رییس اتحادیه وارد كنندگان دارو:

ارز دارو را نیمایی كنید

ارز دارو را نیمایی كنید آقای هویج: رئیس اتحادیه واردكنندگان دارو با اشاره به اینكه نیمایی شدن ارز دارو، مطالبه صنعت دارویی كشور است، اظهار داشت: 20 درصد داروهایی كه ارز دولتی دریافت می كنند، به سبب ارزانی در كشور، قاچاق معكوس می شوند و به كشورهای همسایه می روند، اما اگر ارز نیمایی مبنای ارز دارو قرار گیرد، 20 درصد از هزینه ارزی كشور كم می شود.ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، درباره مباحث مطرح شده، در خصوص نیمایی شدن ارز دارو، اظهار داشت: این مساله به چند دلیل مطالبه صنعت دارویی كشور است؛ اولا تامین و انتقال ارز نیمایی ساده تر از ارز دولتی است. برای اینكه به ما فقط در روسیه به صورت روبل، در تركیه به صورت لیر و یا در چین ارز دولتی می دهند كه هر سه این كشورها هم شناسایی شده اند و بانكهای اروپایی از این بانك هایی كه ارز ایران در آن است، ارز نمی گیرند و باید ارز را جابجا نماییم كه مشكلاتش زیاد است. این درحالیست كه ارز نیمایی مشخص نمی كند كه برای كدام كشور است و جابجایی و انتقال آن برایمان راحت تر است.

وی با اشاره به اینكه از طرفی همه به ارز دولتی بگیران مشكوك هستند و انصافا هم امكان تخلف در آن وجود دارد، اضافه كرد: بر همین مبنا همیشه متهم هستیم و به دید ظن در این زمینه نگاه می كنند، اما بر روی ارز نیمایی حساسیتی وجود ندارد. ما اعلام كردیم كه مبنای كار دارو را برمبنای ارز نیمایی قرار دهید و مابه التفاوت ارز دولتی و نیمایی را به بیمه بدهید تا هزینه های بیماران هم افزایش پیدا نكند.
۲۰ درصد داروهایی كه ارز دولتی می گیرند، قاچاق معكوس می شوند
ریاحی با اشاره به اینكه ۲۰ درصد داروهایی كه ارز دولتی دریافت می كنند، به سبب ارزانی در كشور، قاچاق معكوس می شوند و به كشورهای همسایه می روند، افزود: یعنی ارز ۴۲۰۰ تومانی ما را می برند در كشورهای همسایه با قیمت بالاتر می فروشند. حال اگر مبنای ارز دارو، نیمایی شود، ۲۰ درصد از هزینه ارزی كشور كم می شود. هم اكنون در شهرهایی مانند مشهد كه زائران از سایر كشورها به آن سفر می كنند، می بینیم كه در خیابان حرم پر از داروخانه شده و همه هم یك فرد مسلط به زبان عربی را در كنارشان دارند و زائران عرب هم برای دارو خریدن می روند. بدین سبب ۲۰ درصد یارانه دارو دارد به كشورهای دیگر می رود.

رئیس اتحادیه واردكنندگان دارو اشاره كرد: بدین سبب اگر ارز نیمایی را اساس صنعت دارو قرار دهیم، در ارز كشور صرفه جویی شده و قابل مدیریت است. از طرفی ما هم می گوییم مشكل نقدینگی مان را حل می نماییم. هم اكنون با تخصیص ارز دولتی هم بازارمان كوچك شده، هم نمی توانیم گردش سرمایه داشته باشیم. این درحالیست كه واردكنندگان دارو در ایران آنقدر اعتبار در كمپانی های خارجی دارند كه بتوانند پول شان را شش ماه دیرتر به كمپانی بدهند.

ریاحی همین طور اظهار داشت: وقتی ارز صنعت دارو، ارز نیمایی باشد، ریسك تغییر نرخ ارز هم محدود است. اما وقتی ارز دولتی باشد، هم در ایران آنرا به واردكنندگان به صورت نقدی می فروشند و هم اجازه نمی دهند تا زمانیكه پول ارز را نداده اند، كالای وارداتی از گمرك ترخیص شود. از طرفی هم خارجی ها ارز دولتی ما را قبول نمی كنند. حال وقتی ارز آزاد نیمایی مبنای كار قرار گیرد، واردكننده با اعتباری كه دارد، دارو را دریافت می كند. همانطور كه قبلا اینطور بود.

وی اشاره كرد: همه واردكنندگان حاضرند تعهد دهند كه در صورت نیمایی شدن ارز دارو، در حوزه تامین دارو بهتر از شرایط كنونی عمل شود و چیزی هم از دولت نمی خواهند. از طرفی قیمت دارو هم برای بیمار تفاوتی نمی كند؛ برای اینكه بیمه مابه التفاوت نرخ ارز را جبران می كند.

منبع:

1398/05/04
14:01:23
5.0 / 5
4018
تگهای خبر: بیمار , بیمه , خرید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری