معاون وزیر بهداشت خبر داد

۳ اقدام وزارت بهداشت برای پزشك خانواده، سطح بندی خدمات تا شهریور ۹۷

۳ اقدام وزارت بهداشت برای پزشك خانواده، سطح بندی خدمات تا شهریور ۹۷ آقای هویج: معاون بهداشت وزیر بهداشت اظهار داشت: تا آخر شهریور ماه سال ۹۷ تقریبا همه دانشگاه های علوم پزشكی كشور حداقل یك شهرشان را تحت پوشش برنامه سطح بندی خدمات خواهند برد.


دكتر علیرضا رییسی در گفت وگو با ایسنا، به اقدامات انجام شده در قالب پرونده الكترونیك سلامت اشاره و اظهار نمود: بر مبنای آخرین اطلاعات تعداد ۶۷ میلیون و ۸۰۰ نفر در سامانه سیب وزارت بهداشت ثبت شده اند و حدود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در دو سامانه دیگرمان ثبت شده اند. البته باید توجه كرد كه فرآیند الكترونیك شدن فقط مختص این سامانه ها نیست، بلكه باید زیرساخت های لازم فراهم و اتصال سطح یك، دو و سه عرضه خدمات، یعنی اتصال مراكز بهداشتی-درمانی با كلینیك ها و بیمارستان ها برقرار شود. در مرحله بعد هم اتصال این سامانه ها با بخش خصوصی، پاراكلینیك و داروخانه ها در دستور كار قرار دارد.
وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه تكمیل پرونده الكترونیك به این صورت، گامی بسیار بزرگ و مهم در تاریخ حوزه سلامت كشور است. البته بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده تا آخر سال ۹۷ پرونده الكترونیك سلامت، آماده اجرای نظام ارجاع یا همان نظام سطح بندی عرضه خدمات است و بر این اساس تكمیل پرونده الكترونیك، یكی از اقدامات مهم وزارت بهداشت است.
معاون بهداشتی وزیر بهداشت با اشاره به اینكه پایلوت برنامه نظام ارجاع در ۱۰ دانشگاه علوم پزشكی مانند دانشگاه های گلستان، اردبیل، زنجان، اردبیل، بوشهر، یزد و... به آخر رسیده است، اظهار داشت: تا آخر امسال این دانشگاه های علوم پزشكی باید حداقل یك شهرشان را تحت پوشش برنامه نظام ارجاع قرار دهند تا بتوانیم با این كار قابلیت سیستم را ارزیابی نماییم. همینطور تا آخر شهریور ماه سال ۹۷ تقریبا همه دانشگاه های علوم پزشكی كشور حداقل یك شهرشان را تحت پوشش برنامه سطح بندی خدمات خواهند برد و بعد از آن می توان اقدامات بیشتری در این حوزه انجام داد.
رییسی، بحث پزشك خانواده را جزء اولویت های مهم وزارت بهداشت عنوان و اظهار نمود: البته معتقدیم پزشكی باید بتواند پزشك خانواده شود كه آموزش دیده باشد. بر همین مبنا سه اقدام برای آموزش در حوزه پزشك خانواده انجام شد؛ اول اینكه از امسال در كوریكلوم آموزشی پزشكان عمومی شش ماه دوره پزشك خانواده وارد شده است. كار دوم این است كه تخصص پزشك خانواده را بوجود آورده ایم؛ به طوریكه هم اكنون حدود ۱۰۰ نفر رزیدنت در حال آموزش هستند و تا یك سال ونیم آینده نخستین گروه آن فارغ التحصیل می شوند كه این پزشكان ركن اساسی هدایت و مدیریت پزشك خانواده هستند و عموما در مراكز جامع سلامت مستقر خواهند شد. در عین حال آنها هم كار پزشكی و هم مدیریتی را انجام می دهند. البته این تعداد افزایش می یابند؛ چراكه به تعداد مراكز جامع سلامت باید پزشك متخصص پزشك خانواده جذب نماییم. كار سوم مان این است كه برای پزشكان فارغ التحصیلی كه دوره پزشك خانواده را ندیده اند، یك دوره آموزشی قرار دهیم تا بتوانند طی دوره ای شش ماهه حتی حین كار، آموزش های لازم را ببینند و بعنوان پزشك خانواده شناخته شوند.
وی همینطور اظهار داشت: بر این اساس بحث پزشك خانواده را به تدریج در سراسر كشور پیش می بریم. باید توجه كرد كه حدود ۲۸ میلیون نفر جمعیت در روستاها، ۱۱ میلیون نفر در حاشیه شهرها و ۱۰ میلیون نفر هم تحت پوشش بیمه مجانی داریم. ازاین رو پزشك خانواده و نظام ارجاع را از این جمعیت ها شروع كرده و به تدریج توسعه خواهیم داد. البته پزشك خانواده روستایی را در گذشته اجرا كرده ایم، اما هم اكنون بحث استقرار آن در شهرها مطرح است كه در این زمینه اولویت ما گسترش آن از شهرهای كوچك به سمت شهرهای بزرگ است.1396/10/07
20:28:44
5.0 / 5
4376
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , خدمات , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری