سخنگوی وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران عنوان كرد

تشریح حواشی داروی فاوپیراویر و نامه گلایه آمیز نمكی به وزیرصمت

تشریح حواشی داروی فاوپیراویر و نامه گلایه آمیز نمكی به وزیرصمت به گزارش آقای هویج سخنگوی وزارت بهداشت، درباره شروع به كار مشاغل خصوصی از روز شنبه(16فروردین)، اظهار داشت: تمامی مشاغل باید تابع مصوبات ستاد مقابله با كرونا باشند، به این صورت شروع به كار مشاغلی كه جزو موارد استثناء قرار نگرفته است ممنوع بوده و اگر كارفرمایی مبادرت به بازگشایی محل كار كند متخلف است؛ چونكه مصوبات ستاد مقابله با كرونا عینا مانند مصوبات شورای عالی امنیت ملی است و با متخلفین برخورد مقتضی صورت خواهد گرفت.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور در ارتباط ویدئو كنفرانسی با خبرنگاران، در مورد روند تعیین قیمت و نظارت بر قیمت گذاری كالاها و تجهیزات پزشكی، اظهار داشت: وزارت بهداشت این روزها اصلی ترین مشتری خرید اینگونه وسایل است و كار نظارت بر قیمت گذاری بر عهده نهادهای دیگر است. بعضی از كالاها به خصوص در حوزه ملزومات پزشكی امكان دارد شامل قیمت گذاری در كمیسیون قیمت گذاری نباشد. ماسك هم تا اوایل شناسایی كرونا در كشور شامل این مورد نبود و بعد از آن هم فقط یك نوع ماسك قیمت گذاری شد. نظارت بر بازار این اقلام مربوط به وزارت صمت و تعزیرات حكومتی و نهادهای نظارتی است.
كمك های با ژست سیاسی آمریكا و رژیم قدس اشغالی نخواهیم پذیرفت جهانپور درباره صحبت های ترامپ در مورد كمك به مردم ایران اظهار داشت: بحران در همه جهان به واسطه كرونا وجود دارد و مشكلاتی را در زمینه تأمین اقلام بهداشتی در آمریكا هم شاهد می باشیم، حساب مردم آمریكا از دولت آنها جداست و ما هم برای مشكلات مردم آن كشور ناراحت خواهیم بود اما بطور قطع ادعای كمك آمریكا به كشور از راه كمك دارو و تجهیزات پزشكی ژست فریبكارانه است. مردم ما نیازی به بذل و بخشش ندارند و اگر تحریم های یك جانبه و ظالمانه برطرف شود، مردم ایران می توانند اقلام مورد نیاز خویش را تأمین كنند. ما هیچ كمكی كه با ژست سیاسی از سوی آمریكا و رژیم اشغالگر قدس انجام می شود را نمی پذیریم و تنها كمكی كه آمریكا می تواند بكند، رفع تحریم های ظالمانه ضد مردم ایران است.
سامانه ی غربالگری، راهی موثر در كنترل كرونا وی درباره غربالگری كرونا خاطرنشان كرد: چشمگیرترین و موثرترین و مفیدترین اقدامی كه در همه روزهای اخیر در كشور انجام شده و برخی كشورهای دیگر هم این كار را آغاز خواهند كرد، سامانه غربالگری است. این كار با سامانه ۴۰۳۰ یا خوداظهاری از راه سایت انجام شده است. اگر بار رفتن به بیمارستان ها كاهش یافته و به سمت مدیریت كرونا رفته ایم، از مسیر بسیج ملی مقابله با كرونا بوده كه نخستین گام آن خود اظهاری است. هم اكنون بیشتر از ۱۰۰ هزار نفر برای كمك به ما كار غربالگری و پایش و مراقبت را انجام می دهند. نكته مهم آن است كه علایم در همه افراد یكسان نیست و قرار نیست هر كس در این سامانه مورد غربالگری قرار گرفت به مراكز درمانی رجوع كند. برای افرادی كه فاقد علایم باشند تنها سفارش های بهداشتی را گوش زد خواهیم كرد. ۹۸.۸ درصد افرادی كه در سامانه ثبت نام كرده اند علایم بیماری نداشته اند.
وی ادامه داد: نوع غربالگری در كشور ایران مورد تایید و تقدیر سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته است. توجه كنید همیشه راهكارهای گران قرار نیست اثر بخشی داشته باشد گاهی می توانیم با روش های ارزان تر اقدامات اساسی انجام دهیم.
تمام حواشی داروی فاوپیراویر وزارت بهداشت از ابتدا اعلام نمود كه داروی فاوپیراویر در اروپا و آمریكا هم مورد تایید قرار نگرفته است. این دارو در ژاپن برای آنفلوآنزا تولید شده بود و در ژاپن هیچ گزارشی در خصوص این كه این دارو در زمینه كووید ۱۹ مفید است، حتی از سوی شركت سازنده هم گزارش نشده است. در چین هم این دارو روی بیماران مبتلا به كووید ۱۹ آزمایش شده و گفته اند تأثیر نسبی داشته و حتی مقاله ای كه در این حوزه انتشار یافته بود، پس گرفته شد. به هر حال مقاله محكمی از مطالعه علمی و بالینی در خصوص اثربخشی داروی فاوپیراویر وجود ندارد.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با كرونا اظهار داشت: برخی در فضایی احساسی و از راه صفحات مجازی اعلام نمودند ما محموله اهدایی ژاپن را روی ۳۰ بیمار آزمایش كرده و پاسخ گرفته ایم. اگر این صحیح باشد باید نتیجه آن در مجله های علمی چاپ شده باشد یا به وزارت بهداشت عرضه كرده باشند كه تابحال این اتفاق نیفتاده است.
وی خاطرنشان كرد: چیزی كه از جانب هیچ نهادی در هیچ كشوری تایید نشده، چطور بدون مستندات علمی می تواند قابل تایید باشد. اگر كسی قصد تولید یا واردات دارد باید بداند تجویز و توزیع آن منوط به تایید كمیته درمان در وزارت بهداشت و مهر صحت سازمان غذا و دارو در زمینه اثربخشی آن است. در غیر این صورت تولید و واردات آن امكان پذیر نیست.
ادعای نشت اطلاعات هویتی از جانب وزارت بهداشت صحت دارد؟ رئیس مركز روابط عمومی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره ادعای نشت اطلاعات هویتی افراد از سامانه های وزارت بهداشت اظهار داشت: اطلاعات دقیقی در زمینه نشت اطلاعات نداریم. به هر حال وقتی اطلاعات در سامانه هایی قرار می گیرد حتی با اجرای تمهیدات اساسی امنیتی، افراد خرابكاری در داخل و خارج مرزها با انگیزه های مختلف، سوء استفاده می نمایند تا اطلاعات سامانه را بتوانند هك كنند و از این اطلاعات، داده هایی را استخراج كنند. این مورد از مسیر سازمان های امنیت سایبری پیگیری می شود، البته هر سامانه ای در معرض این خطر وجود دارد.
بررسی آثار فاصله گذاری اجتماعی در كنترل كرونا وی درباره اجرای فاصله گذاری اجتماعی هوشمند، اظهار داشت: هر آنچه امروز بعنوان بسیج ملی مقابله با كرونا اعلام می شود ناشی از فاصله گذاری اجتماعی یا فیزیكی است كه از هفته اول اسفند آغاز و در فروردین تشدید شد. حالا در وضعیت پاندمیك بیماری قرار داریم و كشورهای اطراف ما هم درگیر این بیماری هستند و در نمودارهای شیوع و مبتلا شدن با ما همزمان نیستند. در نتیجه هر وقت این محدودیت كاسته شود، ریسك افزایش مبتلا شدن وجود دارد. شروع به كار مشاغل باید گام به گام و هوشمندانه صورت گیرد كه پروتكل های آن در فاصله گذاری هوشمند به دولت اعلام و بعد از تصویب قابل اجرا خواهد بود.
وی ادامه داد: ایران در مقایسه با اغلب كشورها در زمینه مقابله با كرونا چند امتیاز جلو است؛ گروه های مختلف مطالباتی دارند و باید با ظرافت و با دقت برنامه ریزی شود. در غیر این صورت امكان دارد سبب خیز شدیدتر بیماری شود. اگر به سفارش های وزارت بهداشت در این عرصه عمل شود و فاصله گذاری هوشمند در دستور كار قرار بگیرد و مرحله به مرحله اتفاق بیفتد، بازگشت بیماری در شرایط پیك متصور نیست.
بازگشت دانشجویان ایرانی از ایتالیا وی در پاسخ به سوال ایسنا، در مورد مباحث مطرح شده برای بازگشت داشجویان ایرانی از ایتالیا، اظهار داشت: از این مورد كه آیا خود دانشجویان هزینه سفر را پرداخت می كنند یا خیر اطلاعات دقیقی ندارم اما قاعدتا اگر قرار باشد پروازی اختصاصی به ایتالیا فرستاده شود امكان دارد هزینه آنرا دولت پرداخت كند. از جانب دیگر موضوعی كه وظیفه وزارت بهداشت در این حوزه است، پیگیری و غربالگری سلامت این دانشجویان است كه در صورتیكه این كار در كشور مبداء انجام شده باشد، تحت نظر ما قرار خواهد گرفت.
تعیین تكلیف شروع به كار مشاغل خصوصی قبل از ۲۰ فروردین جهانپور در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، در مورد شروع به كار برخی شركت های خصوصی و... اضافه كرد: تمامی مشاغل باید تابع مصوبات ستاد مقابله با كرونا باشند به این صورت شروع به كار مشاغلی كه جزو موارد استثناء قرار نگرفته است ممنوع بوده و اگر كارفرمایی مبادرت به بازگشایی محل كار كند متخلف است چونكه مصوبات ستاد مقابله با كرونا عینا مانند مصوبات شورایعالی امنیت ملی است و با متخلفین برخورد مقتضی صورت خواهد گرفت.
وی ادامه داد: از جانب دیگر آئین نامه های ابلاغی به ادارات و... قبل از نوروز ابلاغ گردیده است؛ سلامت حقوق عامه مردم است و مدعی العموم به تخلفات ورود خواهد نمود.

تقدیر از افراد مشهوری كه به كمك وزارت بهداشت آمدند
رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت درباره كمك افراد مشهور در زمینه جلوگیری از كرونا بیان نمود: اغلب سلبریتی ها و اینفلوئنسرها و قهرمانان و هنرمندان ورزشی كمك های معنوی در زمینه مقابله با كرونا انجام شده است و ادامه دارد. خیلی از این افراد هم خودشان و هم با جلب كمك های مردمی برای كمك به مراكز درمانی اقدام نموده اند. البته موارد معدودی هم امكان دارد خلاف این رفتار كرده باشند. امیدواریم پس از كنترل بیماری، از مشاركت این افراد قدردانی نمود. هم اكنون این اقدامات سازنده در حال انجام می باشد.

چرا حس چشایی و بویایی بعضی از بین می رود؟
رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار نمود: حس چشایی و بویایی بر مبنای گزاش ها می تواند ناشی از حمله ویروس كرونا به عصب بویایی یا چشایی باشد. در نتیجه این هم می تواند یكی از علایم باشد، اما اختصاصی نیست. یعنی ویروس های دیگر هم می توانستند این مشكل را ایجاد كنند و این مورد جزو علایم خطر این ویروس نیست.

روند بیماریابی فعال، دلیل افزایش آمار مبتلایان
ایشان در ادامه با اشاره به اینكه هیچ كشوری نمی تواند ادعا كند موارد ناقل بدون علامت یا موارد خفیف را دقیقا ثبت كرده است، اظهار نمود: كشور ما هم چنین ادعایی ندارد. افراد ناقل بدون علامت كه شاید هیچگاه علامت دار نشوند امكان دارد از دید ما دور بمانند. اگر آمار مرگ و میر در اروپا حدود ۱۰ درصد كل افراد جدیدی است كه شناسایی می شوند به مفهوم فوت ۱۰ درصد همه افراد مبتلا نیست. این یعنی در كوران بیماری كه نظام های سلامت توسعه یافته هم درگیر آن هستند و موارد ناقل بدون علامت یا موارد خفیف شناسایی شده نیست.
وی بیان نمود: هرچه جلوتر می رویم، هم از راه خود اظهاری و هم گسترش میزان تست و غربالگری، تعداد موارد خفیف و متوسط در كل آمار ثبت می شود. این كه چرا درصد مرگ در ایران رو به كاهش است به خاطر بیماریابی فعال و شناسایی افراد با علایم خفیف است. البته، برخی كشورها توفیق بیشتری در شناسایی موارد متوسط و خفیف داشتند. كره جنوبی و آلمان همچون این كشورها هستند كه موارد متوسط و خفیف را شناسایی كرده و میزان مرگ و میر نسبت به كل مبتلایان كمتر است.
جهانپور درباره كاهش و افزایش بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه اظهار نمود: كاهش تعداد بیماران بد حال چند علت دارد، ما بیماریابی فعال داریم و تعداد بیماران بدحال كمتر خواهد شد. همینطور اقدام زودهنگام در هفته های اخیر بر پیش آگهی بیمار موثرتر خواهد بود و تعداد افراد كمتری وارد فاز بدحالی می شوند، باید توجه داشت كه بیماران بد حال در بخش آی سی یو و اغلب ۳ تا ۴ هفته بستری هستند و ما با انباشت آماری این بیماران مواجه هستیم. بیمارانی كه وضع خوبی دارند ظرف ۷ تا ۱۰ روز مرخص می شوند و تعداد بیماران بستری نسبت به كل كاهش داشته است اما تعداد عددی افزایش پیدا خواهد كرد؛ چون كه بیماران قبلی هنوز بستری هستند اما موارد جدید بد حال كمتر خواهد شد و مراجعات بستری ما كاهش خواهد یافت. البته تعداد بیماران مثبت افزوده شده است و بسیج ملی مقابله با كرونا تأثیر معناداری بر همه آمارهای ما داشت.
جهانپور همینطور با تاكید بر اینكه ملاك وزارت بهداشت در فوتی های در منزل گواهی فوت ثبت شده در پزشكی قانونی می باشد، اظهار داشت: در صورتیكه به تشخیص پزشك فرد بر اثر كرونا فوت شده باشد در آمار ثبت خواهد شد.
وی با تاكید بر اینكه تا ۲۰ فروردین همه مشاغل مصوب ستاد ملی مقابله با كرونا تعطیل هستند، افزود: هر فردی كه برای رفت و آمد از وسایل نقلیه عمومی استفاده می نماید باید فاصله گذاری فیزیكی را رعایت كند. شهرداری، اتوبوسرانی و قطار شهری تهران هم این موارد را رعایت می كنند. البته، برای جلوگیری از مبتلا شدن به كرونا و فاصله گذاری اجتماعی برای همه محیط ها و مشاغل، پروتكل ها ابلاغ گردیده است.

ماجرای نامه گلایه آمیز وزیر بهداشت به وزیر صمت
جهانپور درباره نامه وزیر بهداشت در واكنش به ابلاغ وزارت صمت در خصوص بازگشت به كار برخی مشاغل اظهار نمود: وزیر بهداشت بعنوان فرمانده ستاد ملی مقابله با كرونا نامه ای گلایه آمیز نوشتند چون كه این مصوبه، با مصوبات ستاد مقابله با كرونا مغایرت دارد و می تواند برای مدیریت كووید ۱۹ دردسرهایی ایجاد كند.

منبع:

1399/01/15
21:14:36
5.0 / 5
3260
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری