ارتباط بین چربی های شكمی و سرطان سینه

ارتباط بین چربی های شكمی و سرطان سینه به گزارش آقای هویج عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان اینكه عوامل محیطی تا 80 درصد در بروز سرطان پستان دخالت دارند، اظهار داشت: تحقیقات نشان می دهد ۷۰ تا ۷۵ درصد موارد سرطان پستان وابسته به هورمون زنانه است و خیلی مواقع این هورمون های زنانه داخل بافت چربی، بخصوص چربی های شكمی ایجاد می شود.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، علی یعقوبی جویباری - عضو گروه رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سرطان سینه یا Breast Cancer را شایع ترین نوع سرطان در بین زنان دانست و اظهار داشت: از هر ۷ زن یک نفر در طول حیات امکان دارد به سرطان سینه مبتلا شود که رقم بالایی است.
وی با اشاره به اینکه هنوز به صورت کامل تمام عوامل دخیل در بروز سرطان سینه شناخته نشده است، عنوان کرد: عوامل محیطی و ژنتیکی همچون شاخص های موثر در بروز این نوع سرطان به حساب می آید که حدود ۱۵ درصد عوامل ژنتیکی و حدود ۸۰ درصد عوامل محیطی دخالت دارند.
یعقوبی افزود: در صورت وجود شجره نامه ژنتیکی قوی، مشاوره ژنتیک و بررسی ژن های BRCA۱-BRCA۲ کمک بزرگی در جلوگیری از بروز سرطان سینه خواهد نمود. جهش در این ژن ها ۸۰ تا ۹۰ درصد ریسک بروز سرطان سینه را زیاد می کند.
ارتباط بین چربی های شکمی و سرطان سینه
وی در مورد عوامل محیطی و نقش آن در بروز این نوع سرطان اضافه کرد: تغییر سبک زندگی می تواند در کاهش آمار سرطان پستان کمک کننده باشد. توجه به نیازهای تغذیه ای، داشتن تغذیه سالم و حفظ تعادل و تنوع در مواد غذایی مصرفی بسیار حائز اهمیت می باشد. همینطور تحقیقات نشان می دهد ۷۵ دقیقه ورزش هفتگی یا ۱۵ دقیقه ورزش روزانه و حفظ تعادل وزن در کاهش احتمال بروز سرطان سینه موثر است.
به قول یعقوبی، تحقیقات نشان می دهد ۷۰ تا ۷۵ درصد موارد سرطان پستان وابسته به هورمون زنانه است و خیلی مواقع این هورمون های زنانه داخل بافت چربی، بخصوص چربی های شکمی ایجاد می شود. با اعمال همین تغییرات کوچک در زندگی می توان ۳۰ تا ۳۵ درصد ریسک بروز سرطان سینه را کم کرد.
درد در بافت سینه، نشانه اخطار دهنده مطرحی نیست
عضو گروه رادیوتراپی و آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خاطرنشان کرد: هرگونه تغییر رنگ در بافت سینه، لمس توده داخل اندام، فرورفتگی نوک سینه یا ترشحات خون آلود همچون نشانه های هشداردهنده این بیماری به حساب می آید. لمس توده در محدوده زیربغل هم بعنوان لنف هایی که با بافت سینه مرتبط می باشد، علامت مهمی به حساب می آید.
یعقوبی با اشاره به اینکه در خیلی از مواقع درد در بافت سینه برای بیماران حائز اهمیت می باشد، اظهار داشت: به نظر می آید درد بعنوان نشانه اخطار دهنده آنچنان مطرح نیست. تغییرات هورمونی که در طول سیکل های قاعدگی خانم ها اتفاق می افتد سبب می شود فرد دردی را تجربه کند که در خیلی از مواقع نشانه بیماری نیست.
از غربالگری غافل نشوید
یعقوبی، معاینه فیزیکی و بالینی را مهمترین اصلی خواند که باید رعایت شود و اضافه کرد: اگر وجود توده سرطانی توسط پزشک تشخیص داده شد، پیش از تصمیم به درمان، نمونه برداری یا انجام بایوپسی لازم است تا خصوصیات تومور مشخص و بهترین راه درمان طراحی شود.
وی با اشاره به اهمیت غربالگری در درمان بموقع سرطان سینه، اظهار نمود: یافته تصویربرداری ماموگرافی به پزشک کمک می نماید ضایعات بافت سینه ای که در نواحی عمیق تر قرار دارند و با دست لمس نمی شوند را پیدا کند.
یعقوبی، افزود: با عنایت به تغییرات اپیدمیوژیک و شیوع بیماری در سنین پایین تر سفارش می شود ماموگرافی پایه در سن حدود ۴۰ سالگی صورت گیرد، اگر شواهد مشکوکی وجود نداشت، در ۴۵ سالگی و سپس در فاصله های یک تا دو سال ماموگرافی را تکرار کنید.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، این فوق تخصص اوروآنکولوژی، با اشاره به ضرورت پیگیری های مستمر بیمارانی که سابقه سرطان سینه داشته اند، اضافه کرد: در دو سال اول بعد از درمان که خطر برگشت بیماری بالاتر است، بررسی ها باید با فاصله های سه ماهه صورت گیرد، این بررسی ها در چارچوب معاینه بالینی یا آزمایش خون و سونوگرافی برای بیمار تجویز می شود.
او در آخر خاطرنشان کرد: در سالهای سوم تا پنجم بعد از درمان، امکان دارد فواصل معاینه شش ماهه شود و پس از سال پنجم هر یک سال یک مرتبه بیمار ویزیت می شود.
منبع:

1399/07/20
14:29:17
5.0 / 5
1284
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری