مهر خبر می دهد

نظر مشورتی فرهنگستان علوم پزشكی درباره روزه داری در روزهای كرونا

نظر مشورتی فرهنگستان علوم پزشكی درباره روزه داری در روزهای كرونا به گزارش آقای هویج فرهنگستان پزشكی با عنایت به شیوع كرونا و فرا رسیدن ماه مبارك رمضان، طی نامه مشورتی به دفتر مراجع تقلید، شرایط روزه داری در این ایام را شرح داد.


به گزارش آقای هویج به نقل از مهر، فرهنگستان علوم پزشکی با عنایت به شیوع کرونا و فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، طی نامه ای خطاب به دفاتر آیات عظام و برخی مسئولین مربوطه نظریه پزشکی روزه داری در شرایط بحران کرونا را شرح داد. متن این نامه به شرح زیر است: «سلام علیکم با احترام، مبحث روزه داری در بحران ویروس کرونا در جلسه ای با حضور اساتید متدین دانشگاه ها از تخصص ها و فوق تخصص های مختلف و با مشارکت حجت الاسلام فلاح زاده رئیس مؤسسه مبحث شناسی فقهی در محل فرهنگستان علوم پزشکی مورد بحث قرار گرفت و جمع بندی نظرات بعد از مشورت با وزیر محترم بهداشت و بعضی از مسئولین محترم ستاد مبارزه با کرونا و تأیید آنان به پیوست جهت استحضار و هر گونه اقدام مقتضی تقدیم می شود.
روزه داری ماه مبارک رمضان یکی از ارکان پنجگانه اسلام است که با قصد قربت و بندگی آفریدگار برای تکامل انسان فریضه واجب برای تمام مسلمانان است. امسال علاوه بر بیماران و مسافرینی که از روزه داری معذورند، با عنایت به بحران ویروس کرونا موضوعات خاصی در مورد سلامت انسان در روزه داری ماه مبارک رمضان مطرح می شوند که پرداختن به آنها برای امت اسلامی کشور عزیزمان ضروری می باشد.
لازم به ذکر است تبعیت محض از سفارش های ستاد مبارزه با بیماری کرونا لازم و ضروری می باشد. پزشکان متفق القول هستند که نخوردن غذا به صورت متناوب مانند روزه داری اسلامی نه تنها عارضه ای در افراد سالم ایجاد نمی کند بلکه سبب تقویت ایمنی بدن، کاهش پاسخ های التهابی زیان بار و بهبود واکنش بدن در موارد استرس می شود بنابراین کلیه افراد سالم کمتر از ۶۵ سال با رعایت موارد زیر می توانند روزه بگیرند:
۱- رعایت کلیه سفارش های بهداشتی به منظور جلوگیری از ابتلاء به ویروس کرونا مانند رعایت فاصله های اجتماعی، شستشوی مکرر دست ها، پرهیز از نزدیک شدن به بیماران کرونایی
۲- نوشیدن ۸ الی ۱۰ لیوان آب در فاصله افطار تا سحر
۳- استفاده از نیولایزر و یا جوشاندن آب در ظروف در باز به منظور مرطوب نگهداشتن نسبی محیط منزل
۴- کاهش مصرف چای و قهوه و مواد شیرین و افزایش مصرف سبزیجات و میوه جات در فاصله افطار تا سحر
۵-پ پرهیز از محیط های گرم و خشک
در افراد سالمند (۶۵ سال و بیشتر) عوامل مساعدکننده ابتلاء به بیماری کرونا بخصوص دیابت قندی، افزایش فشار خون، چاقی مفرط، بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری های مزمن ریوی شایع می باشند و درصد قابل توجهی از سالمندان به دلیل کمی مراقبت های سلامت، از وجود این بیماری ها در خود بی خبر اند. از سوی دیگر بر مبنای شناخت کنونی ما از ویروس کرونا به نظر می رسد که افراد مبتلا به بیماری های زمینه ای نظیر فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سرطان و یا دیابت بیشتر از دیگران در معرض ابتلای شدید به این ویروس هستند. نظر به اینکه در افراد مسن ابتلاء به این ویروس امکان دارد سبب نوع شدید بیماری شود بنابراین با احتمال ضرر برای آنها، سفارش می شود در صورتیکه دسترسی به پزشک ندارند علاوه بر رعایت سفارش های بهداشتی به منظور جلوگیری از ابتلاء به ویروس کرونا آنهایی که مطمئن نیستند روزه برای آنها ضرر ندارد احتیاطا از انجام این فریضه الهی پرهیز نموده و آنرا بعد از اطمینان از اتمام همه گیری این بیماری قضا نمایند، مگر اینکه با نظر پزشک متخصص اطمینان از بی ضرر بودن روزه برای آنها حاصل شود.
افراد گرفتار لاغری بسیار شدید و چاقی مفرط هم در فاصله گذاری ها و رعایت سفارش های بهداشتی احتیاط بیشتری نمایند. بیماری دیابت عامل مساعدکننده عمده برای ابتلاء به ویروس کرونا است و بنابراین سفارش می شود فقط آن گروه بیماران دیابتی مبادرت به روزه داری نمایند که سن کمتر از ۶۵ سال داشته و تحت درمان و مراقبت نزدیک پزشک باشند (با رژیم غذایی با متفورمین، آکاربوز، گلوتازون و گروه گلیپتین ها (DDP-۴) بوده قند خون ناشتای کمتر از ۱۴۰ میلی گرم در سی لیتر و یا هموگلوبولین A۱c کمتر از ۷ دارند) آموزش پذیر و متعهد به پایش قند خون هستند و اصول حفاظتی و پیشگیری سفارش شده ستاد بحران کرونای کشوری را به دقت رعایت می نمایند.
بیماران گرفتار فشار خون در صورتی روزه بگیرند که فشار خون آنها در کنترل مطلوب یعنی فشار بالا (سیستولیک) کمتر از ۱۴۰ میلیمتر جیوه و فشار پایین (دیاستولیک) کمتر از ۸۰ میلیمتر جیوه باشد.
بیمارانی که پیوند اعضا شده اند نباید روزه بگیرند روزه گرفتن برای بیماران پیوند قرنیه بلامانع است.
در بیمارانی که مبتلا به سایر بیماری ها هستند و قبلاً روزه داری برای آنها منعی نداشته است روزه د رأی در شرایط بحران ویروس کرونا متفاوت از سال های دیگر نیست و در موارد خاص با نظر پزشک متخصص اقدام نمایند.
در مورد بیمارانی که مبتلا به ویروس کرونا شده و بهبود یافته اند سفارش می شود حداقل تا ۶ هفته مبادرت به روزه داری نکنند.
سید علیرضا مرندی
رئیس فرهنگستان علوم پزشکی»


منبع:

1399/02/05
12:36:00
5.0 / 5
2576
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری