رییس سازمان غذا و دارو تاكید كرد

قیمت گذاری دارو با لحاظ كمترین افزایش پرداختی از جیب مردم

قیمت گذاری دارو با لحاظ كمترین افزایش پرداختی از جیب مردم به گزارش آقای هویج رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: قیمت دارو باید به نحوی مدیریت شود كه كمترین افزایش پرداختی از جیب مردم را داشته باشیم، همینطور مراقبت نماییم كه تولیدكنندگان بتوانند دارو را تولید كنند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست با شرکت های داروسازی و اعضای هیئت مدیره سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ضمن قدردانی از تلاشهای شرکت های داروسازی برای تأمین داروی مورد نیاز داروی بیماران در شرایط تحریم های ظالمانه ضد بیماران، اظهار نمود: صنعتگران نمره قابل قبولی در تأمین داروی مورد نیاز گرفتند و توانستند نیاز مردم را علیرغم کمی ها و کاستی ها برطرف کنند.

وی با اشاره به چالش های ارزی سال ۹۸ اظهار داشت: سال قبل به علت مشکلات ارزی سالی سخت را سپری کردیم؛ چون که فروش و صادرات نفت برای تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی رقابت های بسیاری طلب می کرد و با همت شرکت های داروسازی و سیاست گذاری های صورت گرفته و حضور دکتر نمکی بعنوان وزیر بهداشت ما موفق شدیم سهم ارز تولید به واردات را عکس نماییم و ۶۰ درصد ارز را به تولید داخل تخصیص دهیم، ارقام بورس هم در سال رونق تولید نشان داد که خوشبختانه صنعت داروسازی از نظر مالی سال بدی پشت سر نگذاشته است.

رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: سازمان غذا و دارو بعد از شیوع کووید ۱۹ مسئول تأمین ماسک، لباس های حفاظتی، ونتیلاتور، دارو و همه اقلام بهداشتی ضد کرونا بودیم در شرایطی که خیلی از دیگر گرفتار چالش شدند، خوشبختانه ما توانستیم نیازهای کشور در انتشار کرونا را تأمین نماییم.

کاهش داوطلبانه ۶۰۰ میلیون دلاری ارز سازمان غذا و دارو در سال ۹۸

وی به صرفه جویی ارزی در سال ۹۸ اشاره نمود و اظهار داشت: برپایه هدفگذاری صورت گرفته توسط وزیر بهداشت و با جدی گرفتن تولید، نیاز ارزی دارو و تجهیزات پزشکی را داوطلبانه۶۰۰ میلیون دلار کاهش دادیم.

رئیس سازمان غذا و دارو از تخصیص ۴۰۰ میلیون دلاری ارز تا آخر خرداد اطلاع داد و اظهار داشت: در ۲ ماهه ماه نخست سال جاری ارز مورد نیاز تخصیص داده نشده است و جلسات گوناگونی تشکیل شد و دکتر نمکی مکاتبات با دولت داشتند و خوشبختانه قول داده شد که ۳۸۰ تا ۴۰۰میلیون دلار ارز تخصیص داده شود و با این رقم ما به میزان ارز تخصیصی تا آخر خرداد خواهیم رسید.

شانه ساز اضافه کرد: بانک مرکزی قول داده که تلاش خواهد نمود از ۲.۵ میلیارد دلار ارز دارو و تجهیزات پزشکی ۱.۵ میلیارد را تا شهریورماه تأمین کند، البته علاوه بر این بخش دیگر از نیازهای ارزی هم از محل ارز نیمایی تأمین خواهد شد و سال جاری مکمل ها، ملزومات، داروهای بدون نسخه، داروهای تحت لیسانس و مواد اولیه نیمایی خواهد بود.

رئیس سازمان غذا و دارو درباره قیمت دارو در سال ۹۹ اظهار داشت: ما تلاش می نماییم تا داروی مورد نیاز مردم تأمین شود و باید به نحوی قیمت دارو را مدیریت نماییم که کمترین افزایش پرداختی از جیب مردم را داشته باشیم البته باید مراقب باشیم که تولیدکنندگان بتوانند دارو را تولید کنند، در غیر این صورت ما مجبور خواهیم شد که دارو را به صورت فوریتی با چند برابر قیمت داخلی وارد نماییم و این ارزبری زیادی خواهد داشت.

تلاش برای رفع مشکلات تولیدکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی

وی تصریح کرد: قیمت گذاری ماده اولیه دارو با هماهنگی سندیکای تولیدکنندگان ماده اولیه دارو برای نخستین بار در کشور صورت خواهد گرفت و نباید قیمت گذاری در شرکت ها سلیقه ای باشد.

شانه ساز با تاکید بر اینکه باید تولیدکنندگان بر تعهدات تولید داروی خود عمل کنند، اظهار داشت: به دنبال آن هستیم تا چالش های تولیدکنندگان دارو کاهش پیدا کند، تولیدکنندگان هم باید به تعهدات خود عمل کنند؛ اگر شرکتی به تعهدات خود عمل نکند به شدت برخورد می کنیم؛ چونکه اگر شرکتی به تعهد خود عمل نکند، مجبور به واردات فوریتی دارو با قیمت بیشتر می شویم و برای کم کاری یک شرکت دیگران صدمه خواهند دید، البته ما هم وظیفه داریم همه نیازهای منطقی تولیدکنندگان را برطرف نماییم تا بتوانند بموقع به تعهدات خود عمل کنند.

شانه ساز درباره صادرات دارو اظهار نمود: کمیته صادرات تشکیل شده است و باید توجه داشت داروهایی که ارز نیمایی می گیرند اگر شرکت تولیدکننده حداقل سه ماه ذخیره موجود در داخل کشور داشته باشند می تواند دارو را صادرات کند.

توجه ویژه به کیفیت دارو در قیمت گذاری

رئیس سازمان غذا و دارو درباره قیمت گذاری داروهای برند ژنریک اظهار داشت: در قیمت گذاری معتقد هستیم یکی از علل اتهامات بی کیفیتی داروی ایران به ماده اولیه برمی گردد و در کمیسیون قیمت گذاری مصوب شده که اگر شرکتی ماده اولیه بهتری وارد کند و این مورد را مستندا ثابت کند آنرا در قیمت لحاظ می نماییم.

وی افزود: در بانک مرکزی مقرر شده است سقفی برای سازمان غذا و دارو در نظر بگیرد و ما بتوانیم اعتباری شرکت ها را معرفی نماییم و دولت هم متعهد می شود که به قیمت روز ترخیص نرخ ارز را محاسبه می کند و قول داده اند که حداکثر تا سه ماه بعد ارز کالای ترخیص شده را تأمین کنند و اگر قیمت ارز بالا رود دیگر تفاوت را شرکت پرداخت نخواهد کرد و قیمت ارز به نرخ روز ترخیص کالا محاسبه می گردد که این تصمیم مهم نقش بسزایی در تأمین داروهای حیاتی در کشور خواهد داشت.
منبع:

1399/03/26
23:31:21
5.0 / 5
2257
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری