فعال كردن متابولیسم بدن تنها با یك ورزش!

فعال كردن متابولیسم بدن تنها با یك ورزش! آقای هویج: پژوهشگران ˮمركز پزشكی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربیˮ (UT Southwestern Medical Center) ایالات متحده آمریكا در مطالعه اخیرشان دریافته اند كه تنها انجام یك ورزش می تواند متابولیسم بدن افراد را برای چند روز فعال نگه دارد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، مطالعه جدید دانشمندان مركز پزشكی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی می تواند انگیزه ای برای ورزش در افراد احداث كند.
این تحقیق نشان داده است كه انجام تنها یك تمرین می تواند تاثیر مثبتی بر فعالیت نورون ها در مغز داشته باشد كه متابولیسم بدن را تا دو روز تحت تأثیر قرار می دهند.
پژوهشگران در این تحقیق بر روی یك مجموعه از نورون ها در مغز به نام "شبكه مغز ملانوكورتین" (melanocortin brain circuit) تمركز كرده بودند.
ملانوكورتین ها مجموعه ای از هورمون های پپتید شناخته شده برای كمك به تنظیم غذای بدن هستند و دو نوع نورون در ترشح ملانوكورتین نقش دارند؛ نورون های" POMC" و نورون های" AgRP ".
برای ارزیابی اینكه فعالیت ورزشی چگونه بر روی این دو نوع نورون تاثیر می گذارد، پژوهشگران فعالیت مغز موش ها را سپس فعالیت های مختلف بدنی اندازه گیری كردند. یافته ها نشان داد تمرین ۶۰ دقیقه ای بر روی تردمیل منجر به تغییر فعالیت نورون های ملانوكورتین در موش ها شد و این فعالیت تا دو روز ادامه داشت.
آنها دریافتند سپس انجام تمرین، فعالیت نورون های POMC افزایش می یابد و این عمل سبب كاهش اشتها و كاهش سطح قند خون میگردد و این در شرایطی است كه فعالیت نورون های AgRP كاسته می شود. تحقیقات پیشین نشان داده بود كه فعالیت بیش از اندازه نورون های AgRP می تواند سوخت و ساز بدن را كم كند و اشتها را افزایش دهد.
بااینكه این مطالعه تابحال تنها بر روی حیوانات آزمایش شده، اما پژوهشگران بر این باورند كه این ورزش در سیستم مغزی انسان ها باز عملكر مشابهی دارد، اما برای اثبات آن انجام آزمایشات بیشتری نیاز است.
این مطالعه در مجله " Molecular Metabolism " منتشر گردید.
1397/09/16
21:04:26
5.0 / 5
4385
تگهای خبر: پزشك , خون , غذا , قند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری