با تلاش متخصصان كشور صورت گرفت

بازسازی صورت یك بیمار با كمك تكنولوژی های جدید

بازسازی صورت یك بیمار با كمك تكنولوژی های جدید آقای هویج: متخصصان فك و صورت بیمارستان شریعتی با استفاده از تكنولوژی های جدید، فك، گونه ها و كاسه چشم یك بیمار را به صورت كامل ترمیم كردند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر محمد بیات، رئیس مركز تحقیقات پیشرفته جراحی های فك و صورت و گروه همكارانش در بیمارستان شریعتی در یك جراحی پیچیده، صورت و كاسه چشم یك بیمار ۳۳ را ترمیم و بازسازی كردند.
دكتر بیات این جراحی را یك نوآوری در استفاده از تكنولوژی های جدید دانست و اظهار داشت: به سبب شكستگی و تخریب دوطرفه صورت و نبود قرینه، نمی توانستیم از تكنیك Mirroring یعنی قرینه سازی از تصویر طرف مقابل، استفاده كنیم؛ بدین جهت با استفاده از چاپگر سه بعدی و اطلسی كه اولین بار در مركز تحقیقات از بیماران مشابه طراحی و تهیه كرده ایم، موفق شدیم برای بیمار پروتز بسازیم.
دكتر بیات طراحی این اطلس در كشور و استفاده از آن برای جراحی های دوطرفه صورت را یكی از نوآوری های مركز تحقیقات جراحی های پیشرفته فك و صورت دانست و اضافه كرد: تمامی مراحل طراحی و تولید پروتزها، طراحی و تولید اطلس، چاپگر سه بعدی، نوگیشن و دستگاه نویگیتور كار متخصصان ایرانی در مركز تحقیقات جراحی های پیشرفته فك و صورت دانشگاه علوم پزشكی تهران، دانشكده تكنولوژی های جدید و یكی از شركت های دانش بنیان است.


وی اشاره كرد: برخی كشورها بطور محدود این جراحی ها را انجام می دهند؛ اما در منطقه، مركزی جامع كه بتواند تمامی امكانات را در یكجا جمع كند، تنها مركز جراحی های پیشرفته فك و صورت دانشگاه علوم پزشكی تهران است.
در این جراحی دكتر نغمه بهرامی، عضو هیات علمی گروه مهندسی بافت و علوم سلولی كاربردی دانشكده تكنولوژی های جدید پزشكی و معاون مركز پیشرفته جراحی های فك و صورت نیز حضور داشت و درباره این مركز اظهار داشت: در این مركز پیشرفته، جراحان به استفاده از تكنولوژی های نوین و به صورت جراحی دیجیتال، انواع ناهنجاری های فك و صورت، تروماها، سرطان های سر و گردن را جراحی و درمان می كنند.
دكتر بهرامی همین طور خاصیت این جراحی را بازسازی دوطرفه صورت در این بیمار به صورت دانست و اشاره كرد: این بیمار بر اثر سانحه تصادف از ناحیه چشم، گونه ها و كام سخت گرفتار لطمه شده بود. پیش ازاین بازسازی كاسه چشم در یك بیمار توسط استاد بیات انجام شده بود؛ اما این نخستین بارست كه با طراحی و تهیه اطلس و استفاده از نویگیتور این بازسازی را انجام می دهیم.


برمبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی تهران، دكتر سعید مهربان، دكتر فرزانه بلندپروا و مهندس محمدرضا نوری و دیگر اعضای گروه جراحی فك و صورت و گروه بیهوشی در اتاق عمل بیمارستان شریعتی در این جراحی همكار دكتر بیات بودند.


منبع:

1398/07/03
20:22:23
5.0 / 5
4892
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری