تاثیر بلندمدت مبتلاشدن به كرونا بر قلب

تاثیر بلندمدت مبتلاشدن به كرونا بر قلب آقای هویج: شواهد جدید نشان میدهد كه بیماری كووید-19 می تواند عوارض ماندگاری برای بافت قلب داشته باشد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، دو مطالعه صورت گرفته در آلمان نشان میدهد کروناویروس چگونه می تواند ماه ها حتی بدون ایجاد علایم در قلب باقی بماند.
مطالعه اول، ۱۰۰ بیمار کووید-۱۹ را از بیمارستان دانشگاه فرانکفورت که به بیماران کرونا اختصاص یافته، بررسی نموده است. بیشتر این بیماران افرادی بزرگسال در دهه ۴۰ و ۵۰ زندگی خود بودند که به جز مبتلاشدن به کرونا هیچ بیماری دیگری نداشته و از سلامت کلی برخوردار بودند.
از همه این افراد دو یا سه ماه پس از زمانی که به نظر می رسید بهبودی کامل از کرونا یافته اند، ام آرآی قلبی گرفته شد. تصاویر ام آرآی این افراد با افرادی که هیچ گاه به کرونا مبتلا نشده اند، مقایسه شد.
از بین ۱۰۰ بیمار مبتلا به کرونا ۷۸ نفر همچنان علایم بصری داشتند که نشان می داد ویروس روی قلب تأثیر دارد. ۶۰ نفر از این بیماران نیز علایم التهاب مداوم عضله قلب را داشتند.
بگفته متخصصان، این نشان میدهد که ماه ها بعد از قرار گرفتن در معرض کرونا هنوز می توان شواهدی از غیرطبیعی بودن بافت قلب را تشخیص داد.
این مشکل ممکنست به علایم جسمی منجر نشود اما می تواند خطر لطمه های متعاقب قلبی را ایجاد کند، چونکه با لطمه دیدگی عضله قلب، احتمال پیشرفت این لطمه وجود دارد.
از آنجائیکه ویروس بسیار جدید است، هنوز معین نیست کرونا چه نوع خطرات قلبی عروقی طولانی مدت به همراه دارد.
بگفته متخصصان این مطالعه، هیچ بیماری زمینه ای از قبل وجود این لطمه را در بیمارانِ تحت آزمایش توضیح نمی دهد و تنها یک سوم از مبتلایان به کووید-۱۹ بستری بوده و بقیه توانستند در طول دوره بیماری، در خانه مداوا شوند.
این یافته ها می تواند نشانه ای از بار قابل توجه این بیماری التهابی در مناطق بزرگ و رو به رشد جمعیت باشد.
مطالعه دوم شامل کالبد شکافی ۳۹ بیماری بود که در اثر مبتلاشدن به کووید-۱۹ جان باخته بودند. این بیماران در دهه ۸۰ زندگی خود بودند. متخصصان در بافت قلب ۲۴ نفر از این ۳۹ قربانی شواهدی از کروناویروس را یافتند.
همین طور در پنج نفر از این بیماران شواهدی وجود داشت که نشان می داد این ویروس در حال تکثیر در قلبشان بوده است.
بگفته متخصصان، کروناویروس در حال وارد شدن به عضله قلب است و بنظر می رسد که موجب ایجاد یک واکنش التهابی می شود که هنوز کاملاً درک نشده است.
قبل از این نیز متخصصان می دانستند کرونا می تواند در سیستم گردش خون فرد لطمه هایی ایجاد کند که به لختگی خطرناک خون منجر شود.
یک مطالعه نشان داده بود که کروناویروس با اتصال به یک نوع گیرنده روی سلول ها به نام ACE۲ به بدن نفوذ می کند. گیرنده های ACE۲ اغلب در سلول های اندوتلیال، واقع در پوشش قلب و رگ های خونی یافت می شوند. یکی از کارهای اصلی این سلول ها کمک به کنترل لخته شدن خون و پلاکت ها است.
بنا بر گزارش ان بی سی نیوز، هنوز معین نیست که چه مدت چنین عوارض قلبی عروقی ناشی از کروناویروس پابرجا خواهد ماند.
منبع:

1399/05/08
21:17:45
5.0 / 5
2073
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری