در گفت وگو با آقای هویج تشریح شد

سودجویان طب سنتی در بحران كرونا

سودجویان طب سنتی در بحران كرونا به گزارش آقای هویج مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه طب ایرانی یک رشته علمی و آکادمیک است، اظهار داشت: بدین جهت تنها پزشکان عمومی و متخصص سایر رشته ها که دوره های لازم را گذرانده باشند، می توانند در حوزه طب سنتی ارائه خدمت کنند.


دکتر نفیسه حسینی یکتا در گفت و گو با ایسنا، درباره اقدامات وزارت بهداشت برای مقابله با سودجویان طب سنتی در بحران کرونا، اظهار داشت: به سبب مطالبه عمومی جامعه جهت استفاده از سفارش های طب ایرانی در زمینه پیشگیری و کمک به درمان کووید ۱۹، ادعاهای بسیاری در این خصوص نیز در فضای مجازی عنوان شد و افراد خیلی از این فرصت نیز برای سودجویی و کسب منافع شخصی خود استفاده کردند که هیچکدام از آنها بدون گذر از مسیر پژوهش های علمی، قابل دفاع و تعمیم به جامعه نیست و هر ادعایی هم باید از اصول اولیه الزام برای مداخله در امر درمان برخوردار باشد تا قابلیت ورود به مسیر انجام پژوهش را داشته باشد.
وی اضافه کرد: بهترین اقدام برای مقابله با افراد سودجو، افزایش آگاهی جامعه و ارائه منابع معتبر درباب سفارش های طب ایرانی است تا مردم برای رفع نیازهای خود در این عرصه، به سمت افراد سودجو و ادعاهای گاهی مبالغه آمیز این افراد گرایش پیدا نکنند.
وی اضافه کرد: بر همین مبنا، راهنمایی جهت استفاده عموم مردم از همان اولین روزهای شیوع ویروس کرونا در کشور، از طرف دفتر طب ایرانی و مکمل منتشر گردید و روی سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت. اما در مورد آمار برخورد با متخلفین باید گفت برخورد با متخلفان در حوزه درمان، در حیطه وظایف اداره کل نظارت بر درمان در معاونت درمان وزارت بهداشت و واحدهای متناظر آن در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور است.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مقوله ای تحت عنوان طب اسلامی وجود دارد یا خیر؟، اظهار نمود: سفارش های سلامت محوری در اسلام وجود دارد که می توانند به صورت روشمند در نظام سلامت مورد استفاده قرار گیرند، اما اینکه بتوانیم بر اساس این سفارش ها و برخی روایات طبی که درباب آنها صحبت می شود، مکتب طبی جداگانه ای را با عنوان طب اسلامی تعریف نماییم، هم از دیدگاه متخصصان در حوزه علوم قرآن و حدیث و هم متخصصان در حوزه دانش پزشکی، قابل قبول نیست.
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت درباب نسبت دادن دارو و درمان خاصی به معصومین(ع) و به کار بردن آنها در جریان درمان بیماران، اشاره کرد: هر ادعای درمانی و هر داروی جدیدی در حوزه سلامت، بدون گذر از مسیر پژوهش های علمی، قابل دفاع و تعمیم به عموم جامعه نیست و هر ادعایی هم برای ورود به این مسیر، در صورتیکه از شرایط اولیه لازم برای مداخله در امر درمان برخوردار باشد می تواند وارد کارازمایی بالینی شود. این روند درباب ادعاهای پیشگیرانه و درمان گرانه منتسب به معصومین(ع) هم باید طی شود و نمی توان تنها به استناد یک روایت منتسب به معصوم(ع) که ابتدا باید سندیت آن توسط علمی علم رجال تایید شوند، استفاده از یک ترکیب گیاهی یا روشی درمانی را برای عموم مردم به کار گرفت.
حسینی یکتا اشاره کرد: از نظر قانون تنها پزشکان مجاز به مداخله در امر درمان هستند و حوزه طب ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نیست؛ بنابراین در رشته طب ایرانی که در قالب دوره دکترای تخصصی در دانشگاه های علوم پزشکی ارائه می شود، همچون دیگر رشته های تخصصی در حوزه پزشکی، تنها پزشکان اجازه شرکت در آزمون ورودی و تحصیل در این مقطع در صورت قبولی را دارند.
وی در مورد تعداد فعالان مورد تأیید وزارت بهداشت در حوزه طب سنتی، اشاره کرد: باتوجه به آمار موجود، در حال حاضر ۳۵۰ فارغ التحصیل در رشته طب ایرانی از دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور داریم که بنا به شرایط خود در مراکز دولتی یا خصوصی مشغول ارائه خدمت هستند؛ علاوه بر متخصصان، پزشکان عمومی و متخصصان دیگر رشته ها هم بعد از گذراندن دوره های مورد تایید وزارت بهداشت، بعنوان پزشک دوره دیده در حوزه طب ایرانی شناخته می شوند و در محدوده کارهای مشخص شده در بخشنامه ها می توانند به ارائه خدمت بپردازند.
نفیسی یکتا اشاره کرد: ارائه خدمات در حوزه طب ایرانی هم در قالب درمانگاه ها و کلینیک های ویژه دانشگاهی است و هم مراکزی با نام اختصاصی «سلامتکده» که به دو شکل دولتی و وابسته به دانشگاه های علوم پزشکی و یا خصوصی و زیر نظر پزشکان متخصص اداره می گردند. ما همیشه به مردم سفارش می نماییم که خدمات مورد تایید حوزه طب ایرانی را از مراکز و افراد معتبر دریافت نمایند.
حسینی یکتا درباره برنامه های وزا ت بهداشت برای افزایش تربیت متخصصان طب سنتی، بیان کرد: دانشگاه های علوم پزشکی مختلفی درخواست خودرا برای دریافت مجوز گروه و دانشکده طب ایرانی به معاونت آموزشی وزارت بهداشت اعلام نموده اند که در صورت تایید این درخواست ها در شوراهای تخصصی مرتبط، می توانند به جذب دانشجو در رشته های طب و داروسازی سنتی بپردازند.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۸ دانشکده و در مجموع ۲۰ گروه طب ایرانی در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور فعال می باشند که به تربیت متخصصان در رشته طب ایرانی می پردازند و حدود ۳۷۰ دانشجو هم در حال تحصیل در این رشته هستند که باتوجه به آغاز همراه با تاخیر ترم نخست تحصیلی امسال، تعداد دقیق دانشجویان بعد از ثبت نام قطعی تمامی پذیرفته شدگان مشخص خواهد شد.
حسینی یکتا درباب آخرین خبرها از داروهای طب سنتی کمک کننده به درمان کرونا، اظهار نمود: هم اکنون ۹۶ کارآزمایی بالینی در مرکز کارآزمایی بالینی ایران(IRCT) ثبت شده و گزارش نهایی این کارآزمایی ها، به صورت منظم در دفتر طب ایرانی و مکمل رصد می شود.
وی اضافه کرد: از این تعداد، مراحل پژوهشی ۴۵ کارآزمایی بالینی به پایان رسیده است که گزارش هشت طرح اولیه برای معاونت درمان ارسال شده و نتایج سه طرح نیز در نشست کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا، مطرح گردیده است که بعد از بررسی نهایی در کمیته تخصصی پژوهشی این کمیته، می توانند در راه پیش گیری از مبتلاشدن به کووید ۱۹ و کمک به درمان بیماران کرونائی، به یاری نظام سلامت آمده و با نظر پزشک معالج، در کنار درمان های رایج تجویز شوند.
به گفته مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، بطور کلی، ارائه مجوز تولید به داروهای جدید، بر عهده سازمان غذا و دارو بوده و درخواستهای دریافت مجوز برای تولید داروهای گیاهی و گیاهان دارویی و فراورده های طبیعی و مکمل، در اداره کل امور فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل این سازمان، بررسی می شود.
منبع:

1399/10/19
12:37:30
0.0 / 5
604
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری