بررسی جزئیات بودجه ۹۷

هزینه بیماریهای متابولیك، ام اس، بال پروانه ای و اوتیسم همانند بیماران خاص محاسبه می گردد

هزینه بیماریهای متابولیك، ام اس، بال پروانه ای و اوتیسم همانند بیماران خاص محاسبه می گردد آقای هویج: نمایندگان مجلس در مصوبه ای دولت را مكلف كردند بخشی از خدمات دارویی و درمان بیماران نازایی را مشمول بیمه سلامت قرار دهند بخشی از هزینه بیماریهای متابولیك، ام اس، بال پروانه ای و اوتیسم همانند بیماران خاص محسابه كنند.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی بامداد امروز (پنجشنبه) و درجریان رسیدگی به جزئیات لایحه بودجه در بخش هزینه ای بند الف تبصره ۱۷ این لایحه را به تصویب رساندند به منظور رعایت عدالت در سلامت و پایداری منابع، در سال ۱۳۹۷ عرضه بسته خدمات بیمه پایه تعریف شده برای كلیه اقشار كه برپایه آزمون وسع به صورت مجانی تحت پوشش بیمه پایه سلامت قرار می گیرند، حتی الامكان با استفاده از نظام ارجاع، پزشك خانواده و در مراكز دانشگاهی خواهد بود. بهره مندی از سطح خدمات بالاتر اعم از خدمات عرضه شده در مراكز غیردولتی و بیشتر از بسته خدمات بیمه پایه تعریف شده فوق الذكر، مستلزم مشاركت مالی بیمه شدگان در پرداخت حق سرانه بیمه خواهد بود.
نمایندگان همینطور بند ب تبرصه ۱۷ را به این شرح تصویب كردند: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی موظف است حداكثر ظرف مدت سه ماه بعد از ابلاغ این قانون، راهنمای بالینی برای حداقل ۲۰۰ مورد از پرهزینه ترین خدمات را تهیه و به كلیه مراكز عرضه دهنده خدمات بهداشتی درمانی و سازمان های بیمه گر جهت اجراء ابلاغ نماید.
در ادامه مجلس به بند ه تبصره ۱۷ هم رای داد كه برپایه آن در جهت اجرائی نمودن بند (چ) ماده (۷۰) قانون برنامه ششم توسعه مبحث استقرار پایگاه اطلاعات بر خط بیمه شدگان درمان كشور و مدیریت مصارف، كلیه شركت ها و صندوق های بیمه پایه و تكمیلی درمان، دستگاه های اجرائی مبحث ماده (۵) قانون مدیریت خدمات كشوری، سازمان بیمه خدمات درمانی نیروهای مسلح، كمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان تأمین اجتماعی و سایر سازمان های بیمه گر مكلفند نسبت به ارسال برخط اطلاعات بیمه شدگان خود و به روزآوری پایگاه مذكور به صورت مجانی حداكثر تا آخر شش ماهه اول سال ۱۳۹۷ اقدام و نسبت به بهره برداری از پایگاه مذكور با استفاده از جایگزینی ابزارهای الكترونیكی به جای دفترچه، جهت عرضه كلیه خدمات بیمه ای و درمانی به بیمه شدگان تحت پوشش خود استفاده نمایند.
به باعث این مصوبه كلیه مراكز بهداشتی تشخیصی، درمانی و دارویی اعم از دولتی، غیردولتی و خصوصی مكلفند خدمات خویش را با استفاده از استحقاق سنجی از پایگاه اطلاعات برخط بیمه شدگان و برپایه ضوابط اعلام شده توسط سازمان بیمه سلامت ایران عرضه نمایند. همینطور سازمان بیمه سلامت ایران مكلف به حذف پوشش بیمه ای خود با سایر سازمان بیمه ای است. شیوه نامه همپوشانی این حكم توسط سازمان بیمه سلامت ایران تضمین و ابلاغ می گردد.
نمایندگان همینطور بند الحاقی ۱ تبصره ۱۷ را به تصویب رسانند كه به باعث آن وزارت بهداشت و درمان آموزش پزشكی با همكاری سازمان های بیمه گر پایه سلامت مكلف است حداكثر ظرف دو ماه نسبت به اصلاح نظام پرداخت به گلوبال برای حداقل ۱۲۰ خدمت كه دارای بار رجوع بالا و بار هزینه ای بالا دارند اقدام نماید.
به باعث این مصوبه تشریفات (پروتكل های) مورد نیاز خدمات سرپایی عمومی و تخصصی با استفاده از راهنمایی های بالینی برای حداقل 70 خدمت ضروری ظرف مدت سه ماه و بدون هرگونه تولید بارمالی تدوین گردد.
همچنین سازمانها و ارگان های غیردولتی كه به هر نحوی از منابع عمومی دولت استفاده می نمایند باید از تعرفه بخش دولتی تبعیت نمایند. همینطور در مناطقی كه سایر بخشها همچون سازمان تامین اجتماعی، شهرداری و نیروهای مسلح امكانات بیمارستانی و عرضه خدمات دارند باید به كلیه افراد بیمه شده با تعرفه دولتی خدمت عرضه نمایند.
طبق این مصوبه دولت مكلف است بخشی از خدمات دارویی و درمان بیماران نازایی را مشمول بیمه پایه سلامت قرار داده و بخشی از هزینه بیماران متابولیك، ام اس، بال پروانه ای و اوتیسم را همانند بیماران خاص محاسبه و از جدول شماره(۷) ردیف ۱۲۹۰۰۱۵ پرداخت نماید.1396/12/03
15:00:59
5.0 / 5
4361
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری