چرا مواد شیمیایی خانگی بر پوست برخی افراد تاثیر بیشتری دارند؟

چرا مواد شیمیایی خانگی بر پوست برخی افراد تاثیر بیشتری دارند؟ آقای هویج: خراسان رضوی بدن انسان با زره پیچیده بیولوژیکی از خود در مقابل مواد شیمیایی مضر دفاع می کند و شما این زره محافظ را بعنوان پوست می شناسید. بگفته تعدادی از محققان انستیتو کارولینسکا و دانشگاه لوند سوئد قدرت این زره یک خاصیت ارثی است و نتایج تحقیق جدید نشان می دهد، افرادی که جهش ژنتیکی دارند سه ماده شیمیایی خانگی را با سرعت بیشتری بوسیله پوست جذب می کنند.


به نقل از ساینس، مراکز کنترل و پیش گیری از بیماریها (CDC) اعلام کردند: بیشتر افراد روزانه با ده ها ماده شیمیایی موجود در محصولات خانگی برای تمیز کردن و مراقبت از خود مواجه می شوند. تعدادی از مواد شیمیایی می توانند بوسیله فرایندی به نام جذب پوستی از سطح خارجی پوست به داخل بدن منتقل شوند. اگر دوز و مدت زمان مواجهه با این مواد میزان بالایی باشد، مواد شیمیایی بعد از جذب می توانند وارد جریان خون شده و منجر به سمیت بدن شوند.
فیلاگرین، یکی از اجزای مهم پوست
این که مواد شیمیایی با سرعت بیشتری جذب می شوند، به خصوصیات لایه بیرونی پوست به نام لایه شاخی بستگی دارد. علاوه بر این، اگر لایه شاخی لطمه دیده، خشک یا اختلال داشته باشد، مواد شیمیایی می توانند به سرعت وارد بدن شوند. یکی از اجزای لایه شاخی، فیلاگرین است که برای یکپارچگی سد لایه شاخی ضروری است؛ به عبارت دیگر، فیلاگرین برای حفظ زره بدن مهمست.
نتایج مطالعات قبلی نشان داده است که افراد در صورت تغییر در ژن فیلاگرین، مستعد مبتلاشدن به برخی بیماریهای پوستی هستند. در افرادی که گرفتار تغییرات فیلاگرین هستند نیز جذب برخی مواد شیمیایی افزایش می یابد.
هدف این گروه تحقیقاتی، درکی بهتر از جذب مواد شیمیایی بوسیله پوست در افراد با جهش فیلاگرین بود. بنا بر این بر چگونگی تاثیر جهش های فیلاگرین بر جذب سه ماده شیمیایی متداول یعنی پیری متانیل (سموم دفع آفات)، اکسی بنزوات (فیلتر اشعه ماورا بنفش در ضد آفتاب) و پیرن (هیدروکربن موجود در دود هیزم) توسط پوست تمرکز کردند.
پژوهشگران بیش از ۴۰۰ فرد را در سوئد غربال کردند تا اطلاعات ژنتیکی آنان را جمع آوری کنند. حدودا ۶.۵ درصد این افراد جهش فیلاگرین داشتند.
پژوهشگران در مرحله بعدی افرادی را که دارای جهش فیلاگرین بودند در آزمایشگاه بررسی کردند و برای این آزمایش، دوز بی ضرر از سه ماده شیمیایی را به مدت چهار ساعت روی پوست آنان قراردادند.
سد پوستی ضعیف شده
پژوهشگران، ادرار هر شرکت کننده را تجزیه وتحلیل کردند تا دریابند چه مقدار از مواد شیمیایی، متابولیز شده و بعد از عبور از پوست دفع شدند. آنان دریافتند، پیری متانیل و پیرن در افرادی که دارای جهش های فیلاگرین بودند، سریع تر بوسیله پوست منتقل شده اما پیری متانیل و اکسی بنزوات بیشتر جذب شده بود. این نشان میدهد افرادی که دارای مانع پوستی مختل شده هستند، آفت کش را سریع تر جذب می کنند.
محقق این تحقیق، دکتر کارین بروبرگ اظهار نمود: «به عنوان مثال، ما دوز بالاتری از سموم دفع آفات را در افراد جهش یافته در مقایسه با افراد فاقد آن پیدا کردیم. این واقعیت که پوست درنتیجه یک تغییر ژنتیکی مقدار بیشتری از مواد شیمیایی خاص را به خود جذب می کند، می تواند به این معنا باشد که افرادی که گرفتار این جهش هستند، دوز داخلی بیشتری دریافت می کنند (دوز داخلی به مقدار ماده شیمیایی جذب شده توسط بدن گفته می شود).»
یک محدودیت مهم این تحقیق عدم ارزیابی یکپارچگی سد پوستی افراد مبتلابه جهش های فیلاگرین بود. بااین وجود، این مطالعه برای نخستین بار است که ارتباط بین ژنتیک فیلاگرین و تفاوت در جذب مواد شیمیایی پوست را بیان می کند. در مرحله بعد، پژوهشگران قصد دارند، شرایط پوستی که بر جذب مواد شیمیایی تاثیر دارند مانند اگزما را بررسی نمایند.
نتایج این مطالعه در نشریه Environment Health Perspectives منتشرشده است.
منبع:

1399/11/01
12:06:49
0.0 / 5
740
تگهای خبر: بیمار , بیماری , خون , رشد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری