ابلاغیه وزارت بهداشت درباره كاهش اشتباه دارو پزشكی

ابلاغیه وزارت بهداشت درباره كاهش اشتباه دارو پزشكی آقای هویج: رئیس سازمان غذا و دارو و همینطور معاون درمان وزارت بهداشت، بخشنامه ˮبرچسب گذاری داروهای با اخطار بالا ˮ را به معاونین غذا و دارو و درمان دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور ابلاغ كردند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا و بنابر اعلام وب دا، در متن این بخشنامه آمده است: «داروهای با اخطار بالا (High-Alert) شامل آن دسته از فرآورده های دارویی می باشند كه بروز اشتباه در مصرف آنها با خطر بالایی از تولید صدمه های جدی حتی مرگ بیماران همراه می باشد. باآنكه ممكن است شیوع اشتباه داروپزشكی (Medication error) ناشی از مصرف داروهای با اخطار بالا بیشتر از سایر داروها نباشد، بروز اشتباه دارو پزشكی با این گروه از داروها نسبت به سایر فرآورده های دارویی با عوارض شدیدتری همراه خواهد بود.
منظور از اشتباه دارو پزشكی (Medication error)، هرگونه رویداد قابل پیشگیری می باشد كه ممكن است سبب یا منجر به استفاده نادرست فرآورده دارویی یا تولید اثرات زیان آور در بیمار شود. اشتباه دارو پزشكی ممكن است به نحوه عملكرد كاركنان خدمات / مراقبت سلامت و فرآورده دارویی و یا فرآیندها همچون نسخه نویسی (Prescribing)، دستور دارویی (Order communication)، نسخه برداری (Transcribing)، برچسب فرآورده های دارویی (Labeling)، بسته بندی (Packaging)، نامگذاری (nomenclature)، تركیب نمودن داروها (compounding)، نسخه پیچی (dispensing)، توزیع (distribution)، تجویز دارو (administration)، آموزش (education)، پایش (monitoring) و مصرف فرآورده (Use) مربوط باشد.
براین اساس سازمان غذا و دارو با مشاركت معاونت درمان، به منظور كاهش اشتباه داروپزشكی و ارتقاء ایمنی دارویی بیماران مبادرت به تهیه و تنظیم لیست داروهای با اخطار بالا نموده است. برچسب گذاری داروهای با اخطار بالا به شرح ذیل انجام خواهد شد:
الف) ضوابط برچسب گذاری برای تمامی داروهای با اخطار بالا
۱- برچسب قرمز رنگ می بایست بر روی جعبه/ قفسه/ كشو/ سبد و یا هرگونه مخزن نگهداری داروهای با اخطار بالا مطابق با پیوست شماره (۱)، در قفسه های داروخانه، ترالی اورژانس و اتاق درمان دراورژانس، بخش ها و واحدهای بیمارستانی، الصاق شود.
۲- بر روی برچسب قرمز رنگ، نام دارو همراه با قدرت دارویی آن فرآورده، با فونت متناسب با اندازه مخزن به نحوی كه از دور قابل خواندن باشد، به رنگ مشكی و زبان فارسی درج شود.
۳- برچسب گذاری این داروها در داروخانه با نظارت داروساز مسئول فنی داروخانه و اجرای آن توسط ایشان و یا پرسنل تعیین شده از جانب وی صورت خواهد گرفت.
۴- نظارت بر برچسب گذاری این داروها در بخش های بیمارستانی به عهده سرپرستار و رییس بخش و نحوه نگهداری و اجرای فرآیندهای مذكور توسط ایشان و یا پرسنل تعیین شده از جانب آنها می باشد.
ب) ضوابط برچسب گذاری برای ۱۲ قلم داروی با اخطار بالا (پیوست ارسال شده شماره ۲) كه مشمول الصاق برچسب بر روی هر آمپول یا ویال فراورده تزریقی می باشند:
برای این ۱۲ داروی تزریقی، ضروری است علاوه بر رعایت موارد مندرج در بند (الف) این بخشنامه، الصاق برچسب اخطار بر روی هر آمپول یا ویال، دراورژانس، بخش ها و واحدهای بیمارستانی، به طور جداگانه منطبق با ضوابط ذیل برای داروهای مطابق با پیوست ارسال شده شماره (۲) انجام پذیرد:
۱- نحوه برچسب گذاری و اندازه برچسب بر روی این داروها باید به صورتی باشد كه مشخصات مندرج بر روی آمپول و یا ویال را نپوشانده و سبب مخدوش و ناخوانا شدن هیچ یك از مندرجات روی فرآورده نشود. تصاویر پیوست ارسال شده شماره(۳) بعنوان الگوهای پیشنهادی عرضه شده اند.
۲- برچسب اخطار داروهای مذكور، می بایست به رنگ قرمز و فاقد هرگونه نوشته، از قبیل نام دارو یا عبارت «داروی با اخطار بالا» و غیره باشد.
۳- برچسب نباید به سهولت از بدنه ویال یا آمپول جدا شود و می بایست قابلیت چسبندگی مطلوبی داشته باشد.
هدف از اجرای این بخشنامه، اعمال دقت بیشتر به هنگام مصرف داروهای با اخطار بالا و پیشگیری از وقوع اشتباه دارو پزشكی است. لازم به ذكر است، اجرای این ضابطه نافی سایر وظایف پرسنل پزشكی در عرضه خدمات دارویی، چك مستقل دوگانه دارو و نگهداری داروهای با اخطار بالا به نحوی كه به سهولت در دسترس كاركنان نباشد، نخواهد بود. »1396/10/16
18:26:09
5.0 / 5
4535
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری