رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی تولید مثل خبر داد

شیوع ۳۰ تا ۴۵ درصدی اختلال عملكرد جنسی در میان زنان، درصد شیوع اختلال پرمویی

شیوع ۳۰ تا ۴۵ درصدی اختلال عملكرد جنسی در میان زنان، درصد شیوع اختلال پرمویی به گزارش آقای هویج رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی تولید مثل وابسته به پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم رمضانی با اشاره به آمار ۳۰ تا ۴۵ درصدی شیوع اختلال عملكرد جنسی در میان زنان، خاطرنشان كرد: در كشور بسترهای مناسب برای آموزش عملكرد جنسی را فراهم ننموده ایم و منابع اطلاع رسانی بگونه ای است كه افراد به زیرساخت های لازم برای فراگیری این مورد دسترسی ندارند.


فهیمه رمضانی تهرانی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینكه این مركز عمدتاً اختلالات غددی در رابطه با عملكرد تولید مثل در زنان و مردان را بررسی می كند، به بعضی از این اختلالات نظیر یائسگی زودرس در خانم ها، تنبلی تخمدان یا سندرم تخمدان پلی كیستیك (Polycystic ovary syndrome)، كه منجر به ناباروری می شوند و اختلالات غددی مختلف در دوران حاملگی شامل اختلالات تیروئید، كمبود ویتامین دی، دیابت حاملگی و … اشاره نمود.
وی سپس به عرضه آماری درباره میزان ابتلاء به این بیماری ها پرداخت و توضیح داد: در مورد شیوع نازایی اولیه بر طبق نتایج حاصله از تحقیقاتی كه به شكل انتخابی در استان های مختلف انجام شده است، شیوع ناباروری اولیه در میان زنان كشور رقمی بین ۱۸ تا ۲۰ درصد است.


رتبه بالای ایرانی ها در ابتلاء به سندرم تخمدان پلی كیستیك
رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی تولید مثل اضافه كرد: مطالعه ای كه در مورد سندرم تخمدان پلی كیستیك در پنج استان كشور انجام شده، نشان داده است جزو كشورهایی هستیم كه دارای بیشترین آمار مبتلایان به سندرم تخمدان پلی كیستیك است، به صورتی كه آمار زنان ۱۵ تا ۴۵ ساله مبتلا به این بیماری در كشور حدود ۱۵ درصد است.
رمضانی سپس به اختلال پرمویی ایدیوپاتیك (پرمویی با علت نامعلوم) اشاره نمود و اظهار داشت: طبق برآوردی كه انجام دادیم، شیوع این بیماری در مناطق مختلف كشور حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد است. این بیماری در میان زنان و دختران وجود دارد و خویش را با رویش موهای زائد مردانه نشان می دهد؛ بدون آنكه اختلال عملكردی در غده فوق كلیوی یا تخمدان آنها وجود داشته باشد.
وی در ارتباط با اختلالات تیروئید و حاملگی اظهار نمود: تعیین میزان شیوع این اختلالات به تعریف اختلال تیروئید و اینكه آیا اشكال خفیف را اختلال در نظر بگیریم یا خیر بستگی دارد؛ اما بر حسب آنكه چه آستانه ای از سطح هورمون های تیروئید را بعنوان آستانه اختلال در نظر بگیریم، متوجه می شویم كه اختلالات تیروئید در حاملگی هم در كشور ما شایع بوده و شیوعی حدود ۱۰ تا ۲۵ درصد را در میان زنان آبستن به خود مختص كرده است.
رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی تولید مثل سپس به دیابت حاملگی اشاره كرده و تصریح كرد: ۸ تا ۱۵ درصد زنان آبستن طی دوران حاملگی مبتلا به اختلال عملكرد تحمل گلوكز یا دیابت دوران حاملگی هستند.
رمضانی افزود: تحقیقاتی را هم در حیطه اختلال عملكرد جنسی انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم كه بسته به نوع اختلال، شیوع ۳۰ تا ۴۵ درصدی از اختلال عملكرد جنسی در میان زنان ایرانی وجود دارد.

میانگین پایین سن یائسگی در قیاس با دنیا
وی با اشاره به اینكه میانگین سن یائسگی در زنان ایرانی حدود ۴۹ تا ۵۰ سالگی است، اظهار داشت: متوسط سن یائسگی در دنیا بین ۵۰ تا ۵۲ سالگی است، ازاین رو زنان ایرانی به نسبت زنان دنیا زودتر یائسه می شوند.
رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی تولید مثل در همین زمینه به اختلال نارسایی زودرس تخمدان یا یائسگی زیر چهل سال اشاره نمود و اظهار داشت: آمار ابتلاء به این بیماری هم در كشور ما در مقایسه با میانگین جهانی بیشتر است. میانگین جهانی یائسگی زیر ۴۰ سال بین ۱ تا ۲ درصد است؛ این در شرایطی است كه در كشور ما ۴ تا ۵ درصد زنان به بیماری نارسایی زودرس تخمدان مبتلا هستند.
رمضانی در پاسخ به این سوال كه علل شیوع بیشتر برخی اختلالات غددی در عملكرد تولید مثلی زنان و مردان كشور چیست، توضیح داد: در حال انجام تحقیقات مقدماتی در این رابطه هستیم اما می توان اظهار داشت كه افزایش این اختلالات ریشه در عوامل خطر (risk factors) آنها دارد. عوامل خطر گوناگونی از قبیل استرس، رژیم غذایی و عوامل محیطی می توانند در این خصوص تأثیرگذار باشند.
وی با اشاره به اینكه تحقیقات بنیادی در ارتباط با علل زمینه ای این اختلالات طراحی نموده ایم و نتایج آن در آینده نزدیك مشخص خواهد شد، افزود: عوامل فوق در مطالعات بین المللی بعنوان عوامل زمینه ای مطرح شده اند و یكی از دیگر عوامل زمینه ای می تواند نژاد باشد. همینطور سایر عوامل همچون مسائل مربوط به رژیم غذایی، سلامت روانی، تحرك، آلودگی های زیست محیطی و … بعنوان علل احتمالی معرفی شده اند.
رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی تولید مثل در پاسخ به این سوال كه آیا میزان شیوع این اختلالات به تفكیك استان ها مشخص شده یا خیر، اظهار داشت: حجم نمونه افرادی كه مورد پرسشگری قرار گرفته اند باید به میانگین علمی برسد تا قابل مقایسه باشند و با عنایت به اینكه این مورد هنوز عملی نشده، امكان مقایسه علمی استان ها از این منظر وجود ندارد.

بسترهای مناسب برای آموزش عملكرد جنسی را فراهم ننموده ایم
رمضانی در ادامه با اشاره به اینكه اختلال عملكرد جنسی در سایر كشورها هم شیوع بالایی دارد و این آمار مختص كشور ما نیست، خاطرنشان كرد: در كشور بسترهای مناسب برای آموزش عملكرد جنسی را فراهم ننموده ایم و منابع اطلاع رسانی بگونه ای است كه افراد به زیرساخت های لازم برای فراگیری این مورد دسترسی ندارند.
وی ادامه داد: همینطور موانع فرهنگی و تابوهای جامعه سبب می شود زمینه سازی برای مباحث فرهنگی در این خصوص ضروری به نظر برسد.
رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی تولید مثل خاطرنشان كرد: از دیگر موارد تأثیرگذار در این موضوع، مسئله سلامت روان و پرهیز از استرس است. جامعه ما جزو كشورهایی است كه میزان استرس در زنان و مردان بالا است، در حالیكه برای داشتن عملكرد جنسی موفق ذهن باید پذیرای این مورد باشد.
رمضانی افزود: استفاده از مواد مخدر یا آنچه در میان جوانان ما شیوع زیادی دارد، بر فعالیت جنسی آنها تأثیرگذار است و می تواند جزو عوامل خطر مؤثر در این عرصه لحاظ شود.
وی با اشاره به اینكه اغلب مطالعات انجام شده در این مركز به سفارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و زیر نظر مسئولین سفارش دهنده انجام شده است، اظهار داشت: تحقیقات را صرفاً برای عرضه نتایج انجام نمی دهیم، بلكه این نتایج در چارچوب دستورالعمل ها، راهكارهای مداخله ای یا پیشنهادات و موقعیت سنجی ها به مسئولان مربوطه عرضه می شود تا برنامه ریزی های آتی خویش را بر طبق این نتایج انجام دهند.
رئیس مركز تحقیقات اندوكرینولوژی تولید مثل در انتها تصریح كرد: با عنایت به آنكه باروری یا رضایت مندی جنسی در ثبات بنیان خانواده تأثیرگذار است، ضروری می باشد عوامل خطر مرتبط شناسایی شده و در جهت رفع آنها اقدام گردد. همینطور لازم است آموزش های مناسب در این رابطه متناسب با شرایط بومی و فرهنگی كشور با در نظر گرفتن جنبه های مذهبی و شرعی آن عرضه شود.1398/03/24
13:10:29
5.0 / 5
4324
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
آقای هویج - رژیم غذایی لاغری

Mr.Havij
mrhavij.ir - حقوق مادی و معنوی سایت آقای هویج محفوظ است

آقای هویج

رژیم غذایی لاغری