تعویق در بازگشت ایرانیان مقیم اسپانیا و ایتالیا

تعویق در بازگشت ایرانیان مقیم اسپانیا و ایتالیا به گزارش آقای هویج رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت ضمن اشاره به تعویق در سفرهای بازگشت ایرانیان و دانشجویان خارج از كشور، اظهار داشت: متاسفانه به سبب آن چه كه عدم پایبندی به تعهدات مسافران در كشور اول قلمداد می شود و برای آن كه خط كنترل بیماری را در كشور از دست ندهیم تا اطلاع بعدی این سفرها به تعویق افتاده است.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور در ارتباط ویدئو كنفرانسی با خبرنگاران ضمن تبریك آغاز هفته سلامت اظهار داشت: این هفته از اول تا هفتم اردیبهشت ماه با شعار "حمایت همگانی از مدافعان سلامت" برگزار می شود كه روزشمار آن به زودی اعلام می شود امیدواریم در این هفته بتوانیم قسمتی از اقدامات و كوشش های همكاران خودرا مستندسازی كرده و به مردم ارائه نماییم.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباب تعویق در ادامه سفرهای بازگشت ایرانیان و دانشجویان مقیم اسپانیا و ایتالیا اشاره كرد: تابحال یك سفر بازگشت از اسپانیا و یك سفر نیز از ایتالیا صورت گرفته بود كه متاسفانه مسافران این سفرها برخلاف تعهداتی كه در كشور اول در خصوص انجام آزمایش و ایجاد قرنطینه داده بودند پایبندی مناسبی به موضوع نداشتند بدین سبب انجام سفرها تا زمان مناسب فعلا به تعلیق درآمد. هر عاملی كه سبب شود كنترل بیماری در كشور به خطر بیفتد را جدی گرفته و با آن برخورد می نماییم. بارها اعلام نموده ایم فاز فعلی مدیریت و كنترل بیماری در كشور فاز شكنده ای است كه نمی توانیم با اعتماد بیجا به برخی افراد كه به تعهدات خود عمل نكرده و رفتار پرخطر دارند از آن غافل شویم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار نمود: موضوعی كه شاید بتواند بعنوان یك كار تحقیقاتی رسیدگی شود این است كه تابحال از میان مبتلایان به اچ ای وی در كشور گزارشی در خصوص مبتلاشدن به ویروس كرونا نداشتیم و احیانا این مساله از نظر علمی قابل اعتنا خواهد بود.
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره تجمع مردم در آرامستان ها اظهار نمود: تردد در آرامستان ها جزو ترددهای غیر لازم است و مشمول ممنوعیت های برقرار شده از اسفند ماه است. وقتی حتی نماز جمعه، نماز جماعت و اعتكاف محدود می شود انتظار نداریم كه امور دیگر كه شاید وجوبی برای آن وجود ندارد موجب تجمعات شود. هر گونه تجمع از هر جنس و با هر بهانه ای جزو موارد غیر لازم است البته در بعضی از مناطق كه آرامستان ها شكل سازمان یافته ای ندارند باید مطالبه ما از مردم باشدكه موضوع را رعایت كند در سایر موارد نیز كه آرامستان شكل سازمان یافته ای دارد و متاسفانه ممكنست قوانین اجرا نشود مردم می تواند موارد تحلف را بوسیله سامانه سجام یا تلفن 4030 به ما اطلاع دهند تا موضوع را پیگیری نماییم.
وی در بخش دیگر سخنان خود در پاسخ به سوالی درباب عدم فاصله گذاری اجتماعی در پروازهای داخلی اشاره كرد: اگر اسم شركت های هواپیمایی كه فاصله گذاری را رعایت نكردند به سامانه سجام گزارش كنید موضوع بوسیله مراجع نظارتی و قضایی بررسی می شود من فكر می كنم لازم است مردم بیش از گذشته با این سامانه و روند كار آن آشنا گردند تا تخلفاتی را كه شاهد هستند گزارش دهند.
وی درباب روند كاهشی مبتلاشدن و مرگ و میر ناشی از كرونا اظهار نمود: در ایام پیك هر 10 دقیقه یك ایرانی مبتلا به كرونا جان خودرا از دست می داد. حالا نسبت به شكلی است كه از هر 11 مورد مرگ و میری كه در ایران اتفاق می افتد یك مورد آن بر اثر كرونا است. این نسبت قبلا به شكلی بود كه از هر 6 مرگ یك مرگ را منتسب به كرونا می دانستیم. سالانه 17 هزار نفر در كشور بر اثر حوادث ترافیكی جان خودرا از دست می دهند اما هیچكس نمی تواند از این مساله نتیجه بگیرد كه باید اتومبیل سواری و رفت و آمد را متوقف نماییم ولی همه می داند كه اگر هیچ خودروی در ایران تردد نكند هیچ حادثه ای ترافیكی نیز نخواهیم داشت. متاسفانه برخی افراد برخی گزینه ها را با نگاه یك سویه و بدون در نظر گرفتن همه جوانب مطرح می كنند.
وی در پاسخ به سوالی درباب آمار قطعی شهدای مدافع سلامت اظهار داشت: مشخص شدن این مساله كه تعداد قطعی چه میزان است به پروتكل های نیاز دارد تا زمانی كه تك تك شرح حال افراد بررسی نشود ارائه آمار قطعی درست نیست. چونكه ممكنست عده ای از افراد كادر درمان بدون آن كه با بیمار مبتلا به كرونا در تماس بوده باشند به این بیماری مبتلا شده و جان خودرا از دست داده باشند. بنا بر این این مساله باید در كمیته مشترك با وزارت بهداشت و بنیاد شهید تشكیل می شود بررسی شود وآمار قطعی پس از آن اعلام گردد. اما احتمال می دهیم تابحال تعداد قطعی شهدا بیش از 63 نفر باشد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص انجام سی تی اسكن ریه برای بیماران برای پذیرش در بیمارستان های خصوصی اضافه كرد: بیمارستان های خصوصی در مواردی كه بیمار نیازمند بستری باشد پروتكل های متفاوت برای افراد دارند كه بعضی از این پروتكل ها می تواند انجام هم زمان سی تی اسكن ریه و تست باشد. بعضی از بیماران ممكنست مشكوك به كووید 19 باشند و باتوجه به این كه این افراد به بخش ها و یا آی سی یو منتقل می شوند ممكنست ویروس را به سایرین انتقال دهند. پس نمی توانیم بطور مطلق بگویم كار بیمارستان برای انجام تست و سی تی اسكن درست نیست. در شرایط كنونی این اقدام می تواند سبب جداسازی بیماران مبتلا به كرونا از سایر بیماران شود. البته قاعدتا هزینه این اقدام توسط بیمار یا بیمه آنها پرداخت می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود درباب برگزاری بازارهای روز نیز بیان كرد: برای برگزاری بازارهای روز باید پروتكل های ابلاغی رعایت شود و نكات بهد اشتی و فاصله گذاری اجتماعی اتفاق بیفتد دراین زمینه شهرداری ها در سراسر كشور نیز وظیفه دارند موضوع را در دستور كار خود قرار دهند.

وی در پاسخ به سوالی درباب رفع محدودیت تردد بین استانی و احتمال بازگشت پیك بیماری اشاره كرد: اعمال محدودیت الزامی و قانونی در ترددهای بین شهری و بین استانی مصوبه ستاد ملی مقابله با كرونا است اما این مساله سبب نمی گردد كه اگر این محدودیت های قانونی برطرف شود مردم مجاز هستند كه با سفرهای بی خود به خانواده و اطرافیان خود لطمه برسانند. ما در فاز اول كنترل بیماری و در 28 روز اعمال فاصله گذاری اجتماعی در اسفند لغو سفرها را به صورت قانونی شاهد نبودیم و از مردم خواسته بودیم به صورت داوطلبانه این مساله را رعایت كند و تنها در مرحله دوم و در فروردین این مداخله به شكل حاكمیتی انجام شد. حالا كه در مرحله سوم مداخله حاكمیتی برداشته شده است به هیچ عنوان مدعی آن نیستم كه آغاز سفرها به معنای لطمه زا نبودن آنها خواهد بود. همیشه سفارش های ما درجای خود باقی است و سفرهای شهری و بین شهری را یكی از عوامل شیوع بیماری می دانیم.
وی اضافه كرد: اینكه افراد به محض برطرف شدن محدودیت های قانونی تلاش كند به سفر بروند درست نیست، از روز اول هم برای خروج از منزل اعمال محدودیت قانونی وجود نداشت اما این دلیل می شود كه مردم هر روز به بیرون از خانه بروند؟
جهانپور در بخش دیگری از سخنان خود با تاكید بر این نكته كه تست كرونا برای افراد رایگان انجام می شود اظهار داشت: اما این به آن معنا نیست كه تست برای ما نیز هزینه ای نداشته است بلكه باوجود سایر آزمایش ها این تست هزینه بالاتری خواهد داشت. اگر تست شخصی مثبت باشد باتوجه به الگوهای كه در كشور ما وجود دارد افراد بیشتر تمایل دارند در منزل بیشتر مورد مراقبت قرار گیرند كه دیگر به این وضعیت قرنطینه گفته نمی گردد و از آن تحت عنوان ایزولاسیون یا جداسازی استفاده می نماییم. باید در انتخاب و به كار بردن واژه ها دقت كافی را داشت این اطرافیان فرد مبتلا هستند كه بعد از معرض شدن بیماری شخص اول وارد قرنطینه می شوند.
جهانپورتاكید كرد: تست كرونا به هیچ عنوان كمكی به افراد بدون علامت نخواهد كرد و تنها قرنطینه در منزل به قطع زنجیره انتقال بیماری كمك می نماید. روز گذشته بعضی از مقامات ژاپن كه امكانات ارائه تست در آن كشور بسیار بیشتر از ایران است اعلام نمودند كه تست بالای PCR اتلاف منابع است. این سخن چیزی بود كه كارشناسان ما نیز روزهای اول به آن اشاره كردند و تاكید داشتند انجام تست برای افراد بی علامت سودمندی كافی نخواهد داشت. اگر قرار باشد تست را برای همه ایرانیان انجام دهیم باید 800 روز زمان بگذاریم در صورتیكه ممكنست یك فرد تنها یك ساعت بعد از انجام تست به بیماری كرونا مبتلا شود در صورتیكه تست اولیه او این نتیجه را نشان نداده است.

سخنگوی ستاد مقابله با كرونا افزود: برخی موارد با تكمیل اطلاعات ممكنست تغییر كنند بعنوان مثال در مقاله ای كه بتازگی در نشریه لنست به چاپ رسیده است مشخص شده است كه سی تی اسكن نیز حساسیت كافی را نخواهد داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره موارد فوت شده ناشی از مصرف الكل اظهار داشت: آخرین آماری كه بنده دراین زمینه داشتم بیش از 700 نفر بر اثر نوشیدن مشروبات الكلی جان خودرا از دست داده بودند. نكته آن جاست كه بیشتر این مشروبات با نام و نشان تجاری بین المللی به دست فرد رسیده بود. فارغ از آن كه تمام آنها تقلبی بوده است. مردم باید بدانند این گونه مشروبات الكلی اغلب در زیر پله ها و یا زیر زمین ها به شكل تقلبی تهیه شده و زمانی كه هزینه تامین اتانول بالا باشد به این محصولات متانول اضافه می شود.

جهانپور در پاسخ به سوالی درباب عرضه ضد عفونی كننده های تقلبی اشاره كرد: داروخانه ها دراین زمینه گاهی اوقات مظلوم واقع می شوند. ممكنست كارخانه ای كه دارای مجوز بوده محصولی تقلبی را تولید و عرضه نماید دراین زمینه داروخانه كه امكان تست تك تك محصولات را ندارد مقصر نخواهد بود. اگر داروخانه محصول بدون مجوز را عرضه نماید این مساله برایش مسئولیت خواهد داشت. نكته قابل توجه آن است كه نباید فراموش نماییم در بحران كرونا خیلی از داروخانه ها به شكل قابل قبول فعالیت كردند و موارد تخلفات خیلی كم بوده است.

وی در پاسخ به سوالی درباره روند افزایشی مبتلاشدن به كرونا در شش استان اشاره كرد: در استان های مانند خوزستان، آذربایجان شرقی، كرمانشاه، آذربایجان غربی وخراسان رضوی روند افزایشی ادامه دارد اما در بعد ملی آمار نشان دهنده یك ثبات نسبی و كاهش در مواردابتلای جدید روزانه را نشان میدهد. این در حالیست كه شاهد كاهش آمار مرگ و میر روزانه نیز هستیم. دلیل این كه تعداد موارد بستری در ای سی یو كاهش پیدا نمی كند این است كه امروز بیماران بستری شده در ای سی یو نسبت به روزهای اول شیوع بیماری شرایط بحرانی كمتری دارند و شاید بعضی از آستانه های لازم در بستری افراد در بعضی استانها سخت تر گرفته شود.

منبع:

1399/01/29
22:42:39
5.0 / 5
3017
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری