اهمیت انجام مشاوره و آزمایش ایدز برای افراد در معرض خطر

اهمیت انجام مشاوره و آزمایش ایدز برای افراد در معرض خطر آقای هویج: بیشتر از سه دهه از شناخت اچ آی وی و بیماری ایدز می گذرد و همه گیری جهانی ایدز یكی از بزرگ ترین چالش ها در زندگی انسان ها به خصوص نوجوانان و جوانان است؛ این درحالیست كه با وجود دسترسی گسترده به آزمایش های تشخیصی اچ آی وی، تعداد زیادی از مبتلایان در دنیا از ابتلای خود به این بیماری آگاهی ندارند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، هم اكنون در سطح جهان بالغ بر ۳۶ میلیون نفر همچون بیشتر از دو میلیون كودك با اچ آی وی زندگی می كنند و در جهان تا كنون ۳۴ میلیون نفر به سبب ابتلاء به ایدز جان خودرا از دست داده اند.
ویروس نقص ایمنی انسانی (اچ آی وی)، ویروسی است كه با ورود به بدن و ماندگار شدن در آن، در نهایت موجب ایجاد بیماری ایدز می شود. اچ آی وی بر روی سیستم ایمنی بدن اثر گذاشته و كم كم آنرا از بین می برد. زمانی كه سیستم دفاعی بدن آن قدر ضعیف شود كه پیكر شخص نتواند در مقابل هیچ میكروب یا سرطانی مقاومت كند، بیماری وارد مرحله ایدز شده است.
ابتلاء به اچ آی وی را نمی توان از ظاهر افراد تشخیص داد. خیلی از مبتلایان امكان دارد ظاهری سالم داشته باشند و نشانه ای از بیماری در آنها مشاهده نشود، اما در همان حال می توانند در ضمن رفتارهای پرخطر، اچ آی وی را به دیگران منتقل كنند. بدین سبب تمام افرادی كه رفتار پرخطر داشته اند كه می توانسته آنها را در معرض این بیماری قرار دهد، باید از نظر اچ آی وی آزمایش شوند.
بنابر اعلام معاونت بهداشت وزارت بهداشت، با وجود دسترسی گسترده به آزمایش های تشخیصی اچ آی وی، تعداد زیادی از مبتلایان در دنیا از ابتلای خود به این بیماری آگاهی ندارند. در ایران حدود دو_سوم مبتلایان از بیماری خود اطلاع ندارند. از آنجایی كه فرد مبتلا به اچ آی وی امكان دارد برای مدت طولانی هیچ علامتی از بیماری نداشته باشد، به همین علت تنها راه تشخیص آن، انجام آزمایش خون اختصاصی برای مشخص شدن این بیماری است.
انجام آزمایش اچ آی وی فقط در زمان اهدای خون و اهدای عضو الزامی است و در سایر مواقع فرد باید از درخواست آزمایش برای خود، آگاه بوده و برای انجام آزمایش مخصوص رضایت داشته باشد. انجام مشاوره در این زمینه موجب افزایش آگاهی فرد شده و او را نسبت به پیگیری های ثانویه ترغیب می كند.
تمام كسانی كه سابقه رفتارهای پرخطر نظیر رابطه جنسی محافظت نشده، تزریق با سوزن مشترك و …داشته اند با مراجعه به نزدیك ترین مركز مشاوره بیماری های رفتاری محل سكونت خود با انجام آزمایش اچ آی وی، می توانند از وضعیت ابتلای خود باخبر شده و خدمات درمانی، مشاوه ای و بهداشتی از این مراكز دیافت كنند.
در این مراكز كلیه خدمات شامل آموزش، مشاوره، آزمایش اچ آی وی ارائه و داروی ضدویروس به صورت بلاعوض و محرمانه به متقاضیان ارائه می شود. این مراكز تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشكی در سراسر كشور فعال بوده و در هر شهر حداقل یك مركز یا پایگاه مشاوره بیماری های رفتاری وجود دارد.
منبع:

1398/04/09
01:29:14
5.0 / 5
4504
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری