ایمنی بیمار محور بیشتر از ۵۰ درصد سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها

ایمنی بیمار محور بیشتر از ۵۰ درصد سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها به گزارش آقای هویج معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: بیشتر از 50 درصد سنجه های اعتباربخشی بیمارستان های كشور مربوط به ایمنی بیمار است.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر قاسم جان بابایی در مراسم بزرگداشت روز جهانی ایمنی بیمار در بیمارستان طالقانی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان این خبر، اضافه كرد: قسمت اعظم این سنجه ها فرآیندی است نه هزینه ای و با اصلاح فرآیندها در مراكزی كه ایمنی بیمار پایین باشد، قابل حصول است.
وی افزود: بزودی با تمهیداتی، دریافتی حقوق پرسنل درمان و كادر بیمارستان ها متاثر از اعتباربخشی ها خواهد شد و اقدام در این راستا در دستور كار معاونت درمان قرار دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت اشاره كرد: كاهش ایمنی ناشی از خطاهای پزشكی در سه زمینه تجویز دارویی، عفونت های بیمارستانی و فرآورده های خونی است.
وی با اشاره به این كه فعل و انفعالات روی داده در بدن بیمار سیال و مداخلات درمانی مكانیكال هستند، اظهار داشت: بدین سبب خطاهای پزشكی اجتناب ناپذیر است، ولی مهم این است كه این خطاها شناخته و گزارش شوند تا بتوان از رویداد آنها برای آینده پیشگیری كرد.

معاون درمان بیان داشت: بنظر می رسد مهم ترین بخش كار برای ارتقای ایمنی بیمار گزارش درست همین خطاهاست تا بتوان برمبنای آنها به قضاوت درستی رسید و برای كاهش خطاها برنامه ریزی كرد.

وی ادامه داد: مراكزی كه این خطاها را گزارش نكنند در اعتبارسنجی ها لحاظ می شوند و مدیرانی كه ۴۸ ساعت پس از گزارش خطا اقدامی در جهت مداخله انجام ندهند، بازخواست می شوند.

جان بابایی اشاره كرد: همه دانشگاه های علوم پزشكی و بیمارستان ها باید هوشیار باشند كه علت یابی خطاها مهم می باشد. ایمنی، حق طبیعی بیمار است و از سال قبل شتاب برنامه ها و اقداماتی كه از دهه قبل در جهت ارتقای ایمنی بیمار انجام شده، افزایش یافته است.
وی افزود: خوشبختانه در طرح تحول سلامت، ارتقای امكانات رفاهی بیمارستان ها روند افزایشی پیدا كرد و جزو حقوق بیمار محسوب شد.
وی گفت: زیرساخت ها و تغییراتی كه در این راستا باید صورت گیرد مهم هستند و توجه به وضعیت اتاق عمل ها، پسماندها، استریل لوازم، كاهش بستری های غیرضروری و طولانی، تداخلات دارویی، كاهش تجویز آنتی بیوتیك ها و كورتون ها باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد.
معاون درمان وزارت بهداشت اشاره كرد: آموزش كادر بیمارستانی در امتداد درك مفاهیم ایمنی بیمار و به كار بستن شاخصه های آن بسیار مهم می باشد. انجام پژوهش در زمینه ایمنی بیمار در دانشگاه ها و به كار بستن داده های این پژوهش ها در بیمارستان ها به ارتقای ایمنی كمك شایانی می كند.

بنابر اعلام وبدا، جان بابایی درانتها اظهار داشت: قسمت زیادی از عفونت های بیمارستانی مربوط به بخش های ویژه در بیمارستان هاست كه با رعایت دستورالعمل ها و كدهای كاهش میزان بستری، می توان عفونت ها را كنترل كرد.
منبع:

1398/06/26
23:04:46
5.0 / 5
4502
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری