سرپیچی ۷۰ درصد پزشكان از قانون نصب كارتخوان

سرپیچی ۷۰ درصد پزشكان از قانون نصب كارتخوان به گزارش آقای هویج در حالی مهلت تعیین شده برای ثبت نام دستگاه های كارتخوان توسط صنف پزشكان به پایان رسیده است كه آمارها گویای ثبت نام فقط ۳۰ درصد از پزشكان در این طرح بوده است؛ با این وجود سازمان امور مالیاتی تا این لحظه واكنشی به این سرپیچی آشكار از قانون نداشته است.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، مهلت تعیین شده برای ثبت كارتخوان در مطب پزشكان در حالی امروز (یكم مهرماه) تمام می شود كه به قول مدیركل دفتر تنظیم مقررات و نظارت سازمان امور مالیاتی تا روز قبل فقط ۳۰ درصد از پزشكان در این راستا اقدام نموده بودند. بر این اساس حدود ۷۴ هزار پزشك ملزم به نصب كارتخوان در مطب های خود شده اند اما از این تعداد فقط ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام كرده اند.
بنظر می رسد صنف پزشكان تهدیدهای سازمان امور مالیاتی را جدی نگرفته و آن طور كه از واكنش های سازمان امور مالیاتی هم برمی آید، این نهاد مالیاتی هم قصد ندارد خویش را این صنف قدرتمند درگیر كند.

زور پزشكان به قانون می چربد؟
واقعیت این است كه پزشكان علاوه بر اثرگذاری اجتماعی بالایی كه دارند، به لحاظ سیاسی هم از نفوذ و قدرت بالایی برخوردار می باشند. داشتن فراكسیونی مستقل در مجلس شورای اسلامی با عنوان "فراكسیون بهداشت و درمان" تنها یكی از ابزارهای قدرتمند این صنف در دستگاه سیاستگذاری كشور است. با این وجود بنظر می رسد دستگاه های نظارتی نباید از موضوعی به اهمیت مالیات ها آن هم در سال سخت اقتصادی بسادگی عبور كنند.
با این وجود، همه این موارد نباید سبب شود كه یك صنف در مقابل قانون پافشاری كند، به خصوص اگر این قانون به مالیات مربوط باشد كه در این شرایط اقتصادی بودجه اقتصادی كشور بسیار به آن وابسته است. از سوی دیگر اگر صنف پزشكان موفق شوند از زیر بار قوانین مالیاتی شانه خالی كنند احیانا دیگر اصناف هم به تبع آنها زیر بار نصب دستگاه كارتخوان در دفاتر خود نخواهند رفت.

جلسه ای مسالمت آمیز برای اجرای قانون
با این وجود بنظر می رسد سازمان امور مالیاتی از مواضع سفت و سخت خود برای برخورد قاطع با پزشكان متخلف و تعیین ضرب العجل برای آنها كوتاه آمده و بنا بر این تلاش كرده با تشكیل جلسه ای با پزشكان قضیه را به صورت مسالمت آمیز خود فیصله دهد.
طبق گزارش روابط عمومی سازمان نظام پزشكی، در نشستی كه ۳۰ شهریور ماه در بالاترین سطوح مدیریتی در سازمان نظام پزشكی انجام شد طرفین توافق كردند در كمیته ای مشترك و با حضور نمایندگان تام الاختیار، راهكارهای مناسب بررسی و اطلاع رسانی شود.
ظاهرا در این نشست سه ساعته كه رئیس كل سازمان امور مالیاتی و برخی معاونین وی، رئیس كل سازمان نظام پزشكی، معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان، معاون كل وزارت بهداشت، رئیس كمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، رئیس شورای عالی نظام پزشكی و رئیس مجمع انجمن های علمی گروه پزشكی ایران و جامعه جراحان كشور هم شركت داشتند بر حل مشكلات مالیاتی جامعه پزشكی به دور از دخالت های رسانه ای و در فضایی كارشناسانه بدون تنش، تهدید و یا عبارت های نامتناسب و با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی كشور تاكید شده است!
از سوی دیگر، طبق گزارش سازمان امور مالیاتی علی رستم پور -مدیركل دفتر تنظیم مقررات و نظارت بر برون سپاری سازمان امور مالیاتی- درباره همین جلسه اظهار داشت: در این نشست رئیس و هیات مدیره سازمان نظام پزشكی و شورای عالی نظام پزشكی، رئیس كمیسیون بهداشت مجلس، قائم مقام وزیر بهداشت و رئیس سازمان امور مالیاتی حضور داشتند. روند جلسه مثبت بود و همه بر این مساله تاكید نمودند كه دنبال تمكین به قانون هستند. البته از فضای رسانه ای ایجادشده ضد پزشكان گلایه داشتند؛ چونكه به اعتماد میان بیمار و پزشك صدمه می بیند!
رستم پور افزود: قرار بر این شد كه از ادبیات و زبان تشویقی بیشتر استفاده گردد و در این راستا كمیته ای چهارجانبه در ارتباط با مالیات پزشكان با حضور نمایندگان مجلس، وزارت بهداشت، سازمان امور مالیاتی و سازمان نظام پزشكی تشكیل گردد تا بر تكالیف قانونی و حتی بخش رسانه ای مالیات پزشكان مدیریت داشته باشد.

رسانه ها دخالت نكنند؟ چرا؟
اما این تاكید بر عدم دخالت رسانه ها در پیگیری یك مطالبه قانونی و عمومی چه علتی می تواند داشته باشد؟ مگر غیر از این است كه تابحال این رسانه ها بوده اند كه پیگیر اجرای قوانین مالیاتی برای پزشكان بوده اند؟ پس چرا نباید رسانه ها در احقاق حقوق عمومی دخالت كنند؟ یكی دیگر از موضوعاتی كه مطرح می شود فرهیخته بودن اقشار پزشكان و لزوم احترام به این اقشار است! اما آیا واقعا مطالبه پرداخت مالیات می تواند سبب كسر شان یك صنف باشد‍!؟
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، قبل از این هادی خانی -مدیركل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی- درباره اقدامات سازمان در مورد ساماندهی دستگاه كارتخوان (POS) برای پزشكان اظهار نمود: بنده امروز بسیار متاسفم از اعلام این خبر كه با وجود تعامل خوب سازمان با قشر تحصیل كرده پزشكان و تمدید باردیگر فرصت، پزشكان در آزمون شفاف سازی اقتصاد كشور و اعتماد سازی مردم به شفافیت اقتصادی كشور نمره خوبی را دریافت نكرده اند و این درحالی است كه انجام این فرایند ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از وقت پزشكان را خواهد گرفت.
خانی همینطور اظهار داشت: افرادی كه تا مهرماه به اجرای قانون تمكین نكنند، از نظر سازمان یك استعداد بالقوه و بالفعل فرار مالیاتی محسوب می شوند و اگر فرار مالیاتی بر آنان محرز شود، بر طبق قانون با آنان برخورد خواهیم كرد. انتظار داریم كه برای تحقق اهداف شفاف سازی كشور پزشكان همراهی بیشتری با ما داشته باشند. همینطور كسانی كه تا آخر مهرماه به قانون تمكین نكنند دو درصد از درآمد آنان بعنوان جریمه مطالبه خواهد شد كه غیر قابل بخشش است. افرادی كه در فضای مجازی برای جو سازی تلاش كردند و یا پزشكان را به عدم همكاری با سازمان امور مالیاتی تشویق كردند، این افراد در اولویت دفتر مبارزه با پولشویی قرار خواهند گرفت.1398/07/01
21:39:10
5.0 / 5
4171
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری