وزیر بهداشت مطرح كرد

جمعیت 8 و سه دهم درصد سالمندان ایرانی، لزوم ایجاد خانه های محله ای ویژه سالمندان

جمعیت 8 و سه دهم درصد سالمندان ایرانی، لزوم ایجاد خانه های محله ای ویژه سالمندان به گزارش آقای هویج وزیر بهداشت ضمن اشاره به روند پیر شدن جمعیت كشور، بر ضرورت ایجاد نشاط اجتماعی در سالمندان و همینطور ایجاد خانه های محله ای ویژه این قشر از جامعه تاكید نمود.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در مراسم بزرگداشت روز سالمند ضمن تبریك این روز شعری در وصف مادر مرحوم خود خواند و اظهار داشت: امیدوارم همه افراد قدر سالمندان خانواده خویش را بدانند. امروزه یكی از روندهای موجود در هرم جمعیتی كشورهای در حال توسعه، افزایش سن افراد است كه با عنایت به افزایش امید به زندگی اتفاق می افتد.

افزایش جمعیت زنان سالخورده نسبت به مردان
وی با اشاره به اینكه در این میان چند اتفاق مهم در حال رخ دادن است، اظهار داشت: جمعیت كشور ما در حالی به سمت پیر شدن پیش می رود كه با همزمان با كاهش زاد و ولد روبرو می باشیم. جمعیت زنان سالخورده نسبت به مردان سالخورده در حال افزایش می باشد. در این میان زنان نسبت به سلامت خود اهمیت بیشتری قائلند و مبادرت به چكاپ ماهیانه و بررسی وضعیت خود می كنند.

۸.۳ درصد ایرانیان سالمند هستند
وی با اشاره به روند رو به رشد جمعیت سالمندی در كشور، اظهار داشت: اگر بر اساس این هرم پیش برویم با عنایت به كاهش میزان زاد و ولد، گرفتار نقصان خواهیم شد. هم اكنون ۸.۳ درصد جمعیت كشور سالمندان هستند كه این آمار در سالیان آینده به بالای ۱۶ درصد و سرانجام به بیشتر از ۳۰ درصد خواهد رسید. اما سوال اصلی اینجاست، كار ما بعنوان متولیان نظام سلامت چیست؟
نمكی در ادامه اظهار داشت: تفاوت جمعیت سالمندان ایران با سایر كشورها در نوع رفتار سالمندی میان این جمعیت است. ما با افرادی روبرو می باشیم كه جوانی نكرده، پیر می شوند و همین مساله سبب ایجاد احساس افسردگی و سرباری در آنها خواهد بود. درست همانگونه كه كودكی نكرده به سن جوانی می رسند.

لزوم ایجاد نشاط اجتماعی برای سالمندان
وزیر بهداشت افزود: باید به فكر اصلاح زیرساخت های اساسی بود. سالمند افسرده به دنبال مصرف دارو نیست، گرفتار پوكی استخوان شده و به سایر مسائل هم اهمیت نمی دهد. پس نخستین گام ما برای سالمندان باید ایجاد نشاط اجتماعی باشد تا همزمان با افزایش طول عمر، كیفیت زندگی این افراد ارتقاء پیدا كند.
نمكی با اشاره به اینكه باید به سنت های گذشته خود بازگردیم، اظهار داشت: باید به دنبال ایجاد انس و الفت میان دو نسل كودك و سالمند باشیم. این فاصله ای كه بوجود آمده باید پُر شود. وجود سالمند در هر خانه وجود نور است.

ضرورت ایجاد خانه های محله ای ویژه سالمندان
وی اضافه كرد: از زمانی كه در سازمان برنامه و بودجه فعالیت می كردم، در نظر داشتم تا به جای آسایشگاه های سالمندان در هر محل با كمك شهرداری ها و سازمان های ذیربط خانه های محله ای برای سالمندان ایجاد نماییم تا در طول روز در كنار همسالان خود بوده و شب هم در كنار خانواده زندگی كنند.

ادغام خدمات سلامت سالمندان در شبكه بهداشتی و درمانی
نمكی افزود: ادغام خدمات سلامت سالمندان در نظام عرضه خدمات بهداشتی و درمانی از نیمه دوم سال جاری تسهیل شده است. در نظر داریم هر خانه را بعنوان یك پایگاه سلامت در نظر بگیریم تا سه خدمت پیشگیری، درمان و بازتوانی توسط خانم خانه تحت عنوان سفیر سلامت اجرا شود. مادر باید بداند چگونه می تواند به بهترین نحو از سالمند مراقبت كند. این طرح در هر شهر از هر استان به شكل پایلوت اجرا خواهد شد.

سند ملی سالمندی و ارتقای كیفیت زندگی سالمندان
وی در انتها به رونمایی از سند ملی سالمندی اشاره نمود و اظهار داشت: دنبال كردن اهداف این سند از كارهای مهم بین بخشی خواهد بود كه می تواند سبب ارتقای كیفیت زندگی سالمندان شود.
گفتنی است؛ در این مراسم كه با حضور وزیر رفاه، نمایندگان سازمان بهزیستی، نمایندگان مجلس، بعضی از سالمندان تهرانی و... برگزار شد، از سند ملی سلامت سالمندی رونمایی شده و از تعدادی از سالمندان هم تقدیر به عمل آمد.
به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، نمكی همینطور در حاشیه مراسم بزرگداشت روز سالمند در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: سندی كه امروز رونمایی گردید حاصل هماهنگی بین بخشی از زمانی است كه بنده در سازمان برنامه و بودجه بودم. امروز خوشبختانه این سند با كمك دستگاه های ذیربط رونمایی گردید.
وی اضافه كرد: هم اكنون مشكلات سالمندان تنها به حوزه سلامت ختم نمی گردد، بلكه در حوزه اشتغال، آرامش روانی و اجتماعی و... احتیاج به توجه دارند. مقرر است در این سند به این دست خدمات توجه بیشتری شود. ما به دنبال ادغام خدمات سلامت سالمندان در شبكه های بهداشتی درمانی هستیم. در همین راستا طرح هر خانه یك پایگاه سلامت را شروع كرده ایم.

پوشش بیمه ای برای خدمات توانبخشی، عینك و سمعك سالمندان
نمكی در مورد تفاوت این سند با سایر خدمات مشابه قبل از این، اظهار داشت: مقرر است تا به باعث این سند خدمات توانبخشی و بازدرمانی و هم دریافت عینك و سمعك و... در چارچوب پوشش بیمه ای قرار گیرد.

از مكمل های ایرانی استفاده شود
وی در مورد داروهایی كه سالمندان مصرف می كنند هم اظهار داشت: تابحال مشكلی برای تامین دارو نداشته ایم، اما یكی از گلایه های این قشر هزینه هایی است كه تامین دارو برایشان دارد. سالمندان بیشتر مبادرت به مصرف مكمل های خوراكی می كنند كه قیمت بالاتری نسبت به سایر داروها دارند. باید یكی از اهداف ما اصلاح سبك زندگی و تشویق به ورزش و تحرك باشد تا نیاز كمتری به مكمل در این گروه سنی حس گردد، اما در صورت احتیاج به مصرف مكمل ها، سفارش می نماییم از مكمل های ایرانی استفاده كنند.1398/07/09
22:30:41
5.0 / 5
4217
تگهای خبر: آرامش , بهداشت , بیمه , پیشگیری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری