت در مراكز درمان بیماری های غیرواگیری چون دیابت و فشار خون توضیح داد.دكتر مهدی شادنوش در گفت و گو با ایسنا با اشاره به كمپین فشار خون در كشور كه از ۲۷ اردیبهشت ماه شروع شده است و تا ۱۵ تیر ماه ادامه دارد، درباره تمهیدات وزارت بهداشت برای درمان بیماری های غیرواگیر، اظهار داشت: وزارت بهداشت از چندی قبل كلینیك هایی را در كشور با عنوان كلینیك های پیش گیری از بیماری های غیرواگیر و تشخیص زودهنگام سرطان یا NCD آماده بهره برداری نمود.

وی اضافه كرد: طبق برنامه ریزی كه در طرح تحول سلامت انجام شد، قرار بود ۱۳۷ كلینیك پیش گیری از بیماری های غیرواگیر و تشخیص زودهنگام سرطان ایجاد شود كه تابحال ۷۵ مورد از آنها به بهره برداری رسیده است و سایر كلینیك ها هم پیشرفت ۸۵ درصدی دارند؛ البته كار وزارت بهداشت در این عرصه تنها به ایجاد كلینیك های غیرواگیر محدود نمی گردد بلكه در كلینیك های ویژه و درمانگاه های تخصصی بیمارستان ها ۳۰۰ مركز نمایش خدمات در رابطه با دیابت و ۱۰۰ مركز نمایش خدمات در رابطه با فشار خون در سطح دو و سه به وجود آمده است كه خدمات لازم را به بیماران نمایش می دهند.

شادنوش با اشاره به اینكه مقرر است خدمات در رابطه با بیماری های غیرواگیری چون دیابت و فشار خون به صورت تخصصی تر در كلینیك های ویژه و درمانگاه های تخصصی بیمارستان ها تحت پوشش قرار گیرند، اظهار داشت: البته باید توجه كرد كه این مراكز، ارجاعی هستند و مردم برای دریافت خدمات ابتدا به سطح یك بازگشت می كنند و در صورت تشخیص بیماری هایی چون دیابت و فشار خون در آنها برای دریافت خدمات تخصصی تر به این مراكز ارجاع می شوند.

وی افزود: در كلینیك های درمان بیماری های غیرواگیر و تشخیص زودهنگام سرطان نیز به درمان بیماری های غیر واگیر می پردازیم و شرایط نمایش خدمات به این بیماران را در سطح دو و پیگیری آنها در سطح سه را دنبال می نماییم. مواردی مانند دیابت، فشار خون و مواردی كه در حوزه بیماری های غیرواگیر شایع است در كلینیك های غیرواگیر پیگیری می شوند و متخصصان مختلفی با همكاری یكدیگر برنامه های هدایت بیمار را پیگیری می كنند تا بیماری كه نیازمند كمك و نمایش خدمات است برای مدیریت بیماری اش بتواند مسیر درمان مناسب را ادامه دهد.

شادنوش افزود: این اقدامات در ادامه اقداماتی است كه از طرف همكارانمان در سطح یك نمایش خدمات انجام شده كه شامل شناسایی بیماران، آموزش و كوشش برای پیشگیری است. ما نیز در كلینیك های بیماری های غیرواگیر اقدامات و خدمات تكمیلی درمان را نمایش می دهیم. باید توجه كرد كه با شناسایی خیلی از این بیماری ها در زمان مناسب می توان از وقوع شان پیشگیری كرد. حال اگر در سطح یك محرز شود كه فردی علایم این بیماری ها را دارد، در سطح دو مراقبت های درمانی از او انجام می شود.

رئیس مركز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت اشاره كرد: بدین سبب پیگیری درمان بیماری های غیرواگیر هم در كلینیك های ویژه، هم در درمانگاه های تخصصی بیمارستان ها و هم در كلینیك های بیماری های غیرواگیر و تشخیص زودهنگام بیمارستان ها انجام می شود.

منبع:

1398/03/03
22:37:09
5.0 / 5
4084
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری