روغن هایی با صدای انفجار سرطان زا هستند

روغن هایی با صدای انفجار سرطان زا هستند آقای هویج: مدیر نظارت بر مواد غذایی و بهداشتی استان یزد با بیان این كه روغن های سوخته نباید مورد استفاده قرار گیرند، اظهار داشت: تنفس روغن سوخته عامل مهمی برای مبتلاشدن به سرطان است.


دكتر رضا موركیان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا با بیان این كه روغن یكی از مهمترین اقلامی است كه هنگام آشپزی استفاده می شود، اظهار نمود: به سبب تاثیر مستقیم روغن روی سلامت بدن دقت در مصرف این ماده غذایی بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی با تاكید بر ضرورت استفاده از روغن های مخصوص سرخ كردنی برای سرخ كردن مواد غذایی، اضافه كرد: با عنایت به اینكه سرخ شدن مواد در دمای بالا صورت می گیرد، روغنی مورد نیاز است كه در این دما نسوزد و دود هم نكند. نباید از روغنی كه به نقطه دود رسیده است بهره برد و مصرف این روغن نه تنها ضرر دارد بلكه تنفس در این محیط باز خطرناك می باشد.
وی اشاره كرد: روغن هایی كه بیش از حد داغ می شوند در هنگام تجزیه شدن صدای انفجار می دهند بدین سبب افراد باید از مصرف این روغن اجتناب كنند.
موركیان با بیان این كه نمی توان از اضافه روغن در برنج یا خورشت استفاده كرد، اشاره كرد: اگر دمای مورد استفاده برای روغن بالا باشد ساختمان مولكولی آن لطمه می بیند و آغاز به تولید تركیبات شیمیایی بسیار خطرناكی به نام پراكسید می كند. این تركیبات به سلول های زنده حمله می كنند و منجر به سرطان می شوند.
وی اشاره كرد: تولید آكرولین باز یكی دیگر از عوارض استفاده از روغن های فاسد شده است كه بوی تند و زننده ای دارد. این ماده سرطانی می تواند به مقدار كم در دود حاصل از چربی وجود داشته باشد بدین سبب افراد علاوه بر توجه به دمای روغن از نگهداری آن در معرض نور خورشید باز خوداری كنند.
این مسئول با بیان این كه دقت در هنگام استفاده از روغن برای حفظ سلامتی بسیار مهم می باشد، اشاره كرد: تغییر رنگ روغن، سفت شدگی، وجود ذرات سوخته، دود كردن و شنیدن صدای انفجار از نشانه های فاسد شدن روغن های خوراكی است.


1397/09/28
19:54:09
5.0 / 5
4276
تگهای خبر: بهداشت , چربی , سرطان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری