همه با هم ضد كرونا در تهران

همه با هم ضد كرونا در تهران به گزارش آقای هویج رئیس مركز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری كرونا در كلانشهر تهران با اشاره به حضور تمام قد دستگاه های اجرایی مختلف شامل سیاسی، اجتماعی، نظامی و امنیتی در میدان مبارزه با همه گیری كرونا، هم افزایی بین بخشی را از عوامل مهم افزایش بهرو وری در ستاد دانست.به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا دکتراسماعیل توحیدلو با اشاره به اهمیت و ضرورت ایجاد همکاریهای بین بخشی برای مقابله با کرونا در استان تهران اظهار داشت: از آغاز فعالیت ستاد از اوایل اسفندماه سال گذشته، انبوهی از مشکلات پیش رو بود؛ مشکلاتی که به نحوی حل کردن آنها در گرو قدم به میدان گذاشتن ارگان های مختلف همچون نیروی انتظامی، شهرداری، سپاه پاسداران، ارتش، قوه قضاییه، نهادهای عمومی غیردولتی و دانشگاه های دیگر علوم پزشکی استان تهران بود.

ایشان در ادامه اظهارکرد: در همین راستا در ستاد مقابله با بیماری کرونا کلانشهر تهران، معاونتی با عنوان معاونت هماهنگ کننده یا مرکز هماهنگی شکل گرفت. حوزه مسئولیتی این معاونت، ایجاد هماهنگی بین دستگاه های مختلف اجرایی شامل سیاسی، اجتماعی، نظامی و امنیتی در جهت اهداف ستاد و تقویت مجموعه تعیین شد.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: با تلاشهای این معاونت از تمامی دستگاه هایی که می توانستند در این راه کمک کننده باشند، دعوت به همکاری شد و به دنبال آن رئیس یا فرمانده ای از هر ارگان، اعضای شورای فرماندهی ستاد مقابله با بیماری کرونا را تشکیل دادند.
سپاه پاسداران تمام قد در کنار ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران ایستاده است
توحیدلو با اشاره به اینکه از همان ابتدا نقش بعضی از نهادها در این میان بسیار پررنگ بود، اظهار داشت: یکی از این نهادها سپاه پاسداران با محوریت قرارگاه ثارالله، سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بزرگ و سپاه حضرت سیدالشهدا (ع) استان تهران است که علاوه بر کمک ها و همراهی های معنوی، در امور اجرایی هم بسیار ثابت قدم در مدار عرضه خدمت حضور داشتند.

وی خاطرنشان کرد: ابتدای اسفندماه به دستور سردار سلامی - فرمانده کل سپاه پاسداران - در کمتر از یک هفته، ۲۳ نقاهتگاه مجهز در سطح شهر تهران، همراه با نیروی انسانی مجرب همینطور حدود ۱۰۰ تن مواد غذایی همچون گوشت، مرغ، برنج و تن ماهی اهدا شد که این اقلام در اختیار بیماران و کادر درمان قرار گرفت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: همچون دیگر کمک های سپاه پاسداران از آغاز اپیدمی ضدعفونی کردن تمام معابر شهر همچون ایستگاه های BRT، مترو و آسایشگاه های جانبازان و سالمندان با کمک بسیج، اسکان معتادین متجاهر به صورت مجانی و پیگیری به منظور کفن و دفن شرعی کرونایی است.

به قول توحیدلو با هماهنگی معاونت عملیات قرارگاه ثارالله، به صورت مستمر بالگرد در اختیار فرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران قرار می گرفت تا ایام پیش از عید نوروز ترافیک شهری را بسنجد و وضعیت مبادی ورودی و خروجی شهر را بررسی و ارزیابی کند.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران اضافه کرد: کمک به اجرای طرح غربالگری در شهر تهران با مشارکت وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات، به کارگیری بیشتر از 2000 نیروی بسیجی داوطلب، شناسایی افراد صدمه دیده اقتصادی و واگذاری بسته های حمایتی به آنها همینطور برنامه ریزی و تولید محتوای آموزشی به منظور عرضه آموزش عمومی در فضای مجازی بخشی از کمک های سپاه است.

ایشان در ادامه اظهار داشت: شناسایی و توقیف شهروندان بیگانه که با هدف جمع آوری و خرید اقلام بهداشتی به منظور ضربه زدن به نظام سلامت کشور و خروج آنها از مبادی غیررسمی به کشورهای بیگانه و برخورد با اخلالگران که در فضای مجازی مشغول انتشار اخبار کذب با محتوای عدم کارایی سیاست های نظام و در نهایت تشویش اذهان عمومی در جهت عدم کارایی کادر بهداشت و درمان کشور مشغول به فعالیت بودند، از اقدامات بی بدیل سازمان اطلاعات سپاه پاسداران با محوریت سازمان اطلاعات سپاه تهران بزرگ بوده است.
پشتیبانی بنیاد مستضعفان از کادر درمان در خط مقدم مبارزه با اپیدمی کرونا
توحیدلو با اشاره به اینکه بنیاد مستضعفان هم در این راه ستاد را تنها نگذاشت، افزود: در نظر گرفتن محل اقامت در هتل های کوثر، انقلاب و مرکز باران برای پزشکان و پیراپزشکانی که در خط مقدم مبارزه با کووید-۱۹ بودند، یکی از بزرگترین کمک های این بنیاد به حساب می آید همینطور حمل و نقل کادر درمان را هم برعهده داشت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، از در اختیار گذاشتن ۲۴ دستگاه آمبولانس، ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی ایران و ۸ دستگاه به دانشگاه علوم پزشکی تهران اطلاع داد و اظهار داشت: این آمبولانس ها همچنان در حال سرویس دهی به بیماران کرونایی هستند.

وی افزود: نیم چاشت های روزانه کیک و نوشیدنی هم توسط بنیاد مستضعفان به وفور در اختیار بیمارستان ها قرار گرفت و همچنان این اقلام در انبارهای مراکز به کفایت موجود است. این بنیاد وعده ناهار تمامی بیمارستان ها را هم تأمین می کرد.

به قول توحیدلو اهدای ۱۰ هزار ماسک و 2000 لباس حفاظت فردی به صورت هفتگی همچون دیگر اقدامات بنیاد مستضعفان است.
بیمارستان های ارتش در حال خدمت رسانی
وی در مورد اقدامات ارتش اظهار داشت: این دستگاه نظامی هم بیمارستان های هاجر، خانواده، گلستان و بعثت را در اختیار بیماران کرونایی گذاشت و مرکز مصلی تهران را بعنوان مرکز نقاهتگاهی تجهیز کرد.

توحیدلو با اشاره به نقش پررنگ فرماندهی انتظامی تهران بزرگ با محوریت پلیس امنیت اقتصادی فاتب در کشف و ضبط اقلامی که در انبارها احتکار شده بود، اظهارکرد: بر همین مبنا تمام نیروهای تمام وقت در اختیار ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران قرار داشتند و الان هم آماده خدمت رسانی هستند و در به کارگیری ماشین آلات سنگین یگان ویژه فاتب در امرضدعفونی کردن معابر شهری بخصوص خیابان های اصلی، در جهت ایجاد آرامش روانی برای مردم بسیار کمک کننده بود همینطور عملکرد پلیس در روز طبیعت در کنترل رفت و آمد بوستان ها، فضاهای سبز و تفرجگاه ها و کنترل مبادی ورودی و خروجی شهر بی نظیر بود.

وی افزود: وزارت اطلاعات با محوریت سازمان اطلاعات استان تهران با عرضه گزارش در حوزه اشراف اطلاعاتی، اقدام، پیشگیری و صیانت و در حوزه هماهنگی و هم افزایی، بسیار کارآمد و پشتیبان ستاد بود. به عبارت ساده تر سازمان اطلاعات استان تهران به شکلی مرکز فرماندهی اتاق فکر ستاد به حساب می آید و حدودا تمام تصمیم گیری ها با نظر و مشارکت این سازمان بی بدیل لحاظ می شود.
نقش دستگاه نظارتی سازمان بازرسی کل کشور در ستادکرونا استان تهران
وی خاطرنشان کرد: دستگاه نظارتی سازمان بازرسی کل کشور برای نخستین بار با دستور رئیس محترم قوه قضاییه در چارچوب دستگاهی اجرایی در کنار ستاد حضور پیدا کرد و بازرس کل محترم استان تهران به نیابت از رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور در کلیه جلسات تصمیم گیری حضور پگیر، مستمر و مفید داشت.

رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، خاطرنشان کرد: در اختیار گذاشتن اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده ای که در فرمانداری ها وجود داشت، با همکاری بی بدیل استاندار تهران یکی از بزرگترین کمک های سازمان بازرسی در تأمین منابع مالی به حساب می آید که خیلی از تجهیزات پزشکی هم از محل همین کمک ها خریداری شد البته این اقدامات همچنان صورت می گیرد.
نیروهای شهرداری بی ادعا وارد عمل شدند
توحیدلو با اشاره به اینکه نیروهای شهرداری حقیقتا مجاهدانه و بی ادعا خدمت رسانی کردند، اظهارکرد: در ایام ابتدایی بزرگترین فشار روی مدیر عامل و کارکنان سازمان بهشت زهرا بود چونکه روزانه متوفیان بر اثر کرونا به آرامستان منتقل می شدند و غسل دادن این متوفیان دارای شیوه نامه خاصی بود که شهرداری توانست به نحو مطلوب این چالش را مدیریت کند.

وی با اشاره به فعالیت مستمر مترو در ایام اوج بیماری، باوجود تعطیلی این ناوگان حمل و نقل عمومی در خیلی از کشورهای دنیا، خاطرنشان کرد: روزانه چندین نوبت متروی تهران ضدعفونی می شد.

به گفته رئیس مرکز هماهنگی ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، به صورت کلی در مورد همراهی های شهرداری می توان به مدیریت ضدعفونی و جابجایی مسافران در ناوگان حمل و نقل عمومی و جمع آوری پسماندهای بیمارستانی که شیوه نامه ای بسیار حساس و در عین حال هزینه بر برای شهرداری داشت، اشاره نمود.

توحیدلو نقش دادگستری استان تهران بخصوص معاون قضایی استان و دادستان تهران را هم در تسریع فرآیندهای قضایی بسیار مهم دانست و اظهارکرد: در مواقعی که در ستاد برای اجرای دستورالعملی احتیاج به دستور قضایی وجود داشت، به همکاری بی نظیر دادستانی تهران این امکان در کمتر از یک ساعت فراهم می شد و دستور قضایی مربوطه در اختیار ستاد قرار می گرفت و در امر مدیریت و نظارت بر زندانیان به مرخصی رفته در این ایام بسیار دقیق و با حساسیت خاص مبحث را پیگیری می کردند.

وی با اشاره به پشتیبانی همه جانبه وزیر بهداشت از ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، افزود: راهنمایی های وزیر بهداشت از ابتدا تا کنون در تصمیم سازی های متقن ستاد موثر بوده است و بی گمان بدون این همراهی و به اشتراک گذاشتن تجربیات، مدیریت شرایط خیلی سخت و حتی ناممکن می شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، توحیدلو در انتها نقش دستگاه های اجرایی را در بهره وری ستاد کرونا، مشهود و چشم گیر دانست و اظهار داشت: کمتر ستادی با این حجم از مقامات بلندپایه می تواند اینگونه یک دل و یک صدا مشکلات را کنترل کند. این هم افزایی دستگاه های اجرایی در تهران باید بعنوان نمونه برای حل مسائل در سایر استان ها الگو قرار گیرد.

منبع:

1399/04/02
23:05:47
5.0 / 5
2535
تگهای خبر: آرامش , آموزش , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری