درمان 60 بیماری با یك زباله دور نریختنی!

درمان 60 بیماری با یك زباله دور نریختنی! به گزارش آقای هویج ایسنا/البرز معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز اظهار داشت: هم اكنون در افراد بالغ حدود ۱۴ بیماری به كمك سلول های بنیادی خون بندناف درمان می شود، درحالی كه بیماری های قابل درمان با سلول های بنیادی خون بند ناف در كودكان به بیشتر از ۶۰ مورد می رسد.نیما گنجی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: ایران در حوزه سلامت و دستاوردهای پزشكی و درمان نه تنها توانسته در منطقه به كشوری پیشرو تبدیل گردد، بلكه در ردیف كشورهای پیشرفته و پیشتاز قرار گرفته است.

وی افزود: یكی از حوزه هایی كه كشورمان را به قطب دانش مبدل كرده پزشكی بازساختی و دستاوردهای محققان ما در زمینه سلول های بنیادی است.

گنجی افزود: به قول دبیر ستاد توسعه علم و فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پیوند سلول های بنیادی خون ساز در دنیا از ۳۵ سال پیش و در ایران از ۲۰ سال پیش شروع شده، اما از ۱۵ سال پیش، این حوزه به صورت قابل ملاحظه ای مورد توجه قرار گرفته و به همان میزان كه در سطح بین المللی توسعه یافت، در ایران هم گسترش پیدا كرده است.

این مسئول با اشاره به اینكه بعنوان شاهد بر این ادعا، می توان به آمار رشد مراكز پیوند اشاره نمود و اضافه كرد: مراكز پیوند سلول های بنیادی از یك مركز در سال ۱۳۹۳، به ۱۹ مركز در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

وی افزود: این رشد ۱۹برابری نشانه پتانسیل درمانی فوق العاده در این عرصه و نیازمندی های بیماران برای درمان با شیوه های نوین سلول-درمانی است.

گنجی خاطرنشان كرد: هم اكنون در افراد بالغ حدود ۱۴ بیماری به كمك سلول های بنیادی خون بندناف درمان می شود، درحالی كه بیماری های قابل درمان با سلول های بنیادی خون بند ناف در كودكان به بیشتر از ۶۰ مورد می رسد.

وی افزود: آمار فوق اهمیت وجود منابع سلولی مناسب برای درمان را دوچندان می سازد. در این راستا دكتر ضرابی مدیرعامل شركت فناوری بانك خون بندناف رویان و رئیس بانك خون بندناف رویان از ذخیره بیشتر از ۱۲۰هزار نمونه خون بندناف در بانك فامیلی و ۵۱۰۰ نمونه خون بند ناف در بانك عمومی خبر می دهد. این در شرایطی است كه الان مجموع ذخیره بانكهای خون بندناف عمومی در كشور، كمتر از ۱۷هزار نمونه است.

وی اظهار داشت: بانك خون بندناف رویان یك بانك هیبرید است كه بخش فامیلی آن در سال ۱۳۸۴ و بخش عمومی آن در سال ۱۳۸۷ تاسیس شده است.

این مسئول توضیح داد: این بانك دارای ۳۱ دفتر نمایندگی در سطح كشور است و دو دفتر خارجی هم در شهرهای اربیل كشور عراق و مسقط كشور عمان دارد. همینطور در بانك خون بند ناف رویان نمونه هایی از كشورهای تركیه، تركمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، كانادا، انگلستان، امارات و عمان نگهداری می شود.

گنجی خاطرنشان كرد: خانواده هایی كه در آستانه تولد فرزند هستند می توانند با ذخیره خون بندناف فرزندشان در بانك خون بندناف فامیلی رویان، از این سرمایه برای سلامت خانواده خود در آینده استفاده كنند.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی البرز، اظهار داشت: مزیت های درمانی سلول های بنیادی خون بند ناف با پیشرفت های علمی، روز به روز در حال گسترش است و خانواده ها برای ذخیره این سلول ها تنها یك فرصت دارند و آن آستانه تولد فرزندشان است.

وی با اشاره به فعالیت نمایندگی بانك خون بند ناف البرز اظهار داشت: نمایندگی استان از سال ۹۳ فعالیت خویش را آغازكرده و تا كنون بیشتر از دو هزار نمونه در این بانك ذخیره شده است.

گنجی با اشاره به شرایط ذخیره خون بند ناف اضافه كرد: مادر می تواند از اواخر هفته ۳۶ حاملگی بعد از مطالعه موارد منع قرارداد در سایت رویان مبادرت به ثبت نام نماید.

این مسئول با اشاره به هزینه ذخیره سازی خون بند ناف توضیح داد: هزینه ذخیره سازی حدود سه میلیون تومان بوده و نمونه فعلا به مدت ۲۶ سال نگهداری می شود.

گنجیادامه داد: حتمال امكان استفاده نمونه توسط برادر و یا خواهر نوزاد حدود ۲۰درصد بوده كه بنابراین ما سفارش می نماییم برای هر یك از فرزندان به صورت جداگانه ذخیره سازی صورت گیرد.

وی افزود: خون بند ناف در كشور ما برای درمان بیماری هایی با منشا خونی نظیر سرطان خون و مشتقاتش، برخی بیماری های نقص سیستم ایمنی، تالاسمی مینور و ماژور استفاده شده است.

این مسئول اظهار داشت: علاقه مندان برای اطلاع بیشتر از فرایند و شرایط ذخیره خون بندناف و ثبت نام، می توانند به سایت بانك خون بندناف رویان به آدرس http: //www.rsct.ir رجوع و یا با شماره۰۲۶۳۴۴۸۷۵۵۵ و ۰۲۱۲۷۶۳۵۰۰۰تماس بگیرند.
1398/10/02
20:11:25
5.0 / 5
4219
تگهای خبر: ایمنی , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری