از انواع گونه های جهش یافته كرونا چه می دانیم؟

از انواع گونه های جهش یافته كرونا چه می دانیم؟ انگلیس در ماه دسامبر گذشته اعلام نمود که نوع مسری تر ویروس کرونا در این کشور در حال شیوع گسترده است اما غیر از این گونه، چندین گونه جهش یافته دیگر در مناطق مختلف جهان شناسایی شده اند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، وقتی ویروسی از یک ویروس دیگر تکثیر می شود، اغلب تغییراتی پیدا می کند که به این تغییرات جهش گفته می شود. سازمان جهانی بهداشت می گوید که وقتی ویروسی «یک یا چند جهش جدید» داشته باشد گونه جدید ایجاد می شود.
تغییرات در ویروس کرونا غیرعادی نیست. ویروس ها با مبتلا کردن افراد بیشتر، گرفتار جهش می شوند اما متخصصان می گویند که تغییرات در ویروس کرونا با نام علمی SARS-CoV-2 کندتر است.
اما تا حالا چه چیزهایی درباره گونه های جهش یافته ویروس در انگلیس، آفریقای جنوبی، برزیل و کالیفرنیا می دانیم؟
گونه انگلیسی
انگلیس یکی از اولین کشورهایی بود که گونه ای از کرونا را که مسری تر است، شناسایی کرد.
مت هانکوک، وزیر بهداشت این کشور روز ۱۴ دسامبر در مجلس عوام انگلیس اعلام نمود که اینگونه جدید در لندن و جنوب شرقی بریتانیا در حال گسترش است و به سرعت جایگزین گونه های دیگر می شود.
اینگونه با نام B.1.1.7 معرفی شده است. مقامات در آن زمان محدودیت های گسترده ای را برای جابجایی ها در سراسر انگلیس اعلام نمودند اما سفر به خارج از این کشور ممنوع نشد که این مساله موجب شیوع آن در کشورهای دیگر شد.
بنابر گزارش یورونیوز، مارتین مک کی، استاد دانشگاه در لندن در این رابطه اظهار داشت: در کشورهایی مانند دانمارک می توانیم ببینیم که نوع قدیمی در حال از بین رفتن و جایگزینی با نوع جدید است.
وی با اطمینان اظهار داشت که این اتفاق در کشورهای دیگر نیز رخ داده است.
یکی از تغییراتی که اینگونه را متمایز کرده، جهش N501Y است که در منطقه پروتئین شاخ سنبله ویروس رخ داده است. پروتئین سنبله نقش اصلی را در ورود ویروس به سلول های بدن انسان و تکثیر آن ایفا می کند.
دکتر الینور گونت از دانشگاه ادینبورگ اظهار داشت: این جهش، دست کم در وضعیت آزمایشگاهی به پروتئین اجازه می دهد تا با قدرت بیشتری به پروتئین موجود در سطح سلول وصل شود.
گونه آفریقای جنوبی
مقامات آفریقای جنوبی در تاریخ ۱۸ دسامبر برای اولین بار اعلام نمودند که یک گونه جهش یافته از ویروس کرونا در حال شیوع سریع در سه استان این کشور است که موجب نگرانی شده است.
آنها اینگونه جدید را 501Y.V2 معرفی کردند و دریافتند که در افزایش مواد مبتلاشدن در ژانویه در آفریقای جنوبی نقش داشته است.
تعیین توالی ژنومی نشان دادن که اینگونه با گونه جهش یافته انگلیسی متفاوت می باشد اما هر دو جهش N501Y در پروتئین سنبله است. این نگرانی وجود دارد که ممکنست واکسن هایی که تا حالا تولید شده اند در مقابل اینگونه موثر نباشند.
مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده آمریکا می گوید: برخی شواهد نشان میدهد که یکی از جهش های پروتئین سنبله با نام E484K ممکنست در خنثی کردن برخی پادتن های پلی کلونال و مونوکلونال تاثیر بگذارد.
مطالعه ای که بتازگی درباره گونه جهش یافته آفریقای جنوبی انجام گرفته، نشان میدهد که جهش های دیگر در اینگونه موجب می شود پادتن ها مشکلات بالقوه دیگری نیز در خنثی کردن ویروس داشته باشند.
طبق گفته پژوهشگران در پژوهشهای اخیر، این مساله می تواند هم بر میزان ابتلای مجدد و هم بر میزان اثر گذاری واکسن نقش داشته باشد.
شرکت بیوتکنولوژی مدرنا در تاریخ ۲۵ ژانویه اعلام نمود گرچه واکسن این کشور در مقابل اینگونه موثر است اما برای احتیاط بیشتر در حال تولید یک تقویت کننده اضافی است.
گونه برزیلی
وزارت بهداشت ژاپن در تاریخ ۱۰ ژانویه اعلام نمود که یک گونه جدید ویروس که از برزیل نشات گرفته در چهار مسافر به مقصد این کشور شناسایی شد.
طبق گفته مرکز کنترل و پیش گیری از بیماریهای ایالات متحده، اینگونه P.1 معرفی گردید و شامل ۱۷ تغییر خاص در اسید آمینه و سه حذف است.
این گونه، دو تغییر در پروتئین سنبله دارد که مشابه گونه آفریقای جنوبی است. بدین سبب این مساله موجب ایجاد نگرانی ها درباره مقاومت ویروس به واکسن شده است.
مطالعه مشترک پژوهشگران بریتانیایی و برزیلی که در سایت ویروس شناسی منتشر گردید نشان میدهد که بین تاریخ ۱۵ تا ۲۳ دسامبر در شهر مانائوس آمازون، گونه P.1 در ۴۲ درصد نمونه های جمع آوری شده ویروس کرونا شناسایی شدند.
گونه کالیفرنیایی
کشف گونه انگلیسی در دسامبر ۲۰۲۰ موجب شد تا دانشمندان در ایالت کالیفرنیای آمریکا در نمونه های خود از ویروس کرونا به دنبال اینگونه باشند.
در صورتیکه آنها تنها چند نمونه اندک از گونه انگلیسی را پیدا کردند اما با گونه های دیگری روبرو شدند که بنظر می رسد منشا آن خود کالیفرنیا باشد.
اینگونه با نام CAL.20C معرفی گردید که تنها در یک روز در اواسط ژانویه نیمی از ژنوم ویروس های جمع آوری در آزمایشگاه های لس آنجلس را به خود اختصاص داد.
اما پژوهشگران به رسانه ها گفتند که بر خلاف گونه انگلیسی هنوز هیچ مدرکی وجود ندارد که اینگونه مسری تر یا مرگبارتر از سایر گونه های این ویروس باشد.
شناسایی گونه ای جدید در ژاپن
از طرف دیگر ژاپن روز ۲۲ فوریه تایید نمود که گونه جدیدی از کووید-۱۹ را شناسایی کرده است که در یک مرکز نگهداری مهاجران در توکیو شیوع پیدا کرده است. دولت در حال بررسی اینگونه جهش یافته است چونکه ممکنست مقاومت بیشتری در مقابل واکسن های موجود داشته باشد.
طبق اطلاعات اولیه، بنظر می رسد که منشا اینگونه خارج از ژاپن باشد اما بگفته موسسه ملی بیماریهای عفونی، اینگونه با سایر گونه ها که بطور پراکنده در ژاپن شناسایی شده اند، متفاوت می باشد. در اینگونه جهش E484K روی پروتئین سنبله ویروس کرونا رخ داده است که در گونه های دیگر هم شناسایی شده بود که این مساله می تواند اثربخشی واکسن ها را به خطر اندازد.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت ژاپن، تا حالا ۱۵۱ مورد مبتلاشدن از گونه های انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی در خاک این کشور شناسایی شده است.

آیا می توان گونه های جهش یافته را مهار کرد؟
اما سوالی که بین مردم مطرح می شود این است که آیا گونه های جهش یافته قابل درمان است یا واکسن می تواند در پیش گیری از اینگونه ها موثر باشد.
دگتر گانت معتقد می باشد اگر ۱۰۰ درصد جمعیت یک کشور هر دو دوز واکسن را دریافت نمایند توانایی انتشار ویروس بسیار محدود خواهد شد. اما اگر اغلب افراد یک دوز واکسن زده باشند، این یک مزیت برای ویروس های دارای جهش است.
وی اضافه می کند: بنا بر این نگرانی های بین المللی درباره تصمیم برخی دولت های اروپایی برای به تاخیر انداختن تزریق دوز دوم واکسن وجود دارد. اگر افراد کمی در مقابل ویروس ایمن شوند احتمال ظهور گونه هایی که در مقابل واکسن مقاوم هستند بسیار بیشتر می شود.
از طرف دیگر دکتر مک کی می گوید: واکسن هایی که در دسترس هستند در مقابل گونه انگلیسی موثر هستند اما گونه های دیگری نیز در دنیا شناسایی شده اند که هنوز درباره آنها سوالات زیادی وجود دارد.1399/12/05
13:50:05
0.0 / 5
354
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری