رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

قاچاق 1 و شش دهم میلیارد دلاری محصولات آرایشی-بهداشتی در كشور

قاچاق 1 و شش دهم میلیارد دلاری محصولات آرایشی-بهداشتی در كشور به گزارش آقای هویج رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه مهم ترین چالش مان در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی بحث قاچاق است، اظهار داشت: با تقویت و تسهیل تولید داخلی می توانیم گره از مشكل قاچاق فرآورده های آرایشی و بهداشتی بگشاییم.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری دومین همایش و نمایشگاه بین المللی فرآورده های آرایشی، بهداشتی، شوینده، سلولوزی و صنایع وابسته، با اشاره به اقدامات بسیجیان طی سال های انقلاب اظهار داشت: در حالی كه دشمنان زیادی در اطراف ما می خواستند آرامش و امنیت كشور را بر هم زنند، اما امروز می توانیم در آرامش فعالیت هایمان را انجام دهیم.
وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه مهمترین گروه هدف سازمان غذا و دارو برای تامین سلامت مردم است و مهم ترین هدف مان هم افزایش سواد سلامت است. در این راستا مهم ترین ابزارمان اصحاب رسانه هستند.
شانه ساز افزود: اقلام آرایشی و بهداشتی یكی از بخش های مهم مصرفی آحاد جامعه ما محسوب می شوند. همین طور میزان مصرف اقلام آرایشی و بهداشتی در كشور از میانگین جهانی بالاتر است كه البته به نظر من جای نگرانی ندارد.
وی با اشاره به اینكه چالش عمده ما در حوزه محصولات آرایشی و بهداشتی بحث قاچاق است، اظهار داشت: متاسفانه در سال های گذشته توجهی به تولید داخلی این محصولات نداشته ایم. باید توجه كرد كه قاچاق دارای دو بعد اقتصادی و سلامتی است و بعد سلامت مردم برای ما بسیار حائز اهمیت می باشد. حال از آنجایی كه محصولات آرایشی و بهداشتی به صورت طولانی مدت مصرف می شوند می توانند در حوزه سلامتی عوارض بسیاری بر افراد وارد كنند، البته در صورتی كه اصالت آنها مورد تایید نباشد.
شانه ساز اشاره كرد: بر همین مبنا در بحث قاچاق با وزارت صمت برنامه ریزی هایی كرده ایم. گره گشای چالش قاچاق توجه به تولید داخلی است؛ چونكه تولید داخلی زیر چشم ما هستند و می توانیم با كمك مسئولین فنی بر پروسه آنها نظارت نماییم. بدین سبب تشویق به تولید داخل یك بحث محوری در حوزه آرایشی و بهداشتی شمرده می شود كه خوشبختانه بخش خصوصی و تجار در تولید این محصولات و انتقال دانش فنی آنها به كشور اقدامات خوبی انجام داده اند.
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه اقدام دیگر ما برای جلوگیری از قاچاق برچسب گذاری اصالت بر روی محصولات آرایشی و بهداشتی است، اظهار داشت: باید اصالت محصولات آرایشی، بهداشتی تولیدی یا وارداتی برای تمام مصرف كنندگان مشخص باشد و حتما باید ظرف امسال كار برچسب گذاری را برای همه این محصولات انجام دهیم. چونكه می تواند نقش عظیمی در شناسایی محصولات تقلبی و قاچاق ایفا كند. در عین حال این مبادرت به تولید كنندگان و وارد كنندگان رسمی كمك می نماید تا در فضایی سالم محصولات سالم عرضه كنند.
شانه ساز با تاكید بر ضرورت فرهنگسازی و آگاهی دادن به مردم برای مصرف محصولات آرایشی بهداشتی سالم اظهار داشت: در این زمینه ابزار ما رسانه ها هستند و باید اطلاعات صحیحی درباره محصولات اصیل و مورد تایید سازمان غذا و دارو ارائه نمایند. همین طور باید نمادهای ملی را كه در حوزه این محصولات خوش می درخشند به مردم معرفی كنند.
شانه ساز افزود: سهم قاچاق در حوزه محصولات آرایشی بهداشتی بسیار بالاست و حدود 1.6 میلیارد دلار قاچاق در این عرصه داریم كه البته هم اكنون مقدار آن كمتر شده است. حال حضور وارد كنندگان اصلی و تولید فرآورده ها در كشور و نصب برچسب اصالت بر روی آنها به كاهش قاچاق كمك خواهدنمود. در عین حال تلاش ما این است كه كار صدور پروانه ها و مجوزهای قانونی را برای تولید داخل تسهیل نماییم. مطمئنیم كه امروز ظرفیت های فراوانی در كشور ما وجود دارد كه علاوه بر تامین نیازهای داخلی می توانند در حوزه صادرات و گرفتن بازارهای خارجی هم موفق باشند و اقدامات خوبی انجام دهند.
وی با اشاره به اینكه زمینه تولید داخل را برای محصولات آرایشی بهداشتی در كشور فراهم می نماییم، اظهار داشت: هم اكنون سرانه مصرف این اقلام در خانواده های ایرانی 2 تا 2.5 برابر متوسط جهانی است. حال ممكنست برخی این آمار را تهدید تلقی كنند، ولی اگر از آن برای اشتغال زایی بهره برده و امكان دسترسی به محصولات سالم را فراهم نماییم این مساله برایمان یك فرصت و نقطه قوت است و نگرانی از بابت آن نداریم.
شانه ساز اشاره كرد: بحث اصلی ما منطقی شدن و مصرف درست محصولات آرایشی بهداشتی است. باید توجه كرد كه سلامت این محصولات از بعد آلاینده ها، فلزات سنگین، آلاینده های میكروبی و... بسیار مهم است؛ چونكه این محصولات مستقیما با پوست در تماسند. بدین سبب تلاش می نماییم كه تولید داخلی این محصولات را افزایش داده و رویكردمان هم افزایش تولید داخلی فرآورده های آرایشی بهداشتی است.
وی اشاره كرد: بحث قاچاق در حوزه آرایشی بهداشتی عموما در محصولات محافظ های پوست، رنگ مو و اقلام آرایشی كه بیشتر مصرف پوستی دارند بوده است. باید مردم را با مصرف صحیح و منطقی این فرآورده ها آشنا كرده و به این سمت سوق دهیم. متوسط جهانی میزان مصرف اقلام آرایشی بهداشتی و عموما اقلام آرایشی در خانوارهای ایرانی بین 4 تا 4.5 درصد از هزینه های خانوار را تشكیل می دهد كه میانگین جهانی آن در هر خانوار 2 تا 2.5 برابر است.
شانه ساز در پاسخ به سوالی درباره حمایت های بیمه ای از برخی فرآورده های آرایشی بهداشتی كه برای بیمارانی چون سوختگی قابل مصرفند، اظهار داشت: در این زمینه سازمان های بیمه گر باید تصمیم گیری كنند. البته قسمتی از بیمه های تكمیلی بعضی از این موارد مانند سوختگی را پوشش می دهند.
وی درباره ضرورت برچسب گذاری فرآورده های آرایشی بهداشتی نیز اظهار داشت: همواره در دنیا مجموعه های متقلب بسیار جلو هستند و بر همین مبنا گاهی آرم سازمان را در قسمتی از فرآورده های تقلبی شان جعل می كنند. بر همین مبنا باید كاری كرد تا مردم از اصالت فرآورده ها مطمئن شوند و برچسب گذاری در این راستا انجام می شود.
رییس سازمان غذا و دارو درباره كیفیت محصولات آرایشی و بهداشتی تولید داخل نیز اظهار داشت: مشكل ما این است كه خودمان را باور نداریم. متاسفانه بعضی از تولید كنندگان كه محصولات شان در بازار كشور بسیار پر مصرف است، از ما می خواهند كه روی محصولات شان فارسی نویس نداشته باشند و لاتین خاصیت های محصول را درج كنند. محصولات داخلی كیفیت دارند، اما ما به آنها باور نداریم. هم اكنون برخی شركت های تولید داخل از آنجایی كه از دانش فنی فلان كشور آمریكایی یا اروپایی استفاده می نمایند می خواهند كه پرچم آن كشور را روی محصول شان بزنند كه ما این كار را ممنوع كردیم، اما تولید كننده می گوید در غیر اینصورت محصول مان فروش نمی رود. ما باید به كیفیت محصولات مان باور داشته باشیم.
منبع:

1398/09/05
20:37:16
5.0 / 5
4533
تگهای خبر: آرامش , آرایش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری