معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران:

از لیزر انتظار معجزه نداشته باشید

از لیزر انتظار معجزه نداشته باشید به گزارش آقای هویج معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران با اشاره به اینكه لیزر یك ابزار درمانی است كه نمی توان از آن انتظار معجزه داشت، اظهار نمود: تنها حوزه ای كه لیزر در طب اثرات معجزه آسا داشت و واقعا روش های درمانی را متحول كرد در حوزه چشم پزشكی است. البته لیزر در درمان ضایعات عروقی پوست نیز تاثیرات قابل توجهی داشته اما در دیگر حیطه ها بیشتر بعنوان یك روش مكمل استفاده می شود.


معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینكه سالها است در دنیا از لیزر در درمان بیماری ها استفاده می شود و قدمت آن به بیشتر از ۱۰۰ سال قبل بر می گردد، اظهاركرد: طیف خاصی از نور با طول موج مشخص و با شدت بالا بعنوان لیزر شناخته می شود.
دكتر محسن فاتح درباب روش های استفاده از لیزر در درمان بیماری ها اظهار داشت: یكی از این روشها استفاده از اثرات حرارتی لیزر است كه در جراحی ها برای برش بافت یا جهت برطرف نمودن موهای ناخواسته استفاده می شود و استفاده دیگر از لیزر در زمینه اثرات بیولوژیك آن در بافت است كه اثر حرارتی ندارد بلكه تابش آن موجب تغییرات بیوشیمیایی در سلول های بافتی می شود.
وی با اشاره به اینكه استفاده از اثرات زیستی لیزر در دو حیطه كاهش درد و ترمیم بافت كاربرد بیشتری دارد، اظهاركرد: این روش به سبب اینكه تغییر حرارتی در بافت ایجاد نمی كند با عنوان لیزرهای كم توان نام گذاری شده و یكی از روش های مكمل درمانی است كه در كنار روش های دیگر استفاده می شود.
فاتح اظهاركرد: لیزر كم توان می تواند اثرات كاهش درد داشته باشد و به خصوص در دردهای مزمن ناشی از لطمه های بافتی و دردهای موضعی و همین طور در ترمیم بافت و تسریع روند درمان زخم های مزمن و زخم بستر موثر است.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران افزود: حیطه دیگر استفاده از لیزر در واكنش های فتو دینامیكی است كه برای درمان های هدفمند استفاده می شود. این روش سالهاست در درمان هدفمند انواع سلول های سرطانی به كارمی رود بدون اینكه به بافتهای اطراف سلول سرطانی لطمه بزند.

تلاش برای تهیه تركیبات حساسگر نوری
فاتح با تاكید بر اینكه لیزر در همه حوزه ها در كلینیك ها و مراكز درمانی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران استفاده می شود، اظهار داشت: در درمان های پوستی از لیزرهای با توان بالا و در كلینیك های توانبخشی از اثرات كم توان لیزر در مراكز درمانی جهاد دانشگاهی استفاده می شود.
وی افزود: در حوزه های فتودینامیكی استفاده از لیزر هنوز همگانی نشده و به سبب هزینه بالای تركیبات حساسگر نوری و محدود بودن تعداد منابع نوری كاربرد درمانی پیدا نكرده است. اما جهاد دانشگاهی به دنبال این است كه تركیبات حساسگر نوری را با استناد به دانش بومی تهیه نماییم.
فاتح با اشاره به اینكه تنوع آب و هوایی و اقلیمی در ایران، سطح دسترسی به گونه های گیاهی متنوع را آسان تر می كند، اظهار داشت: می توان با استفاده از طب گیاهی و دانش بومی گونه های گیاهی را استحصال و تركیباتی را تولید كرد كه در درمان بیماری ها كمك نماید.
وی اشاره كرد: یكی از اهداف مهم معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی این است كه با همكاری پژوهشكده گیاهان دارویی ماده موثره گونه های مختلف گیاهی استحصال شوند و در حیطه اثرات لیزر و فتودینامیك استفاده شوند.

استفاده موثر از لیزر در ترمیم زخم و درمان تكمیلی لنف ادم
فاتح در ادامه با اشاره به اینكه هم اكنون كارهای لیزرهای كم توان در دو حیطه ترمیم زخم و لنف ادم در جهاد علوم پزشكی تهران به بار نشسته است، اظهار داشت: درباب ترمیم زخم لیزر در كنار سایر اقدامات مراقبتی با تحریك سلول ها و نیز كاهش تجمع باكتری ها از قطع عضو احتمالی در بیماران به خصوص در مورد زخم پای دیابتی جلوگیری می كند و اندام را حفظ می نماید.
وی درباب كاربرد لیزر در لنف ادم بیان كرد: در جراحی های پستان به خصوص وقتی غدد لنفاوی زیر بغل جراحی می شود گاها مسیر عروق لنفاوی بسته می شود و در صورت عدم اطلاع و مراقبت ناكافی سبب متورم شدن دست می شود به صورتی كه یك دست سه تا ۴ برابر دست دیگر خواهد شد بدین سبب اگر افراد پس از جراحی پستان مراقبت نشوند گرفتار لنف ادم می شوند.
معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران اظهاركرد: در صورت بروز لنف ادم درمان های مراقبتی، انواع بانداژ، ماساژ و خود مراقبتی به افراد آموزش داده می شود و در كنار این ها لیزرتراپی بعنوان درمانی تكمیلی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی اشاره كرد: در سال های گذشته متاسفانه مركز مشخصی برای بازگشت بیماران مبتلا به لنف ادم وجود نداشت اما از ۱۳ سال پیش كه جهاد دانشگاهی علوم پزشكی تهران این فعالیت را با انجام پژوهشی درباب اثرات لیزر بر روی این بیماری انجام داد، طرح موضوعی در این خصوص شكل گرفت كه نشانگر این بود كه لیزر به تنهایی در این مساله اثر ندارد و می تواند بعنوان درمان جانبی در كنار مراقبت های دیگر به كارگرفته شود. این طرح سوژه به ارائه الگویی درمانی دراین زمینه كمك كرد و سبب به وجود آمدن مركز درمانی دراین زمینه شد. هم اكنون در پژوهشكده معتمد جهاد دانشگاهی بخشی برای درمان ورم های لنفاوی وجود دارد كه خدمات مختلفی در این عرصه ارائه می كند.
منبع:

1398/10/16
13:17:53
5.0 / 5
4246
تگهای خبر: آموزش , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری