نمك دریا مجوز ندارد

نمك دریا مجوز ندارد آقای هویج: سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مكمل معاونت غذا وداروی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با تاكید بر اینكه در ایران نمك دریای دارای مجوز وجود ندارد، اظهار داشت: تمامی نمك های موجود با این عنوان در عطاری یا حتی بعضی فروشگاه ها، غیر مجاز است و در صورت مشاهده حتما برخورد میگردد.


به گزارش آقای هویج به نقل از ایسنا، به تازگی مشاهده شده است افراد سودجو، نمك دریا را دارای خواصی همچون پایین آورنده فشار خون، كاهش دهنده ورم دوران بارداری، از بین برنده سینوزیت، شفاف كننده پوست و ضد لك، از بین برنده سودا، صفرا و بلغم و حتی تأمین كننده ید مورد نیاز غده تیروئید عنوان می كنند، كه همه این ها خلاف واقعیت است و بهتر است به واقعیت هایی درباره نمك مصرفی و نمك دریا اشاره شود.
دكتر رزیتا خوئینی - سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فراورده های طبیعی، سنتی و مكمل معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به نوع نمك مصرفی مردم كشور اظهار داشت: با عنایت به موقعیت جغرافیایی كشور لازم است مردم نمك تصفیه شده یددار مصرف كنند، مصرف هر گونه نمك غیر از این مورد خطرناك و دردسر ساز است.
خوئینی افزود: بر روی بسته بندی نمك های استاندارد حتما آرم "سازمان غذا و دارو" وجود دارد كه شهروندان هنگام خرید باید دقت كنند. البته روی بسته های نمك علامت «سیب سلامت» درج نمی گردد و در بعضی مواقع شباهت این دو علامت همشهریان را گرفتار سردرگمی می كند.
وی در ارتباط با نمك دریا اظهار داشت: در كشورهای خارجی، نمك دریا از آب های روان و تمیز استخراج میگردد و سپس انجام اقدامات لازم بر روی این نمك همچون تصفیه آن، مصرف میگردد. اما لازم به ذكر است كه در ایران هیچ گونه نمك دریایی كه دارای مجوز بوده و استاندارد باشد، وجود ندارد و تمام نمك های موسوم به نمك دریا كه امروزه در عطاری ها به فروش می رسد، غیر مجاز و غیر قانونی می باشد.
خوئینی با سفارش به شهروندان اظهار داشت: هیچ گاه شهروندان به تبلیغات و مطالب فریبنده اعتنا نكنند؛ چونكه خطراتی كه نمك های دریای موجود در عطاری ها دارند، جبران ناپذیر است.
وی افزود: با عنایت به اینكه فاضلاب صنایع و كارخانجات گوناگون به آب دریا سرازیر می شود، نمك های موجود در دریا به انواع فلزات سنگین آلوده میگردد و حتی رنگ این نمك ها بر خلاف تصور ما سفید نبوده و به رنگ قرمز كمرنگ دیده میگردد.
سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فراورده های طبیعی، سنتی و مكمل معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اضافه كرد: نمك دریا دارای انواع ناخالصی همچون مواد نامحلول مانند شن، ماسه، خاك، گچ و مواد آلوده كننده، مواد محلول سخت همچون كلسیم و منیزیم و فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، آرسنیك و كادمیوم است و می تواند عوارض نامطلوبی در دستگاه گوارش، كبد، كلیه ها و ریه احداث كند و حتی منجر به مسمومیت شود.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، خوئینی درانتها اشاره كرد: همچنان كه توضیح داده شد در ایران نمك دریای دارای مجوز وجود ندارد و تمامی نمك های موجود در عطاری یا حتی بعضی فروشگاه ها، غیر مجاز است و در صورت مشاهده حتما برخورد میگردد.1397/10/05
13:48:40
5.0 / 5
4229
تگهای خبر: پزشك , خرید , خون , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری